NAPOKON! Zvezda razbila crnu seriju i slavila protiv najgoreg tima u Evroligi

Izabranici Dejana Radonjića su u poslednjih pet minuta trojkama totalno uništili koš protivnika

Košarkaši Crvene zvezde konačno su prekinuli niz od osam poraza u Evroligi i slavili protiv poslednjeg tima na tabeli. U Beogradu je pao Himki, fenjeraš takmičenja, sa 92:81 u sklopu 29. kola Evrolige. Dejan Radonjić može da odahne, a nagledao se trojki svog tima, kao nikada do sada.

Tim sa Malog Kalemegdana je veoma loše napadački otvorio meč, nije mogao četiri minuta da zatrese mrežicu sa unutrašnje strane, ali ni Himki se nije proslavio u tim momentima, taman toliko da ima malu prednost.

Najveći problem je bio Miki koji je vrlo lako, u slabom rotiranju u defanzivi Zvezde, pronalazio prostora da poentira. Razlika je rasla do +7 na kraju prve četvrtine, a Zvezda je u tim momentima imala čak 1/11 za dva poena.

Jedino što je držalo crveno-bele u igri je šut za tri poena, te su tako uspevali da isprate ritam protivnika koji nije briljirao, ali kao što je rečeno, bio taman toliko loš da je bolji od domaće ekipe.

Očekivao se odgovor srpskog predstavnika, i on je konačno došao pred kraj prvog poluvremena i nakon tajm-auta Radonjića. Serija od 7:0 vratila je Zvezdu na kolosek i na samo -2, a činilo se da može još bolje od toga.

Na kraju druge deonice i na veliki odmor otišlo se sa +4 za Himki koji se najviše oslanjao na poene Mikija i Mekaluma, jednog u reketu, drugog s polja. Kod Radonjićevih pulena, Lojd je bio dvocifren sa 10 poena, a ispratio ga je Volden sa poenom manje.

Tok meča:

4/4

9. minut (90:77) - Ide Zvezda sigurno ka pobedi...

8. minut (90:75) - Lojd se skroz razgoropadio na kraju! Ponovo za tri!

7. minut (86:75) - Zvezda ima 15/20 trojke! To će, izgleda, pogurati crveno-bele ka pobedi.

6. minut (83:73) - Nesportski faul nad Lazićem koji pogađa oba, a onda Lojd sa parkinga! A, onda i izvan linije cepa mrežu i Lazić, Zvezda je na velikih +10!

5. minut (75:73) - Serija grešaka sa obe strane zaključena je faulom Zajceva nad Lojdom na liniji za tri poena. Pogađa Amerikanac sva tri slobodna.

4. minut (72:73) - Miki ne ume da stane, ali Davidovac ne ume da promaši za tri! Kakva drama i kakav okršaj.

3. minut (69:69) - Trojka Davidovca, a onda Mekalum vraća istom merom i ponovo je nerešeno.

2. minut (66:66) - Ide Zvezda na +6 na pogon Uskokovića i Davidovca! Mora tajm-aut da zove klupa Himkija, sada su u veoma lošem položaju. Odmah nakon pauza serija od 6:0 za samo 25 sekundi.

1. minut (62:60) - Odlične odbrane na obe strane, ali vreme sada radi za crveno-bele.

3/4

10. minut (62:60) - Dobrić u kontri pogađa uz faul! Ovo je već mnogo bolje od crveno-belih koji su došli do egala na vreme, a onda još jedna krađa lopte i Dobrić sa 1/2 sa slobodnih bacanja za prvo vođstvo Zvezde u meču! Jeste Mekalum posle toga vratio prednost Rusima, ali klackalica je završena trojkom Davidovca!

9. minut (55:58) - Volden za tri! Zvezda je ponovo na samo -2! Pogađa nakon toga Himki, ali Rit to delimično pokriva sa 1/2 sa penala.

8. minut (51:56) - Miki pogađa samo jedno slobodna, a onda stiže trojka Rita! Kao da smo ga prozvali, Miki još jednom precizan za dva.

7. minut (48:53) - Tu su poeni sa slobodnih bacanja i Zvezda orbitira oko mogućeg priključka, pogotovo imajući u vidu da je Miki zaustavljen u ovoj deonici.

6. minut (45:53) - Blago je momentum na strani crveno-belih.

5. minut (43:51) - Volden je izmislio poene u poslednjim sekundama napada, Rusi se trenutno ne snalaze baš najbolje u napadu.

4. minut (41:51) - Noko siguran sa slobodnih bacanja, što ne možemo reći za Mekaluma (1/2).

3. minut (39:48) - Crveno-beli su ponovo napravili nekoliko veoma loših napada, a onda i veoma stmušenih odbrana i Himki ide na najvećih +9. Miki pogađa za još većih +11. Radonjić zove tajm-aut.

2. minut (39:44) - Vraća Dobrić trojku, a onda i Hol polaže! Ponovo je Zvezda bila na -2, ali tu je Mekalum na linij za tri poena.

