AU KAKAV ŠOU NA MARAKANI! Crvena zvezda preokrenula za 9 minuta i slavila pogotkom Kataija u 110. minutu

Derbi opravdao očekivanja...

Prvi, prvenstveni, od dva večita derbija koje će Crvena zvezda i Partizan odigrati u samo nekoliko dana, pripao je lideru na tabeli koji je slavio rezultatom-3:2. Dva puta je vodio Partizan, golovima Sameda Baždara i Ksandera Severine, vraćala se Zvezda preko preko Gelora Kange iz jedanaesterca, odnosno Šerifa u smiraju meča, da bi u nadoknadi koja je trajala 15 minuta crveno-beli slavili takođe golom sa bele tačke Aleksandra Kataija.

Za razliku od prethodnog derbija, u kome je Crvena zvezda od prvog do poslednjeg trenutka bila agresivniji tim, koji kontroliše dešavanja i stvara prilike, 173. okršaj dva tima bolje je počeo-Partizan.

U formaciji sa dva zadnja vezna, u kojoj je Denil Kastiljo, uz Leonarda Ovusua, imao i nešto ofanzivnije zadatke, crno-beli su praktično od prvog sudijskog zvižduka napali izabranike Vladana Milojevića na njihovoj polovini, agresivnošću ih onemogućili da organizuju napade iz poslednje linije, odnosno da greše, pa je prva velika prilika Duljajevog tima stigla već posle 60 sekundi igre.

Na desnom boku je čuvarima umakao Severina, vratio povratnu za Baždara, koji je odlično šutirao, ali je još bolje intervenisao golman Glazer spasavši viđen gol gostiju. Pomenuta prilika je dodatno "podigla" crno-bele, a, čini se, delovala pomalo zbunjujuće za crveno-bele koji su se u minutima koji su usledili branili, pokušavajući da se stabilizuju i verovatno drže plana iz svlačionice.

Nije dugo trajalo, jer se igralo "spuštenih gardova", pa je nalet Partizana potom "preseklo" nekoliko dobrih, smislenih napada Crvene zvezde, u kojima se nisu snašli Šerif (šut u Krunića) i Stamenić čija pozicija je bila još povoljnija, ali je krajnje rešenje bilo veoma loše. Na koncu, zicer je promašio Bukari, koga nije zaustavilo ni trojica defanzivaca gostiju, no, krilni napadač je u odsudnom momentu očajno šutirao slabijom levom nogom i promašio ceo okvir sa pet metara.

Kontraudar Partizana bio je munjetiv i daleko efikasniji, a igrao se tek 11. minut. Partizan je započeo napad praktično iz auta koji je izveo Aranđel Stojković, dodao loptu do Severine koji se oslobodio Milana Rodića, potom sačekao Stojkovića za centaršut, koji je bio sjajan, odmeren tako da preleti celu odbranu i Glazera i praktično omogući Samedu Baždaru da se samo "pokloni" i pogodi gol - 0:1!

Primljeni gol je značajno uticao na Crvenu zvezdu, koja u tim momentima nije izgledala dobro, mučila se u organizaciji igre, u pronalasku rešenja kroz zgusnutlo postavljenu srednju zonu Partizana sve dok nije stigao poklon upravo iz redova crno-belih.

Bio je to 15. minut, Bojan Kovačević je laganu sistuaciju pretvorio u sopstveni i košmar svog tima, pošto je, umesto da izbaci loptu, koju mu je vratio Stojković, odlučio da dribla Šerifa i Ivanića. Naravno, izgubio je posed, Ivanić se stuštio sam ka golu, izašao je golman Krunić sa malim zakašnjenjem i srušio ponajboljeg fudbalera domaćina, te sudija Ilić nije imao dilemu-jedenaeestrac za crveno-bele, a odgovornost je preuzeo Gejlor Kanga i nije pogrešio-1:1.

Upravo je taj trenutak potpuno igrački preokrenuo momentum na stranu Crvene zvezde. Tim Vladana Milojevića je počeo da pravi probleme crno-belima, posebno na levoj strani preko Mirka Ivanića, za koga crno-beli nisu imali rešenje, mada je i Bukari sa susprotnoj strani nekoliko puta poslao upotrebljive lopte, ali je obrana Partizana ostala koncentrisana, pa je samo udarac Šerifa preko gola ostao vredan pomena.

