Zvezda DEMOLIRALA Igokeu u poslednjem meču ligaškog dela sezone

Sigurna pobeda Radonjićevog sastava, koji ligaški deo sezone završava sa samo dva poraza u ABA ligi

Lako, lepo i trijumfalno. Crvena zvezda pobedom je završila ligaški deo sezone u ABA ligi protiv Igokee u dvorani "Aleksandar Nikolić" i tako overila prvo mesto na tabeli pred početak plej-ofa. To im garantuje domaćinstvo tokom celog toka plej-ofa - 85:66.

Iako je utakmica bila bez ama baš ikakvog rezultatskog značaja, Dejan Radonjić se odlučio da od početka do kraja na terenu drži jak sastav. Želeo je crnogorski stručnjak da se osveti gostima za poraz iz prvog dela sezone.

Krenulo je jako "tvrdo", ali su ekipe kako je meč odmicao uspevale da pronađu kakav-takav ritam kada je reč o napadu. Zvezda se u tim okolnostima daleko bolje snalazila i imala je sasvim korektne procente i za dva i za tri poena.

Jedina bizarnost bili su skokovi, koji su bili umnogome na strani Igokee. Iako je tim iz Laktaša imao toliko skupljenih lopti, samim tim i šansi da poentira je bilo više, nije uspeo da to materijalizuje koliko bi se očekivalo.

Umesto toga, igralo se u talasima. Zvezda je često odlazila na dvocifrenu razliku gde se kratko zadržavala, a potom je Igokea prilazila na posed zaostatka. Kada se podvukla poslednja crta, i to je bilo dovoljno za lagan trijumf Radonjićevih momaka, koji su konačan udarac zadali na prelomu treće i poslednje četvrtine.

Prvo poluvreme bilo je turbulentno u smislu da je u njega bolje krenula Igokea. Na krilima Stivensona imala je prednost negde do polovine uvodnog kvartala kada je proradio Kalinić i umalo odveo Zvezdu na dvocifrenu prednost na njegovom samom kraju. Uspela je Zvezda da dođe do +12 na startu druge četvrtine, ali je onda usledio pad.

Razigrao se Tanasković, približio je Igokeu na samo tri poena zaostatka, ali je potom došlo do novog pada u igri gostujućeg tima. Ređali su se pogoci, tada je raspoložen bio i Eron Vajt, pa je Zvezda samim tim na odmoru imala +10.

Treća četvrtina ponovo je počela stresno za Zvezdine navijače, ali je završnica potvrdila da straha nije smelo ni da bude. Kalinić je upalio motore, svojim pogocima odlepio Zvezdu, a pridružili su mu se i Stefan Marković i Marko Simonović uz svoje pogotke sa distance. Isti igrači dominirali su i u poslednjem kvartalu, pa faktički nije bilo nikakvog rezultatskog pritiska i igralo se revijalno završnih 10 minuta u Pioniru.

Zvezda sada čeka do polovine maja, kada će saznati protivnika u polufinalu ABA lige. To će biti ili Cedevita Olimpija ili današnji protivnik Igokea, pri čemu Slovenci u toj seriji imaju prednost domaćeg terena.

STATISTIKA UTAKMICE

Crvena zvezda - Igokea 85:66 (20:11, 23:22, 20:14, 22:19)

Dvorana: Aleksandar Nikolić, Beograd

Gledalaca: 3.745

Sudije: M. Jovčić (Srbija), B. Kruljac (Hrvatska), G. Terlević (Hrvatska)

Crvena zvezda: Lazarević 2, Volters 7, Davidovac 2, Mitrović 8, Kalinić 16, Holins 13, Simonović 11, Ivanović 7, Marković 9, Vajt 6, Kuzmić 4

Igokea: Vulić, Robinson 10, Tanasković 10, Radanov 2, Jošilo 5, Talić, Ilić 10, Stivens 13, Voler 16, Fundić, Đorđević

TOK UTAKMICE

4. četvrtina

10. minut (85:66) - Mirno privodi Zvezda meč kraju i upisuje 24. pobedu u sezoni!

8. minut (81:62) - Sjajno igra Zvezda i u ovim momentima. Pobeda se ne dovodi u pitanje. Samo je pitanje kolika će biti razlika. Lazarević i Ivanović su poentirali u poslednja dva minuta, dok je Stivens to učinio na drugoj strani igrališta.

6. minut (79:56) - Opustila se ruka i jednima i drugima u ovim momentima. Tanasković pogađa lej-ap, zatim Holins uspeva da ubaci i jedan flouter, a Voler je postigao trojku. Trojka za Mitrovića, posle čega Voler gubi loptu, ali ni Ivanović ništa bolji sa promašajem za dva... Mitrović dodaje 2+1 iz ofanzivnog skoka, razlika nastavlja da raste. Voler smanjuje na +21.

3. minut (70:49) - Furiozan početak Zvezde u poslednjoj četvrtini i tačka na ovu utakmicu. Mitrović pogađa jedno bacanje, potom Marković ubacuje trojku, a onda to čini i Simonović. Serija pogodaka sa distance potpuno će "potopiti" Igose. Tajmaut za goste, teško da će se išta promeniti. Ilić ubacuje za dva posle minuta odmora.