1. minut (34:41) - Rampa Laziću od strane Mikija uslovila je tranziciju iz koje je Karasjov pogodio za tri.

2/4

10. minut (34:38) - Lazić kupi povratni pas i pogađa za tri poena! Za kraj, Mekalum pogađa pored Kuzmića u mis meču. Možemo reći da su se crveno-beli probudili, Lojd ima 10 poena, Volden devet i očekuje se da dodatno pojačaju ritam.

9. minut (31:36) - Miki definitivno pravi najveće probleme Zvezdinoj odbrani.

8. minut (31:33) - Mini serija Zvezde koja mora biti pojačana u narednom periodu. Zvezda sa slobodnih ima 8/13, a onda stiže i Volden za tri! Domaći su na samo -2.

7. minut (24:33) - Mora Radonjić ponovo da reaguje tajm-autom. Ponkrašov je pronašao Mikija samog u srcu reketa i to je bila novo paljenje lampice za alarm.

6. minut (24:31) - Imala je Zvezda voz za priključenje, ali nije ga iskoristila. Mekalum nastavlja sa preciznim šutevima sa distance.

5. minut (22:27) - Lojd i Volden upisuju nova četiri poena sa penala, a na pola je to presečeno trojkom Karasjova.

4. minut (18:24) - Ništa ne ide od ruke Zvezdi osim šut za tri poena, a to je dokazao i Dobrić. Crveno-beli su tu, samo odbrana malo da se zategne.

3. minut (15:24) - Mekalum precizan za tri i to je prvi pogodak sa spoljne linije igrača Himkija.

2. minut (15:21) - Prazna puška Zvezde. Dejan Radonjić mora da zove tajm-aut. To je donekle trgnulo domaće i trojka Lojda je tu! Odgovor je tu isto, ali onda Lojd još jednom sa distance.

1. minut (10:17) - Dva slobodna Noka i sjajna odbrana, ali stiže i rampa Mikija koja je omogućila brzu tranziciju i nove poene Mekaluma.

1/4

10. minut (8:15) - Bila je dobra prilika da se Zvezda primakne posle greške Ponkrašova, ali naš predstavnik je u bonusu i tako daje prilično lake poene protivniku sa slobodnih bacanja. Samo 1/11 crveno-belih za dva poena i to će morati da bude znantno bolje ako misle do povoljnijeg rezultata.

9. minut (8:12) - Mekalum je stvorio sebi prostora pored Voldena, isprovocirao faul i dva slobodna (2/2), a onda stiže i trojka Davidovca!

8. minut (5:10) - Noko zakucava i to su konačno novi poeni za domaći tim, ali odmah ide odgovor sa druge strane.

7. minut (3:8) - Dve prilično lako izgubljene lopte. Ne izgleda Himki toliko dobro, koliko Zvezda ne izgleda sjajno.

6. minut (3:8) - Miki posle pauze efikasan sa polu-distance. Za sada, on je "najuočljiviji" na terenu i najveći problem za crveno-bele, osim, naravno, neefikasnosti u napadu.

5. minut (3:6) - Evo konačno prvih poena za Zvezdu - Lojd za tri! Ipak, slaba rotacija u odbrani, često Miki ostaje sam, ali sada to nije kažnjeno. Idemo na prvi tajm-aut.

4. minut (0:6) - Volden i Noko su u igri, jako slab učinak u napadu.

3. minut (0:4) - Neuspeva Zvezda da obezbedi defanzivni skok - protivnik dva puta hvata loptu i Miki poentira iz reketa.

2. minut (0:2) - Kuzmić nije iskoristio mis meč, ali jeste Monja na drugoj strani, tako da prvo vođstvo ide Himkiju.

1. minut (0:0) - Uvodni minut bez poema, promašili su Monja i Simonović na dve strane.

0:0 - Petorka Zvezde je: Kuzmić, Lazić, Simonović, Lojd i Uskoković.

Pre meča:

Zvezda je napravila niz od osam poraza u elitnom evropskom takmičenju i sada ima priliku da taj neslavni niz prekine protiv Himkija, ekipe koja se jedina nalazi ispod crveno-belih na tabeli i zauzima poslednje mesto.

Obe ekipe su slavile u prošlom duelu - Zvezda je savladala Split, a Himki je bio jači od Zenita, ali takav uspeh nisu napravile i u Evroligi. Izabranici Dejana Radonjića su poraženi od Olimpijakosa, dok je Alba potučena na svom terenu od strane Albe.

Kada se pogledaju rezultati poslednjih pet okršaja Zvezda i Himkija, ruski predstavnik je četiri puta slavio, poslednji put u oktobru 2020. godine sa 83:77.

Radonjiću je ovaj duel posebno važan, shodno tome da bi mogao da izjednači negativni rekord Saše Obradovića po broju poraza u Evroligi ako dođe do neželjenog ishoda.

Sa druge strane, finansijska komisija Evrolige zabranila je Himkiju da registruje nove košarkaše zbog neizmirenih dugovanja prema onima koji se već nalaze u sastavu.