POBEDA ZA KRAJ! Zvezda srušila šampiona Evrope i tako se oprostila od Evrolige za sezonu 2021/2022

Bolje drugo poluvreme donelo trijumf Radonjićevim momcima

Krenulo je loše, a završilo se odlično! Košarkaši Crvene zvezde pobedom su zaključili takmičenje u Evroligi ove sezone i to, ni manje ni više, nego protiv aktuelnog šampiona ovog takmičenja, ekipe Anadolu Efesa.

Radonjićevi momci odigrali su zaista sjajan napadački meč i posle svega prikazanog zasluženo odneli trijumf u dvorani "Aleksandar Nikolić" - 93:85

Junak je bio Nikola Kalinić koji je sjajnim zakucavanjem podigao Pionir na noge svojim zakucavanjem na oko minut i po pred kraj uz faul. Bio je to ključni trenutak, pošto je preokrenuo atmosferu u dvorani.

4. četvrtina

10. minut (87:84) - Da li to očekujemo novi produžetak na meču Zvezde, baš kao u Kaunasu protiv Žalgirisa? Nejt Volters poravnava rezultat. Kranč tajm, kako to popularno nazivaju danas u Evroligi. Potom i pogodak Nikole Kalinića! Faul Adrijana Moermana!

8. minut (82:84) - Danston gubi loptu. Mitrović pogađa za dva na asistenciju Kalinića. Faul Dobrića nad Larkinom. Pogođeno slobodno bacanje Larkina, pa onda još jedno. Faul Krisa Singltona, ali ne za bacanja, to je tek treći prekršaj. Dobrić mora napolje, jer mu ide krv na nos. Šteta, Volters je neprecizan na šutu za dva, Singlton je promašio trojku. Ali ni Holins ne uspeva da donese Zvezdi prednost.

6. minut (80:82) - Kris Singlton precizan sa linije penala posle faula Singltona. Kalinić nesrećno gubi loptu. Ne valja, Efes preko Danstona odlazi na +3. Opet Kalinić gubi loptu. To tim kakav je Efes kažnjava, Larkin za tri. Tajmaut Radonjića. Dobrić za tri odmah posle minuta odmora, Danston pogađa za dva, potom i Mitrović precizan. Još će imati i dodatni penal. Realizovaće ga.

4. minut (74:73) - Faul na zemlji za Davidovca. Ataman traži čelindž. Da li je ovo nesportski faul? Ne, nije, kaže Robert Lotermoser. Potom Singlton promašuje za tri, Volters pogađa za dva, ali Kris Singlton uspeva da dođe do trojke. Dobrić nije precizan. Hvata loptu Vajt i onda je fauliran, ali je samo jednom precizan od dva puta sa linije penala. Tibor Plajs je pogodio za dva, Efes opet vodi, ali Vajt vraća trojkom!

2. minut (68:68) - Davidovac umalo da ukrade loptu, a Elajdža Brajant potom smanjuje na jedan razlike. Ne uspeva Dejan Davidovac da pogodi za tri, iako je bio sam kao duh. Nikoga nije bilo ni na metar od njega... Potom pravi i prekršaj. I evo prednosti za Efes. Pogađa i Tibor Plajs. Davidovac iz nemoguće pozicije ne može do koša. Singlton zatim zakucava. Radonjić traži minut odmora. Da-vi-do-vac postiže trojku, nerešeno je u Pioniru!

3. četvrtina

10. minut (65:62) - Anderson ofanzivni skok servira za Krisa Singltona koji je fauliran od strane Ivanovića, potom je pogodio i dodatno bacanje. Davidovac konačno prekida ovu lošu seriju crveno-belih. Tundžer gubi loptu zbog koraka. Ali ni Ivanović ništa bolji, dodaje loptu u ruke igračima Efesa. Na svu sreću, Tundžer je neprecizan za tri, a potom Danston pravi faul. Davidovac uspešan, evo Zvezde na +6. Ali Davidovac na 1,6 sekundi pravi prekršaj... I onda majstorija, kakva trojka Šejna Larkina uz zvuk sirene!

8. minut (61:56) - Nema više one igre iz prve četvrtine u redovima Anadolu Efesa. Posle tajmauta je i Elajdža Brajant napravio prekršaj u napadu, ali Dobrić to ne koristi. Štaviše, Anderson prvo pogađa trojku, a Dobrić potom gubi i loptu. Moerman poentira uz faul Dobrića. Tri njegove greške u samo 30 sekundi. Momentalno je reagovao Radonjić, poziva tajmaut. Moerman na svu sreću ne pogađa dodatno bacanje. Ali ni Aron Vajt ne postiže trojku. Ostin Holins pravi prekršaj, ali ej to tek treći za crveno-bele i ne znači selidbu na liniju penala. Greška Elajdže Brajanta, ali greška i Kalinića.

