Alba trojkama razbila Crvenu zvezdu

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su od berlinske Albe kao gosti u devetom kolu Evrolige sa 92:80.

Mučan napad, ofanzivni skokovi i trojke su obeležili meč u Mercedes Benc areni u Berlinu, u kom je Zvezda izgledala potpuno dezorganizovano i anemično, te je na kraju zasluženo izgubila.

Videlo se koliko su Zvezdi nedostajali Džejms Gist i posebno Stratos Perperoglu jer nije bilo nekoga ko bi mogao da "izmisli" poene u napadu srpskog šampiona tokom svih 40 minuta.

Alba se postarala da preko Gidraitisa, Hermansa i Sikme trojke pogađa sa fantastičnih 50 posto preciznosti (12/24), dok je Zvezda napad igrala mučno, odbranu šutera veoma slabo, a jedina svetla tačka su bili ofanzivni skokovi koji nisu bogzna kako pomogli.

Bili Beron nije mogao da prođe ili iskreira, Lorenco Braun je zaustavljen na jednoj trojci, a Alba je igrala stegnutu odbranu kojoj su jedino Majkl Odžo i Ognjen Kuzmić koliko-toliko parirali u prvom poluvremenu.

Najefikasniji su kod pobednika bili Rokas Gidraitis sa 22 poena, Luk Sikma sa 16 i osam skokova, Martin Hermanson je ubacio takođe 16, a Nils Gifaj 13. U Zvezdi je najviše imao Majkl Odžo 12, a Ognjen Kuzmić 10 poena. Čović i Beron su imali po devet poena, a  Dobrić 11.

Alba je meč otvorila serijom 6:0, ali nije delovalo kao da ima previše razloga za zabrinutost jer je kapiten crveno-belih Branko Lazić delovao kao "džoker" koji bi sa dve ukradene lopte mogao malo da razmrda svoj tim deafnzivno.

Ta energija je bila neophodna Zvezdi, ali ne i dovoljna, pošto je Luk Sikma od samog starta pod košem mučio Borišu Simanića. Kada se poenterski priključio i spomenuti Rokas Gidraitis, nemački tim je na isteku devet minuta igre imao prvu dvocifrenu prednost 21:11.

Zvezda je odgovorila mini-serijom na kraju prve deonice, ali je početak druge bio "horor" za tim Andrije Gavrilovića. Nils Gifaj je odigrao ključnu ulogu u novoj seriji Albe na početku drogo dela igre i Alba se odlepila na 29:15 već posle 12 minuta igre.

Majkl Odžo je u tim trenucima imao "svojih pet minuta" kada je poentirao i skakao, ali prednost Albe nije opadala iako su i Odžo i Kuzmić sakupili po deset poena pre poluvremena.

Mučenje u napadu Zvezde je došlo do izražaja tek u finišu druge deonice kada su Nemci stigli i do prednosti od 17 poena posle trojke Gidraitisa. Zvezda je u poslednjih minut i po, dva vezala nekoliko 2+1 napada, pa je na pauzu između dva poluvremena otišla sa 46:34.

Zvezda je u nastavku stegla odbranu i terala Albu na greške, ali je nastavila da greši u napadu pa nemački tim puna tri minuta nije mogao da poentira u nastavku, ali je Lorenco Braun ubacio samo četiri poena za Zvezdu.

Bilo je pitanje trenutka kada će Alba opet proraditi spolja i to se desilo u verovatno prelomnom trenutku treće četvrtine. Lorenco Braun je krenuo na prodor uz čeonu liniju, promašio je zicer, Gifaj je na drugoj strani ubacio trojku, a Zvezda je umesto -6 gubila 11 poena - 49:38.

Od tog trenutka Matisek, Hermanson i Gidraitis su nastavili da nižu trojke, a Alba je vodila konstantno dvocifrenom razlikom sve do kraja treće četvrtine.