3. četvrtina

10. minut (63:47) - Završnice četvrtina uvek pripadaju Zvezdi na ovom meču. I Ivanović stiže do svoja dva poena, posle čega Bajić nezadovoljan traži tajmaut. Ovo je najveća prednost domaćih za sada. I Marković je pogodio za tri, a Talić je neuspešan. Maksimalnih +16, težak posao za goste do kraja meča.

8. minut (58:47) - Posle punog minuta bez poena i nešto rastrzanije igre, konačno je pogodio Džastin Robinson i to za tri. Međutim, Simonović igra sjajno i poništio je ovaj pogodak svojom trojkom.

6. minut (55:44) - Rasplamsava se borba u Pioniru u ovim momentima. Ilić baš kao i u drugoj četvrtini približava Igose na posed zaostatka, ali Holins u jako važnom trenutku pogađa trojku. Potom zakucava posle ukradene lopte iz ruku Robinsona. Evo trojke Nikole Kalinića, samo je prolazna bila ova Zvezdina glavobolja, kao mnogo puta do sada na ovom meču.

3. minut (47:42) - Početak treće četvrtine baš liči na prvu. Stivens pogađa za dva, posle čega Voler smanjuje na šest razlike. Ipak, stop toj seriji daje Eron Vajt i sprečava da se Igokea dodatno približi. Umesto toga, Vajt ide na liniju bacanja i realizuje oba za ponovnih +10. Robinson prvo pogađa sa penala, a onda dodaje i trojku. Opet je samo pet razlike.

2. četvrtina

10. minut (43:33) - Koš za košem - Jošilo, Kalinić, Ilić, pa onda trojka Kalinića. Izgubljena lopta Igosa, a Vajt nam donosi novih +10 Zvezde. Tajmaut Bajića, ljutog što je njegov tim tako brzo potonuo. Posle njega, bez poena sve do kraja u završnih 30 sekundi.

8. minut (36:29) - Taman što smo pohvalili igrače oba tima, pad u igri. Dva poena je postigao Nejt Volters, a onda Igokea ne koristi svoj posed i pritom pravi faul, doduše tek treći u ovom kvartalu. Međutim, iz minuta u minut je Igokea sve bliže Zvezdi, pa sada Voler upisuje nova dva poena uz faul i pogađa dodatno bacanje. Spali smo na tri razlike. Holins postiže dva poena sa penala. Igokei ističe vreme za napad. A Mitrović sa penala dodaje na vođstvo Zvezde.

6. minut (30:26) - Prva i druga četvrtina kao nebo i zemlja. Atraktivno, brzo, sa mnogo poena se sada igra. Prvobitno Radanov smanjuje na šest razlike, posle čega Marković postiže i trojku. Tanasković uzvraća jednim pogođenim bacanjem i bio je u dobrom ritmu sve do ove promašene trojke. Ni ona ga nije omela, već je momentalno ubacio još dva poena. Istekle su potom 24 sekunde za napad Zvezde. Fauliran je Dalibor Ilić, pa će i on šutirati bacanja. Oba je pogodio.

3. minut (27:19) - Ekplozivan start druge četvrtine. Bolji za goste koji preko Jošila i Tanaskovića smanjuju na samo šest razlike. Povela je Zvezda sa +12 posle trojke Nikole Ivanovića na samom startu, ali nakon toga je samo Davidovac uspeo da poentira, pa smo imali i prvi minut odmora Dejana Radonjića. Kalinić posle toga pogađa nerealnu dvojku iz step-beka.

1. četvrtina

10. minut (20:11) - Simonović sada vezuje pet poena, pošto postiže novu dvojku. Moraće tajmautom da odreaguje Dragan Bajić. Ispala je potpuno Igokea iz ritma, Kalinić je poentirao za dva poena, posle čega Tanasković još jednom gubi loptu za Igose. Ivanović promašuje, Ilić pravi korake, a Kalinić približava Zvezdu novoj dvocifrenoj prednosti.

8. minut (14:11) - Jedno bacanje je pogodio Ostin Holins posle čega je usledio loš napad Zvezde i Igokee. Jako, jako tvrda prva četvrtina, sve podseća na duel iz Laktaša. Ivanoviću je ostavljeno mnogo prostora, izborio je slobodna bacanja. Pogodio je oba. Posle toga dugačko gledanje snimka da bi se utvrdilo čija je lopta - na kraju posed za Zvezdu i pogodak za tri Simonovića.

6. minut (8:11) - Nejt Volters je pogodio za tri poena, a gosti ne uspevaju da iskoriste naredni posed, baš kao ni Zvezda, ali je Jošilo neuobičajeno neprecizan sa distance. Holins uzvraća sličnim promašajem, a Ilić gađa u noge svog saigrača Stivensa, koji se isprva snašao, ali je ipak izgubio loptu. Ilić zakucava posle izgubljene lopte domaćih. Nema napadačkog ritma za Radonjićeve momke, ali igra se brzo, samo dva faula za sada.

3. minut (5:9) - Igokea je dobro otvorila meč u Laktašima sa pet vezanih poena, ali je Holins uspeo sve da prekine pogotkom za tri poena. Usledila je nešto smušenija igra Igosa, koju Zvezda nije iskoristila, već je Stivens ponovo "odlepio" goste na dva poseda prednosti. Volters momentalno uzvraća sa košem sa poludistance. Mora se reći da je tim Dejana Radonjića izašao na parket sa veoma jakim imenima, iako rezultatskog značaja - nema. Stivens za sada nerešiva enigma sa nova dva poena.