Sjajni procenti šuta doneli Zvezdi pobedu protiv Zadra

Sjajni procenti šuta crveno-belih sa distance večeras omogućili su mirnu završnicu

Rutinski su košarkaši Crvene zvezde večeras slavili u ABA ligi protiv poslednjeplasirane ekipe Zadra. Radonjićev tim podigao je nivo igre u drugom poluvremenu, zaigrao ozbiljnije u odbrani i do kraja bez problema upisao ubedljivu pobedu kao uvertiru u večiti derbi koji nas čeka narednog vikenda u "Pioniru" - 73:83.

Zadar je imao velikih problema na skoku pored odličnog Ognjena Kuzmića u reketu. Centar Zvezde je i na ovom meču bio jako raspoložen i pokazuje zbog čega Dejan Radonjić polaže velike nade u njega ove sezone. Perfektan je bio i Nikola Kalinić.

Presudne su ipak bile trojke, koje je Zvezda i večeras šutirala u visokim procentima. Upravo serijom pogodaka sa distance sredinom treće deonice je gostujući tim i prelomio ovaj meč u svoju korist.

Prva četvrtina krenula je fantastično za Zvezdu, koja je stigla do dvocifrene prednosti posle samo sedam minuta košarke. Međutim, odlično je pitanje šta se desilo sa gostima do kraja, pošto su u završnici stigli do samo dva poena, a pritom dopustili Domagoju Vukoviću da naniže nekoliko pogodaka sa distance i izjednači rezultat.

Nakon nešto slabijeg starta Zvezde, usledio je odgovor u vidu serije 11:0 koju su većinski kreirali Nikola Kalinić, Ognjen Kuzmić i LukaMitrović. Stabilizovala je gostujuća ekipa igru, ali se ni domaći nisu tek tako lako dali, već su konstantno, uglavnom raspoloženom Vukoviću održavali razliku na šest-sedam poena.

Ipak, treća četvrtina bila je prelomna za ishod ove utakmice. Nakon "kanonade" trojki crveno-belih, više nije bilo nikakve dileme ko će odneti pobedu u "Krešimiru Ćosiću". Ređale su se trojke Holinsa, Davidovca, Voltersa... I očas posla smo došli do nedostižnih +18, a samo dva poena manje imala je Zvezda pred završnih deset minuta.

Potrudio se Zadar ipak da zagorča život crveno-belima koliko je mogao. Mogao je Duje Brala u jednom momentu da spusti domaće na jednocifren zaostatak, ali pošto je promašio šut za tri, stigla je kazna u vidu pogotka Dobrića na drugoj strani i time je sasvim sigurno stavljena tačka na ovaj duel.

Crveno-beli su do kraja iskusno čuvali prednost za novi, šesti trijumf u ABA ligi. Sa druge strane, Zadrani će morati pod hitno da se "trgnu" ukoliko misle da završnicu sezone dočekaju u mirnijem raspoloženju.

STATISTIKA UTAKMICE

Zadar - Crvena zvezda 73:83 (18:18, 19:25, 15:25, 21:15)

Dvorana: Krešimir Ćosić, Zadar

Sudije: Igor Dragojević, Marko Juras, Gordan Terlević

Gledalaca: 500

Zadar: Karter, Marčinković, Paponja, Jordano, Brala, Vuković, Bursać, Buljan, Drežnjak, Mavra, Luković

Crvena zvezda: Lazarević, Volters, Uskoković, Davidovac, Mitrović, Lazić, Kalinić, Dobrić, Holins, Simonović, Kuzmić, Cirbes

TOK UTAKMICE

4. četvrtina

10. minut (73:83) - Posle tajmauta Dejana Radonjića, i jedna i druga ekipa postigla je po koš. I to će biti to.

8. minut (71:81) - Antonio Jordano smanjuje ponovo razliku na 13 poena novom pogođenom trojkom. Sada uglavnom obe ekipe pokušavaju šutevima za tri da dođu do poena. Marčinković je pogodio trojku i tako je Zadar prišao na "samo" deset poena zaostatka.

6. minut (65:78) - Bližimo se kraju utakmice, gde Zvezda definitivno kontroliše igru. Mogla je prednost ponovo da postane maksimalna da je Volters pogodio šut za tri, ali nije pogodio. Na drugoj zato jeste Duje Brala.

3. minut (60:72) - Minimalan broj izgubljenih lopti Zvezde, ali Zadar uspeva da se koliko-toliko vrati u ovaj susret. Duje Brala mogao je da smanji razliku na jednocifrenu, ali je promašio trojku.

