Danci “ODUVALI” Orlove, težak poraz Srbije u Kopenhagenu

Dobro je da se ovo desilo sada, velika lekcija za naš tim

Fudbaleri Srbije poraženi su od Danske u Kopenhagenu sa 3:0, pa je tako niz Orlova od pet vezanih pobeda sada zaustavljen.

Danci su dominirali na Parkenu i pokazali su Srbiji i selektoru Draganu Stojkoviću Piksiju da ima na čemu da radi do Svetskog prvenstva u Kataru, naročito kada se susretnemo sa ozbiljnim rivalom, kao što Danci kao trenutno 10. reprezentacija sveta i jesu.

Možda i bolje da se ovaj poraz dogodio sada, kada ćemo imati vremena da analiziramo i uvidimo probleme, da protiv ozbiljnijih reprezentacija nema prostora za promašivanje zicera, ali i da je izuzetno rizično ići "grlom u jagode" sa uvođenjem totalno ofanzivne postave, kao što se probalo početkom drugog poluvremena.

To je možda moglo protiv Mađara, ali ne i protiv Danaca, a još manje će mići protiv Francuske, Brazila, Argentine, Engleske... koji su nam mogući rivali na žrebu 1. aprila.

Danska - Srbija 3:0
(Mele 15, Lindstrom 53, Eriksen 57)

Danska: Šmajhel, Norgard, Andersen, Vestergard, Kristensen, Eriksen, Hojberg, Mele, Skov Olsen, Lindstrom, Dolberg

Klupa: Iversen, Ronov, Nelson, makso, Jensen, Nilsen, Brun Larsen, Bah, Biling, Vind, Pedersen, Kornelijus

Srbija: Rajković, Milenković, Veljković, Pavlović, Lukić, Gudelj, Živković, Kostić, Milinković Savić, Tadić, Mitrović

Klupa: Dmitrović, V. Milinković Savić, Mladenović, Nastasić, Radonjić, Jović, S. Mitrović, Grujić, Ristić, Račić, Terzić

Sudija: Feliks Cvajer

Stadion: Parken, 35.000

Već od starta se videlo da će ovo biti veoma intenzivan meč sa mnogo tempa i trčanja. Iako su Orlovi prvi zapretili šutem Kostića sa ivice kaznenog prostora, Danci su u nastavku preuzeli inicijativu i diktirali tempo igre.

Tako su posle jedne greške naše odbrane mogli do vođstva, jer je Dolberg izašao jedan na jedan, ali je usledio sjajan start Veljkovića, koji je izbacio loptu u korner.

Ipak, posle tog kornera, koji naš tim nije najbolje branio, lopta je posle izbijene lopte glavom došla na nekih 25 metara do Melea, koji je iz prve raspalio po lopti, ona je na putu ka golu malo zakačila i Milenkovića, što je Rajkoviću dodatno otežalo posao, pa je morao da vadi loptu iz mreže.

Ubrzo nakon što smo primili gol, mogli smo i do izjednačenja. Mitrović je imao priliku u 16. minutu, ali je nakon prijema lopte izblokiran u kaznenom prostoru, dok je najbolju šansu imao u 22. minutu, kada je prihvatio loptu u kaznenom prostoru, šutirao iz okreta, golman Danske je uhvaćen na "krivoj nozi", ali je lopta prošla pored stative.

Danska je nakon toga preuzela kontrolu, pretili su u nekoliko navrata, uz opasne prodore Skov Olsena. Srbija se tek pri kraju poluvremena konsolidovala, Mitrović je ponovo bio u prilici posle dobre duge lopte Tadića, ali je probao da asistira u situaciji kada je verovatno bolje bilo da je pokušao da šutne. Na kraju su naši igrači prekombinovali i propala je šansa za izjednačenje.

Danci su bukvalno u poslednjim sekundama prvog poluvremena imali priliku za 2:0, ali je sreća bila uz Orlove u toj situaciji, jer je šut Nergora završio na stativi.

Piksi je na poluvremenu izveo maksimalno ofanzivan sastav. Ubacio je Jovića, Radonjića i Nastasića, umesto Lukća, Živkovića i Veljkovića.

Imao je Mitrović priliku već u nastavku drugog poluvremena, ali je ponovo izuzetno slabo šutirao u idealnoj situaciji, pošto je imao 1 na 1 sa Šmajhelom.

Danci su već u sledećem napadu imali veliku šansu, ali je Skov Olsen promašio faktički prazan gol.

Međutim, u 53. minutu je bilo 2:0 za Dansku, kada je Lindstrom matirao Rajkovića. Prethodno je Kostić izgubio loptu na levom boku, Hejberg je odlično prošao po strani, pronašao Lindstroma samog u kaznenom prostoru, a njemu nije bilo teško da postigne gol.

Već tri minuta kasnije na semaforu je bilo 3:0. Strelac za Dansku bio je Eriksen, što je bio posebno emotivan momenat za njega, jer je na istom ovom stadionu pre devet meseci doživeo srčani udar i bio klinički mrtav nekoliko minuta.

Pokušao je Piksi da prodrma ekipu kasnije novim izmenama, a Danci su malo i spustili loptu, pa je rezultat ostao nepromenjen.

Srbiji sada sledi Liga nacija, koja počinje drugog juna, mečom protiv Norveške. Rivali su nam još Slovenija i Švedska, pa će Piksi u jakim proverama moći da ukomponuje tim i pripremi se za Svetsko prvenstvo u Kataru, koje se održava od 21. novembra do 18. decembra.