Zvezda se mučila u Splitu ali ipak slavila

Četa Dejana Radonjića osvojila bodove u Dalmaciji bez Nikole Kalinića

Posle dva bolna evroligaška poraza košarkaši Crvene zvezde vratili su se na pobednički kolosek, uspeli su ovog puta da reše jednu neizvesnu utakmicu u svoju korist i tako potvrde lidersku poziciju u ABA ligi: Split - Zvezda 62:66.

Beograđani su u Dalmaciji bili lišeni pomoći najboljeg igrača Nikole Kalinića koji je zbog korona virusa sada pod propisanim merama i nećega biti određeno vreme uz tim.

Delovalo je da šampion i bez svog najjačeg aduta može lako da preskoči Gripe, ali tako nije mislio Šenon Šorter, haubica Splićana, koji je do samog kraja mučio goste i umalo priredio neprijatno iznenađenje Beograđanima. Amerikanac je meč zavrsšio sa 24 poena (5/7 za tri), međutim sam nije mogao, a bio je praktično jedina prava napadačka opcija danas u redovima Subotićevog tima.

Na ruoj strani, Zvezda je ovaj meč rešila i prelomila na kraju na čist individualni kvalitet više pojedinaca, pre svih Ivanovića, Vajta i Dobrića u drugom poluvremenu i u završnici, te Lazića i Lazarevića, koji su u rvom delu meča dali zamajac za nastavak ovog dosta nekvalitetnog, ali vrlo intersantnog duela.

TOK MEČA

4/4

40. minut - Trojka Dobrića, na isteku napada, na 70 sekundi pre kraja i vošstvo od sedam razlike. Zvezda iam solidnu zalihu, ali i greši. Šorter je poentirao sa penala, bio je polovičan, ali je Runjić ubacio dvojku nakon izgubljene lopte gostiju. Imamo dramu u Splitu - 60:64.

38. minut - Neverovatan je Šorter, pogodio je novu trojku, svoju petu, potom i "dugu dvojku", a srećom da je Ivanović uzvratio trojkom pa crveno-beli imaju solidnih 61:57 pred poslednja dva minuta.

37. minut - I dalje Zvezda ne može sebi da obezbedi prednost koja bi joj garantvala mirniji finiš. Šorter je stalna napast, uspeo je da izbori faul pri šutu za tri poena - potom pogodi sva tri penala (18p). Na drugoj strani.,srećom po goste, Vajt je izveo izuzetan potez i poentirao, u narednoj akciji iznudio prekršaj. Zvezda vodi 57:52.

35. minut - Vrlo bitna trojka Ivanovića, za prijatnijih 53:47 za Zvezdu. Šesti poen plejmejkera danas za 18 minuta. Vuko je uzvratio, Split nema nameru da odustane, Zvezdi predstoji teška borba do kraja.

32. minut - Posle serije grešaka na obe strane, promašaja i izgubljenih lopti, prve poene u poslednjoj deonici, i to trojku, pogodio je Šenon Šorter - njegov 15. poen. Amerikanac je doneo Splitu prilazak na 45:49.

3/4 42:49

30. minut - Naelektrisala se atmosfera u hali posle tehničke greške klupi Splita, publika je negodovala, čuli su se pokliči "cigani, cigani" upućeni sudijama. Vrlo loša partija oba tima... Splićani su preko Ukića prišli na "-5" deset sekundi pre kraja, a Ivanović je uspeo da izbori prekršaj i iznudi petu ličnu Žganeca.

28. minut - Serija Zvezde 4:0 kao odgovor na prilazak Splićana na četiri poena razlike, i opet je to komontija situacija po goste. Kuzmić je konačno iskoristio visinsku dominaciju, za njim, u narednoj akciji, Simonovoić je elegantno završio kontru, za vođstvo 47:39.

24. minut - Neefikasna, loša partija obostrano u nastavku meča, mnogo grešaka u oba pravca... Zvezda vodi 39:35, ali daleko od toga da blista. Poene posle dužeg vremena postigao je Kuzmić. Subotić je posle toga zvao tajm-aut, očito nezadovoljan jer njegovi igrači nisu iskoristili "prazan hod" Zvezde koja šutira trojke 4/21.

21. minut - Nova trojka Šortera, njegov 12 poena, i evo Splita na samo četiri poena zaostatka - 30:34. Amerikanac je, podsećamo, nedavno pojačao Dalamtince iz turskog Afjona.

2/4 - 27:34

20. minut - Cirbes je, poput Vajta i Lazarevića, dobio prostora da se razigra. Nemac suvereno "drži" reket, popravlja Zvezdine promašaje, asistira. Lazarević najefikasniji kod Zvezde sa 9 poena, ali i najkorisniji sa indeksom 12, koliko je sakupio i Vajt, uz sedam poena.

18. minut - Sedam poena vezao je Stefan Lazarević, sad je on najefikasniji na utakmici, uz Šortera iz Splita. Razmenili su trojke Amerikanac i Zvezdino krilo, dva zasad pucački najraspoloženija aktera meča. Zvezda vodi 32:22.

16. minut - Ljut je Radonjić, konkretno na Lazarevića zbog lošeg pasa za Crbesa i izgubljene lopte. Trojkom je to kaznio Šorter, za prilazak Splićna na 18:25, pa je Zvezdin trener zvao ekipu na predah.

15. minut - Sjajna napadačka rola Lazića, vezao je sedam poena i uvećao prednost Zvezde koja polako odmiče od rivala - 11:23. Tek dva ponea Splićana u ovoj deonici.

12. minut - Zvezdin prepoznatljiv defanzivni učinak i na Gripama, samo devet poena za 11 minuta primili su Beograđani. Ne blistaju u napadu, ali vode. Poentirao je Lazić sada flouterom, za 9:18.KK Split, KK Crvena zvezda

1/4 - 9:16

7. minut - Gotovo svaki drugi napad Zvezde ide na Vajta, kojeg Radonjić očito želi da razigra, a ovaj to zasad dobro materijalizuje. Pet poena Amerikanca iz četiri šuta, pogodio je i jednu trojku. Mitrović je poentirao u tranziciji za 14:9 u kroist gostiju.

5. minut - Egal početak meča, Split je vodio 7:4 posle trojke Runjića, te poena Ukića i Baja. Na drugoj strani precizni su bili Lazarević, Volters i Vajt. Trenutno 9:9.

Nekoliko minuta pred utakmicu, Zvezda je obavestila da je najbolji igrač ekipe i lider tima Nikola Kalinić pozitivan na korona virus, te ga neće biti u današnjeoj utakmici.

Zato je veoma važno da crveno-beli sa "Gripa" donesu bodove i u dobrom raspoloženju dočekaju sudare sa velikanima.

Zvezda je lider na tabeli sa skorom 12-1, a Split je na samom dnu, sa odnosom pobeda i poraza 2-11. U prvom ovosezonskom odmeravanju snaga dva tima crveno-beli su bili više nego ubedljivi - 97:61.