3. četvrtina

10. minut (52:68) - Nije bilo mnogo promena do kraja ove deonice, Zadar je tek sa linije za slobodna bacanja uspeo da smanji zaostatak za dva poena.

9. minut (50:68) - Zvezda sada bez većih problema održava prednost. Mitrović je pogotkom uz faul dobio mogućnost da donese gostima maksimalnu prednost, ali to ne čini, jer je promašio dodatno slobodno bacanje.

7. minut (46:63) - Nova serija Zvezde i pogoci sa distance koje beleže Ostin Holins i Nejt Volters naterali su Anzulovića da zatraži novi minut odmora. Sada i Davidovac pogađa.

6. minut (44:54) - Mini serija Zadrana posle koje imamo i minut odmora. Sve je krenulo nakon promašenih slobodnih bacanja Kuzmića, posle čega je Karter pogodio važnu trojku i dao veštačko disanje domaćima.

4. minut (39:54) - Odličan početak Zvezde i defanzivno i ofanzivno u ovoj četvrtini. Raste prednost crveno-belih i sada iznosi velikih +15. Tome su doprineli Kuzmić, Volters i Kalinić svojim pogocima. Domaći za sada samo na dva poena.

2. četvrtina

10. minut (37:43) - Zvezda će na poluvreme odneti prednost od šest poena. Mogla je ta razlika svakako da bude i veća, ali će Dejan Radonjić svakako biti zadovoljan, s obzirom na to da su i domaći imali svoje šanse, pre svega preko Domagoja Vukovića koji šutira sjajno sa distance.

8. minut (32:39) - Uspostavio je Zadar ravnotežu i ne dozvoljva Zvezdi da reši utakmicu u dvorani "Krešimir Ćosić". Smanjili su domaći bili i na minus četiri, ali Radonjićev tim konstantno održava tim iz Dalmacije na odstojanju. Kuzmić pogađa dva bacanja za +7.

5. minut (23:31) - Vezuje sada Zvezda 11 uzastopnih poena, Lazić postiže još jednu trojku na isteku napada, pa crveno-beli ponovo imaju sasvim zadovoljavajuću prednost u Dalmaciji. Anzulović traži novi tajmaut.

2. minut (23:26) - Drži sada Luka Mitrović ekipu Zvezde iznad vode. Zadar je čak i poveo u jednom momentu, ali je posle trojke Lazića prednost vraćena na stranu Beograđana.

1. četvrtina

10. minut (18:18) - Stala je Zvezda potpuno u završnici prve četvrtine. Vuković postiže trojku kojom donosi izjednačenje, Jordanu izlazi lopta iz obruča, tako da je na snazi egal posle uvodnih deset minuta.

8. minut (13:16) - Poeni Kartera sa bacanja, pa potom i Vukovića za tri i Zadar je već prepolovio prednost Zvezde, što je nateralo Radonjića da traži prvi tajm-aut. Potom i poeni Kartera uz faul, ali je promašio slobodno bacanje.

7. minut (6:16) - Prilično efikasan start utakmice za crveno-bele, dok se Zadrani i dalje opasno muče da se "sastave". Kuzmić i dalje pravi velike probleme odbrani Anzulovićevog sastava, pa crveno-beli nastavljaju sa dominacijom. Već imaju dvocifrenu prednost u Dalmaciji. Veći deo poena došao je iz reketa - 14 od 16.

4. minut (4:10) - Pokušavaju izabranici Anzulovića da "popune reket" i da tako otežaju Zvezdi posao, ali im za sada to ne polazi za rukom. Kuzmić i Volters predvode goste u uvodnim minutima sa po četiri poena, a trener tima iz Dalmacije mora da traži prvi tajmaut na ovoj utakmici.

STARTNE POSTAVE

Zadar: Karter, Jordano, Bursać, Mavra, Luković

Crvena zvezda: Lazarević, Volters, Kalinić, Dobrić, Kuzmić

PRE UTAKMICE

Zadar nije u zavidnoj formi na Jadranu, zapravo je fenjeraš ABA lige, ali u nacionalnom, hrvatskom prvenstvu beleži sve same pobede. Pokazao je ovaj tim u prvom kolu protiv crno-belih da može da bude jako nezgodan, tako da će i Radonjić sigurno podići oprez kod svojih momaka.

Domaći su poslednji put slavili protiv Zvezde pre dve godine kada je Šakota bio na klupi, a generalno gledano na deset poslednjih mečeva, to im je jedina pobeda protiv crveno-belih.

Utakmicu u dvorani "Krešimir Ćosić" sudiće Igor Dragojević iz Crne Gore, Marko Juras iz Srbije i Gordan Terlević iz Hrvatske.