EPSKA UTAKMICA “A u Londonu muk!”

Delovalo je da će to biti nemoguća misija, ali

U sezoni 1978/79, Crvena zvezda je ostvarila jedan od najvećih uspeha u istoriji, stigavši do prvog evropskog finala - Kupa UEFA. Zvezda je u prva dva eliminaciona kola uspela da savlada najpre Dinamo iz Berlina, i to tako što je posle poraza u gostima od 5:2 slavila na Marakani sa 4:1, a onda je preskočila i Sporting iz Hihona trijumfom od 1:0 i remijem 1:1. Sledeća prepreka bio je engleski velikan, ekipa Arsenala. Prvi meč, igrao se na stadionu Crvene zvezde, po prohladnom vremenu pred 50.000 navijača našeg kluba.

Trener Crvene zvezde, Branko Stanković, čuveni ,,Ambasador'', opredelio se za sledeći sastav : Stojanović, Jovanović, Jovin, Muslin, Keri, Jurišić, Petrović, Blagojević, Savić, Šestić, Lukić.

Publika je ponela igru Crvene zvezde, koja je silovito startovala. Išli su napadi preko Jovanovića i Kerija. A onda se desio trenutak kada je usledila eksplozija na stadionu. Igrao se 14. minut, po levoj strani je protutnjao Muslin, uposlio Petrovića, usledio je prelep centaršut i skok Savića, u tom trenutku se Muslin poslužio rukom, ali kao da je sudija Zade osetio da će akcija biti krunisana golom, pustio je prednost, a na odbijenu loptu je natrčao Blagojević. Crvena zvezda je povela, i nastala je velika radost prisutnih na stadionu.

Umesto da gol ponese crveno-bele, taj pogodak je uneo malu nesigurnost. Arsenal je došao do predaha. Napadima Olivija i Janga, Englezi su uspeli da preuzmu terensku inicijativu. Crvena zvezda je ispustila priliku da uveća vođstvo. Rezultatom 1:0 se otišlo na odmor.

U nastavku, ređale su se šanse na obe strane. Prvo je Standerlend propustio šansu da sa desetak metara izjednači rezultat, kada je Muslin pravovremeno odreagovao. Samo minut kasnije, Šestić je imao fantastičnu priliku da uveća prednost, međutim šutirao je pravo u ruke golmana Arsenala Dženingsa. Do kraja meča, Crvena zvezda je igrala mirno i čuvala rezultat pred gostovanje u Engleskoj.

- Srednji red ostao je bez snage, to je razlog za pad u nastavku. A da smo ostvarili 2:0 bio bih miran. Gledao sam Arsenal, sumnjam da bi 2:0 mogli da nadoknade. Ovako, naša nada nije ništa slabija od njihove - istakao je trener Crvene zvezde, Branko Stanković.

Dve nedelje kasnije, Crvena zvezda je bila gost na Hajberiju. Posle beogradskih 1:0, tim je otputovao u London, na revanš meč osmine finala Kupa UEFA. Po veoma hladnom vremenu, i pred 52.000 gledalaca, Crvena zvezda je ostvarila jedan od najvećih uspeha u svojoj istoriji, izbacivši engleskog velikana iz daljeg takmičenja.

Šef stručnog štaba Branko Stanković u revanš utakmici opredelio se za sledeći sastav: Stojanović, Jovanović, Krmpotić, Muslin, Keri, Jurišić, Petrović, Blagojević, Savić, Borovnica, Milosavljević.

Na Hajberiju stadion poluprazan 30 minuta pre početka, a pet minuta pre prvog zvižduka sudije Gunara Eriksona krcat. Sa tri uzastopna ofsajda, fudbaleri Zvezde su zaustavili prvi nalet Arsenala. Prvi ozbiljan pokušaj na utakmici desio se u 22. minutu, kad je Riks uputio parabolu ka golu Stojanovića, koji je sjajnom intervencijom poslao loptu u korner. Imala je Crvena zvezda priliku da povede preko Muslina, međutim, njegov udarac sa distance uspeo je da odbrani golman Arsenala Dženings. Na odmor se otišlo bez golova.

Trener engleskog tima Teri Nil je odlučio da u igru uvede rekovalescenta Mekdonalda. Stadion je grmeo, a navijači kao da su osećali da su ovo presudni momenti za domaćina. Igrao se 72. minut, kada su igrači Arsenala iskoristili trenutak neopreznosti odbrane crveno-belih. Posle centaršuta Hilija, Standarlend se našao na pet metara od gola i preciznim udarcem glavom doneo prednost svom timu. Krenulo se ispočetka.

Publika je bila u delirijumu, i to je bio veliki motiv igračima Arsenala da napadnu gol Crvene zvezde. A onda se desio trenutak odluke.I grao se 88. minut, kada je akciju započeo Nedeljko Milosavljević koji je odigrao dupli pas sa Vladimirom Petrovićem, on petom pronalazi Blagojevića, koji je sa leve strane centrirao u srce šesnaesterca.

Na tu loptu je natrčao Dušan Savić i levicom je poslao u rašlje Arsenalovog gola. “A u Londonu – muk!” Kultna rečenica iz filma Munje na najbolji način opisuje atmosferu na Hajberiju u tim trenucima.Takođe, ostalo je zapisano da su fudbaleri Crvene zvezde do gola stigli posle 14 dodavanja, a da domaćini nisu ni takli loptu. Fudbaleri Zvezde su do kraja meča zadržali rezultat, koji je ostao zapamćen kao jedan od najvećih u istoriji Crvene zvezde. Zvezda je te godine došla do finala Kupa UEFA, pobedivši Vest Bromvič i Hertu ali je crveno-bele u finalu dočekala Borusija Mehengladbah, koja je bila bolja u dvomeču 1:1 na Marakani, dok je u Nemačkoj bilo 1:0 za Borusiju.