Zvezda poražena od Olimpijakosa, sudile pravile ozbiljne probleme

Sjajan meč upropastili delioci pravde

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su od Olimpijakosa u meču 13. kola Evrolige rezultatom 81:79 posle triler finiša i nekoliko spornih odluka sudija na čelu sa Slovencem Damirom Javorom.

Bio je ovo peti poraz tima Saše Obradovića u poslednjih šest utakmica u svim takmičenjima, sedmi evroligaški od osam poslednjih u elitnom takmičenju.

Ko je pogledao 1/4 meča u "Pioniru" možda ne bi verovao u epilog meča, jer je Zvezda imala bajkovitih 30:14 trojkom Jagodića- Kuridže na 20 sekundi pre kraja prve deonice u kojoj je goste, tek malo iznad živog blata, održavao Kostas Slukas. On je i pogodio u poslednjim sekundama tog dela igre.
dzoni obrajant

Ipak, pre pomena najvažnijih momenata i aktera meča, a to su igrači, moramo ovog puta akcentovati ulogu sudija na čelu sa Damirom Javorom. Da je Zvezdina publika bila prisutna, pitanje je kako bi sudijska trojka izašla iz hale zbog svega što je priredila večeras, uglavnom na štetu domaćeg tima. Diletantskim odlukama koje su uzele maha još u prvoj deonici, Javor i nejgovi pomoćnici su tanjili nerve igračima i klupi Zvezde, na vrhuncu drame praktično "ukrali" Zvezdi šansu da pobedi.

Naime, na šest sekundi pre kraja, pri rezultatu 79:79 i psoedu za goste, sudiej nisu videle očigledan prekršaj Printezisa nad Lazićem, koji je ostao na parketu posle "remplovanja" krilnog centra Atinjana. Ovaj je potom došao do lopte, ostao bez markacije, a odna i pogodio uz prekršaj. Dovoljno da Olimpijakos upiše još jednu evroligašku pobedu.

Bio je to i ključni momenat utakmice, neko će reći i vrhunac bezobrazluka sudijske trojke.

4/4

40. minut - Printezis, lagano poentira, za novi egal 78:78. Olimpijakos ima napad za pobedu, Zvezda pravi faul na 8 sekundi pre kraja... Promašuje Spanulis prvo bacanje, ubacuje drugo. Vode gosti 79:78. Obradović zove tajm-aut, Zvezda će imati 8 sekundi da pronađe put do košra gostiju, dovoljna im je dvojka. Fauliran je OBrajant, imaće dva penala. Promašuj prvo, pogađa drugo - oept je nerešeno - 79:79! Neverovatno - Printezis je pogodio 2+1, ali je prethodno napravi očigledan faul nad Lazićem.

39. minut - Neverovatno, treći uzastopni prekršaj u napadu prave gosti, i to je nova prilika da Zvezda konačno povede. Evo preokreta, Obrajant je siguran oba puta sa penala. Zvezda vodi 78:76.

38. minut - Važan trenutak: gleda se Slukasov prekršaj nad Dobriće, delovalo je kao da je nameran, ali sudijska trojka kaže - običan. Zvezda ima napad pri rezultatu 74:76. Pogodio je Lojd, nerešeno je! Još jedan faul u napadu gostiju, Printezis ovog puta...

36. minut - Lojd je u sprintu probio odbranu Olimpijakosa, pogodio za prilazak Zvezde 69:70, ali Larancakis je uzvratio već u narednoj akciji - opet njegovi poeni u najbitnijim trenucima. Trojka Voldena, uz faul, ali ogovar stiže od Žan-Šarla. Ne daju Atinjani vođstvo, koje su preuzeli na kraju treće deonice.

33. minut - Neverovatan pad u igri Zvezde, kažnjava Beogrđane večeras odlični Larancakis, i to trojkom, Jagodić-Kuridža nekako ubacuje prve poene u 4/4... Gosti vode 70:63. Ima li Zvezda snage da se vrati? Davidovac je pogodio posle skoka u napadu, kome su prethodili promašaji Dobrića i Lojda za tri - 67:70.

32. minut - Zvezda je u velikoj krizi igre, ništa ne ide od ruke Beograđanima, a gostima sve što zamisle - vode 67:61! Trojku je pogodio Printezis.

3/4 - 61:62

30. minut - Larancakis, sam kao duh, pogodio je trojku za vođstvo gostiju u poslednjim sekundama treće četvrtine.

