Zvezda razbila Cedevita Olimpiju i obezbedila PLEJ OF!

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su u najbitnijem meču ovog dela sezone u ABA ligi u derbiju 20. kola Cedevita Olimpiju sa 88:73 i napravili važan korak ka plej-ofu.

Zvezda je sada treća sa skorom 13-7, Primorska je četvrta sa 12-7 koliko ima i Cedevita, ali i Mornar koji ima meč manje, jer u ponedeljak igra sa Budućnošću.

Crveno-beli su praktično obezbedili plej-of, samo je pitanje sa koje pozcije jer imaju još dva meča sa FMP-om i sa Zadrom kod kuće, koje bi trebalo da dobiju.

Meč rešen u prvih 20 minuta

Zvezda je rešila ovaj duel u prvih 20 minuta posle odlične igre i rezultata 46:28. Praktično, crveno-beli su od starta vodili, i prvu četvrtinu su rešili sa plus 17 (28:11) čime su najavili da će ubedljivo trijumfovati.

Kako je utakmica odmicala, razlika je rasla do plus 23, u jednom momentu, a onda se kretala od 16 do 20 poena razlike.

Zašto je bila važna utakmica?

Treba istaći da Zvezda ima bolji međusobni skor sa Mornarom, dok je od Ljubljančana izgubila u prvom delu sezone (75:64), ali sada je pobedila više pa je bolja i od njih.

Pobedom je Zvezda izbila na treće mesto, jer Mornar u ponedeljak gostuje Budućnosti, kojoj isto treba pobeda u borbi za poziciju jedan,, dok Cedevita Olimpija ima male šanse za plej-of , jer je tu i Primorska.

Cedevita Olimpija bi morala da čeka dva kiksa Mornara, jer ima dva poraza od njih.

TOK MEČA:

IV ČETVRTINA:

40. MIN:

39. MIN: 79:67 Branko Lazić pogađa trojku baš kad treba i prekida agoniju svog tima

37. MIN: 74:65 Trojka Cedevita Olimpije i prvi put jednocifrena razlika još od početka meča. Šakota traži tajmaut, jer sada je sve moguće na tri i po minuta pre kraja. Dosta su se opustili igrači Zvezde posle velikog vođstva, izgubili nekoliko lopti, promašeni ziceri i rezultat je u opasnosti.

35. MIN: 70:58 Tri minuta slabe igre Zvezde koja je imala priliku da poveća prednost, ali je stao šut  spolja, počeli su da greše, popustili u odbrani, pa su gosti iz Ljubljane to iskoristili, ali za sada ne mogu da spuste ispod 10 poena minusa.

32. MIN: 66:55Opuštanje Zvezde je skupo koštalo tim na početku trećeg perioda. Nova serija gostiju iz Ljubljane ovoga puta 7-1 za samo minus 11, što nije toliko nedostižno.

III ČETVRTINA:

30. MIN: 65:48 Održava šampion ABA lige lepu prednost na ovom meču, nema nikakve drame, igraju lagano, i vidi se da Cedevita Olimpija ne može da spusti ispod 10 poena razlike

28. MIN: 63:46 Pripretila je Cedevita novom serijom kojomje prišla na samo 14 poena minusa (58:44), ali je Zvezda vrlo brzo reagovala i serijom 5-2 vratila prednost na pristojnu razliku da do kraja meča ne mora da brine.

24. MIN: 54:35 Nastavlja dalje Zvezdin krilni centar da puni koš rivala i ima već 18 poena (6-7 za dva, 2-2 za tri) On je najraspoloženiji u ekipi Zvezde, ali i ostali igrači daju doprinos tako da cela ekipa ima procenat od preko 60% za dva poena.

22. MIN: 49:28 Kuridža novom trojkom otvara drugo poluvreme i naglašava svoju dominaciju na ovom meču i donosi plus 21 Zvezdi ponovo. Zvezdin krilni centat i dalje bez promašaja.

II ČETVRTINA:

20. MIN: 46:28 Odlično poluvreme crveno-belih, pre svega odbrambeno, ali i napadački gde su potpuno nadigrali rivala iz Ljubljane. Briljirao je Jagodić Kuridža sa 13 poena bez promašaja (5-5 za dva, 1-1 za tri), a prate ga Beron sa 6 te Lazić sa 5 poena.

17. MIN: 39:18 Zvezda je izdržala mali nalet gostiju i sada potpuno kontroliše meč, pre svega odličnom odbranom na spoljnim linijama, ali i pod košem jer ima dominantnije igrače, kao i u tranziciji. Šakota ima veći izbor igrača i to koristi rotirajući ih. Cedevita ima bolji skok u napadu, ali ne može da iskoristi to.

14. MIN: 34:18 Napravila je seriju Cedevita 7-2 u drugoj četvrtini i uspela da smanji razliku, ali je ona i dalje velika

12. MIN: 32:11 Zvezda je već na plus 21 i deluje da Cedevita Olimpija ne može ovde ništa ozbiljnije da uradi. U igru je ušao Majkl Odžo koji je nastavio dominaciju pod košem.

I ČETVRTINA:

10. MIN: 28:11 Zvezda je demolirala rivala u prvoj četvrtini, pre svega odbranom, ali onda i dobrim šutem spolja 3-5 za tri poena, 6-9 za dva poena. Jagodić Kuridži pridružio se Lazić sa trojkom i zicerom ukupno pet poena.

9. MIN: 21:7 Marko Jagodić Kuridža je nezaustavljiv i ima već 11 poena i to 4-4 iz igre i 1-1 za tri poena. Jednostavno igra sa lakoćom i to pokazuje da se oporavio od povrede.

6. MIN: 14:4 Beron i Jagodić Kuridža postgli su sve poene za Zvezdu, obojica po šest, a onda je Štimac dodao još dva za plus 10 na startu meča. Crveno-bel igraju dobru odbranu, grade odlično pod košem i svaki skok je njihov.

3. MIN: 8:0 Beron ubacuje dve trojke na startu meča, Jagodić Kuridža zakucava i  Zvezda je  već na startu u prednosti. Crveno-beli su počeli meč sa petorkom Braun, Beron, Lazić Jagodić Kuridža, Štimac.

Zašto je važna utakmica?

Treba istaći da Zvezda ima bolji međusobni skor sa Baranima, dok je od Ljubljančana izgubila u prvom delu sezone (75:64) i sad je neophodna pobeda, bilo kakva. Tim iz Slovenije ostao je bez Marka Simonovića pred ovaj duel koji je potpisao za Unikahu.

Pobedom bi Zvezda izbila na treće mesto, jer Mornar u ponedeljak gostuje Budućnosti, kojoj isto treba pobeda, dok bi Cedevita Olimpija imala male šanse za plej-of.

Ako izgubi, Zvezda bi opet imala šanse, ali bi morala da čeka kiks Mornara u Podgorici, a onda da do kraja u dva kola pobedi oba meča i da zbog bolje koš razlike prestigne Barane i bude četvrta.