6. minut (61:51) - Brajant Danston je pogodio iz okreta, a Volters je uspeo da se nadoveže na to novom dvojkom. Ponovo se vraća na staru stazu Anderson, onda i Kalinić upisuje dva poena. A Anderson je nad njim načinio i faul, pa će imati slobodno bacanje. Pogodio je i njega, a Adrijan Moerman je izgubio loptu. Kalinić nas odvodi na +8, polako, ali sigurno raste ova razlika crveno-belih. Kruno Simon takođe ne pogađa, a Dobrić pogađa. Dvocifrena prednost, troši i drugi tajmaut Ataman.

4. minut (52:47) - Ali ne da Stef! Lazarević postiže trojku, ponovo je šest razlike, sjajno igra momak iz Batajnice. Anderson kao da ulazi u svojevrsnu borbu jedan na pet sa Zvezdom, pošto je ponovo precizan, a nažalost posle promašaja Mitrovića i Larkin uspeva da dođe do koša. Trojke padaju kao kiša, Dobrić je sada pogodio sa distance!

2. minut (46:43) - Prvi koš za Mitrovića iz igre već na startu drugog poluvremena. Kruno Simon ne uspeva da uzvrati trojkom, a Dobrić kupi taj promašaj. Potom košarkaš Efesa pravi i prekršaj nad Lukom Mitrovićem. On zaista odlično otvara ovo drugo poluvreme - novi pogodak, sada za dva poena. Potom izgubljena lopta Krune Simona, pa koš Nejta Voltersa, ali je za to najzaslužniji Stef Lazarević! Tajmaut, više nego očekivan od strane Atamana. Šteta, loš način da se prekine ova dobra serija Zvezde, 2+1 za Andresona.

2. četvrtina

10. minut (40:40) - Kruno Simon takođe neprecizan za tri poena, a ni Ostin Holins nije ništa bolji. Klizimo polako ka "regularnom" broju poena za prvo poluvreme, što bi značilo oko 80 postignutih poena. A delovalo je da će biti znatno efikasnije. Tibor Plajs je izgubio loptu. Nejt Volters postiže dvojku. Ponovo je nerešeno. Promašaji Andersona i Kalinića. Ostaje još oko 20 sekundi za Efes. Promašaj Tibora Plajsa, potom i Dobrića za tri. I to je to.

8. minut (38:40) - Nikola Ivanović je fauliran, posed ostaje za Zvezdu. Međutim, ni Aron Vajt potom, pa ni Luka Mitrović ne postižu nove poene za Zvezdu. Nažalost, to čini Tibor Plajs na asistenciju Kruna Simona. Faul potom pravi Džejms Anderson i to nad Ostinom Holinsom na šutu za tri poena. Prvo bacanje - x, drugo bacanje - dobro, treće bacanje - x. Dakle, samo jedan od tri, moralo je ovo bolje od Amerikanca. Na sve to, on pravi i faul, ali zatim uzvraća Tibor Plajs prekršajem u napadu. Mitrović promašuje za dva, potom Plajs promašuje za tri, Ivanović je neprecizan... Mnogo promašaja na sve strane sada.

6. minut (37:38) - Kruno Simon konačno prekida agoniju Efesa, ali odmah Ivanović postiže novu dvojku i to uz faul. Vidi Ataman da ne funkcioniše najbolje, pa Petruševa vadi napolje, a Zvezda ima prednost, jer Ivanović realizuje slobodno bacanje. Dobrić je sada faulirao Šejna Larkina. Kruno Simon kao na klackalici, vraća prednost Efesu, a Ivanović promašuje za tri.

4. minut (34:34) - Zakucavanje Filipa Petruševa, njegovi prvi poeni na večerašnjoj utakmici. Ognjen Dobrić postiže trojku, Zvezda je samo na šest razlike, a posle promašaja Singltona i izgubljene lopte Simona, a potom i kontre Holinsa i na četiri razlike. Logično, tajmaut traži Ergin Ataman. Petrušev i nije baš uspešan večeras, novi njegov promašaj, posle čega Vajt postiže novu dvojku. Petrušev sada na 1/4 posle još jednog promašaja. Kalinić ne pogađa trojku, ali zato Petrušev gubi loptu i Dobrić donosi izjednačenje

2. minut (25:32) - Lepo otvaranje druge deonice za Zvezdu preko Arona Vajta. I Filip Petrušev je na terenu, ali nije pogodio svoj šut za dva sa poludistance. Međutim, brzo trče gosti na drugu stranu i preko Singltona stižu do nove trojke. Promašaj Dobrića, a onda faul Singltona. Lepo sada prolazi i Ostin Holins za svoj četvrti poen. Kruno Simon potom gubi loptu.