29. minut - Ne da Zvezda Olimpijakosu da se rezultatski odvoji, ne da ni vođstvo. Sjajan timski napad i protok lopte završi oej Dobrić, pogodio je otvorenu trojku za vođstvo 60:57. Printezis je odgovorio sa penala. Nastavlja se drama u "Pioniru".dzoni obrajant

27. minut - Neverovatno, Javor je pristao da se pogleda sporan šut Slukasa, video je da je u pitanju očita dvojka, a ne trojka kako je upisano, pa je Zvezdi dodat poen, za egal 52:52. Jagodić-Kuridža je pogodio za tri, izuzetno bitni poeni, ali Spanulis je preuzeo odgovornost, dobio faul...

25. minut - Herison je "namestio" ruku, tri trojke u kratkom razmaku je vezao Amerikanac, za prilazak gostiju na tesnih 51:52. Lojd pogađa, ali tek sa penala, stala je Zvezda potpuno, pa Obradović mora da traži tajm-aut.

22. minut - Slukas je pogodio još jedan težak šut, na isteku napada, očiglednu dvojku, ali su sudije pokazale da je trojka u pitanju, još jednom navukle gnev klupe i igrača Zvezde. Prišli su Grci na 47:42, ali je Lojd, čiji poeni tako trebaju Zvezdi, konačno pogodio šut za tri.kostas slukas

Sudije su ovaj pogodak Slukasa presudile kao trojku Foto: sportklub

21. minut - Loše je krenulo po Zvezdu u povoju treće deonice, Voldenu je sviran faul, a Printezis potom poentirao (45:39). Na drugoj strani Lojd pogađa sa penala, vraća Beograđanima "+8".

2/4 - 45:37

19. minut - Gosti, malo po malo, tope razliku, Spanulis je pogodio trojku, za njim i Mekisik za dva - pa Olimpijakos dolazi do 43:35. Odbijaju Beograđani nalet Grka, pogodio je Jagodić-Kuridža.

18. minut - Sudije su katastrofalne večeras, serija njihovih grešaka uglavnom na štetu Zvezde (sekirica faul na Lojdu, Dženkins u autu, koraci Martina)... Ipak, Beograđani održavaju visok nivo igre, vode 41:30.

16. minut - Očigledne korake Hasana Martina nisu videle sudije, Obradović je negodovao pa zaradio tehničku, a Spanulis, pošto je ubacio kazneni penal, ubacio je i trojku. Olimpijakos je "prišao" na 37:47.

14. minut - Još jedna trojka, pogodio je i Lazić, sam je bio u ćošku na "njegovoj" poziciji. On je deveti igrač koji se upisao u strelce za Zvezdu. Zanimljivo, Lojd je i dalje bez poena. Grcima su takođe najjače oružje trojke, uzvraćaju i oni - sada je 35:23.

12. minut - Herison i Printezis su pogodili za goste u nastavku, Davidovac je nastavio seriju Zvezde koja i dalje ima ozbijnu prednost - 32:21.

1/4 - 30:16

10. minut - Šesta trojka Zvezde u 1/4, pogodio je i Jagodić-Kuridža, nestvarno dobra igra domaćeg tima, koji završava prvi period sa vođstvo 30:16. Sluaks na drugoj strani jedini raspoložen za igru, njegovih 10 poena.

9. minut - Zvezda vodi 22:9, sve deluje savršeno u igri Beograđana, dok na drugoj strani jedini Slukas održava napadački ritam. Pogodio je drugu trojku iskusni bek, ali je uzvratio O'Brajant, i on trojkom - 25:12.košarkaši zvezde

8. minut - Zasad perfektna partija Obradovićevog tima, vodi Zvezda 16:7 psole novih poena O'Brajanta koga je idealno uposlio Lojd. Gosti prilično uštopovani napadački.

6. minut - Četiri trojke ubacili su igrači Zvezde, psoel Voldena i Rita, to je uradio i O'Brajant, za dosad najveću prednost Beograđana 14:5.

4. minut - Volden je u elementu u povoju meča - pogodio je dve vezane trojke Amerikanac, Zvezda vodi 11:5.

2. minut - Slukas je pogodio iz teške pozicije, posle driblinga, a Rit, pošto je u prvom napadu promašio prvi, ubacio je drugi šut za tri poena. Pogodio je i Kuzmić, za Zvezdinih 5:2, ali i Slukas - trojku. Iskusni plej jedini strelac za goste.