Statistika je možda išla u korist domaćina u tim momentima, ali je Partizan ponovo bio bliži golu i posle ofanzivne tranzicije, kome su prethodila dva vezana kornera za crno-bele. Bila je to brza akcija, koju je završnim pasom ka Gohu oplemenio Severina da bi Korejac, posle izbacivanja Mijailovića, gađao u bliži ugao i pogodio-stativu.

Bilo je to na isteku pola časa igre, a u preostalih 15-tak minuta prvog dela Zvezda je bila bolji tim na terenu, imala je nekoliko veoma dorbih napada u kojima je Ivanić zadavao velike probleme odbrani, ali i prilika koje nisu krunisane golom. Pretili su upravo Ivanić, potom Šerif, a u smiraju prvog dela je najbolju priliku propustio Bukari, kome je Krunić "ušao u šut" i spasao crno-bele u tom momentu.

Uvideo je Milojević da formacija sa četvoricom fudbalera u poslednjoj liniji ne funkcioniše najbolje, posebno na levoj strani, gde je Severina prilično mučio Rodića, pa je upravo levi bek ostao u svlačionici na poluvremenu, a zamenio ga je Điga posle čega je domaćin igrao sa trojicom štopera.Nije to donelo previše u igri domaćina, mučio se Milojevićev tim, posebno u veznom redu, na početku nastavka, jer, pre svih, Kanga i Hvang nisu donoslili prevagu u oraganizaciji.

Partizan se, pak, vratio planu sa početka meča, ponovo je bio agresivan, visoko na polovini crveno-belih, a posle prekida koji su izazvali navijači, crno-beli su ponovo šokirali domaćina. Igrao se 56. minut, Baždar je odložio loptu za Zahida, koji ju je propustio Kcanderu Severini, a Holanđanin praktično iz kolena pogodio dalji ugao, same raklje Glazerovog gola - 1:2!

Malo je nedostajalo da Zvezda, čije je redove pojačao i Katai, uzvrati samo tri minuta kasnije, ali se Krunić "rasbranio". Prvo je odbranio udarac Šerifa, potom izbacio i nekoliko opasnih centaršuteva, da bi na kraju u velikoj zelji iz nehata povredio i saigrača Kastilja, koga je zamenio Stjepanović. U istom "cugu" na terenu se našao i Saldanja, umesto Baždara.

Ta "mini" ofanzica Zvezde, u želji da se što pre vrati rezultatski donela je domaćinu gol u 69. minutu. Ivanić je centrirao, Krunić odbranio udarac Šerifa sa nekoliko metara, ali je akciju nastavio Bukari, odigravši za Kataija, koji je pogodio mrežu. Međutim, ispostavilo se da je u začetku akcije upravo Bukari bio u ofsajdu i VAR soba je pozvala Ilića, pa je pogodak poništen!

Ubrzo je stručni štab Partizana odlučio da osigura odbranu sa Filipovićem, odnosno osveži napad Kaluluom, dok je trener Milojević na teren poslao Olajniku.

Sve je rezultiralo sa dve oslične kontre Partizana, koje Kalulu i Severina nisu završili na najbolji način, dok je na drugoj strani Zvezda više napadala, pokušavala i udarcima van kaznenog prostora, da bi u 88. minutu Šerif uspeo da postigne gol za 2:2 VAR soba je proveravala nekoliko minuta i priznala pogodak na opšte negodovanje igrača Partizana i kompletne klupe.

Nije pomoglo, na snazi je ostao rezultat 2:2, a sudija Ilić je produžio meč čak 15 minuta.

U 95. minutu, Zvezda je imala dobru priliku preko Kataija, kome je Krunić odbranio udarac, ali je Ilić tada kompenzovao i dosudio prekršaj Zvezdinog ofanzivca nadStjepanovićem

Već u 99. minutu, Ilić je dosudio jedanaesterac za Crvenzu zvezdu. Startovao je Antić nad Bukarijem, kontakt je započet izvan kaznenog prostora, , pa je Aleksandar Katai doveo crveno-bele u vođstvo od-3:2.

Pokušao je Partizan da se vrati u meč, imao dobru poziciju preko Natha iz prekida, odnosno jedan korner, ali  Zvezda je na kraju sačuvala pobedu.