1. četvrtina

10. minut (21:29) - Gubi loptu i Šejn Larkin, a krade je Ognjen Dobrić. Iz kontre pada trojka Dejana Davidovca. Burgan Tundžer nije uspeo da vrati sa distance, a Zvezda prilazi na samo šest razlike posle dobrog prodora Holinsa. Vraćamo se efikasnoj košarci, dvojka na dvojku - Brajant Danston. Dugačak napad Zvezde završava se užasnim šutem Holinsa, faul potom pravi isti košarkaš. Dobrić ne uspeva da zakuca, to je to za ovu četvrtinu

8. minut (16:27) - Ne prekida se luda napadačka serija. Elajdža Brajant postiže trojku i odvodi Efes na +9. Volters gubi loptu, Brajant je krade i eto gostiju na +11. Tajmaut traži Radonjić. Nije to pomoglo Zvezdi, trojku posle dugačkog napada promašuje Ognjen Dobrić, dok Adrijan Moerman kupi skok. I Efes sada odlučuje da malo spusti loptu, u poslednjem trenutku promašuje Moerman. Sada gledamo košarku koju smo donekle i očekivali, dugačke napade i tvrđe odbrane... Elajdža Brajant prekida napad crveno-belih prekršajem, a Ostin Holins gubi loptu. Minut bez poena.

6. minut (16:22) - Kakva košarka, zaista... Niko ne promašuje. Danston precizan za dva, potom je Lazarević fauliran. Dugačak napad Zvezde završava se prekršajem nad Lukom Mitrovićem koji staje na liniju penala. Pogodio je dva od dva bacanja, a Efes vraća preko Krune Simona. Kalinić postiže nova dva poena samo koji sekund kasnije, ali tu je i Brajant Danston koji zakucava. Ognjen Dobrić postiže nova dva poena, teško je popisati sve strelce. Evo konačno TV tajmauta posel faula Dobrića.

4. minut (10:16) - Vrlo efikasan start meča... Međutim sada Volters i Kuzmić promašuju, ali Zvezdi ostaje oko pet sekundi za napad. Nema poena ni za Kalinića, pa ni za Kuzmića, šteta, zaista mnogo prilika je sada propustila Zvezda i kazna je odmah stigla. Trojku postiže sjajni Šejn Larkin. Ponovo Kuzmić neuspešan pod obručem, ali je barem uhvatio ofanzivni skok i vratio do Voltersa koji pogađa trojku. Međutim, Adrijan Moerman takođe cepa mrežicu. Anderson lupa blokadu Kaliniću, lopta se vraća Voltersu u ruke, ali ni on ne pogađa. Lazarević potom čini prekršaj. Kruno Simon odvodi Efes na maksimalnih +8 večeras. Kalinić ekspresno vraća dvojku.

2. minut (5:8) - Prvi napad ima ekipa Anadolu Efesa. I realizuje ga bez ikakvih problema preko Šejna Larkina, koji je pride fauliran, ali nije pogodio dodatno slobodno bacanje. Lazarević je momentalno dobio faul na drugoj strani za penale, realizovao je oba Stefan. Efikasan start se nastavlja, Anderson je ponovo doveo goste u vođstvo, a Nejt Volters je prvi neprecizan sa promašenom trojkom. Međutim, trojka Lazarevića dolazi nakon ofanzivnog skoka Kalinića. Adrijan Moerman ubrzo dolazi do nove dvojke, a Kalinić promašuje za tri. Anderson trči na drugu stranu i dolazi do laganih poena.

Startne postave:

Zvezda: Lazarević, Volters, Kalinić, Holins, Kuzmić

Efes: Larkin, Moerman, Anderson, Simon, Danston

- Utakmicu će suditi Robert Lotermoser iz Nemačke, Fernando Roka iz Italije i Arturas Šikis iz Litvanije.

- Dobra vest za crveno-bele jeste da ćemo na terenu večeras gledati i Ostina Holinsa, koji se oporavio od povrede i biće na raspolaganju Dejanu Radonjiću.

- Na oko pola časa pred početak utakmice, navijači su već počeli da se okupljaju u dvorani "Aleksandar Nikolić". Trenutno ih ima između 1.500 i 2.000 na tribinama najveće dvorane na desnoj obali Save.