Zvezda na korak do finala – Savladana i MEGA (FOTO)

Košarkaši Crvene zvezde savladali su Mega Bemaks rezultatom 82:73 i tako stigli do prednosti od 1-0 u polufinalnoj seriji Superlige Srbije.

Crvena zvezda je blago rečeno loše ušla u polufinalnu utakmicu, pa su Ašćerić sa penala, Mokoka za tri i Fundić iskoristili promašaje Lazića i Davidovca i posle dva minuta i jedne sekunde igre imali 7:0.

Pogodio je potom Bili Beron za tri, pa za dva, ali tu su ponovo stali izabranici Milana Tomića. Serija izgubljenih lopti, čak šest, od čega četiri Majkla Odža, uz tek dva pogođena šuta iz igre od devet pokušaja dopustili su Megi da lako održava tih sedam poena viška (13:6, 15:8), a potom poenima Koprivice stigne i do 17:8.

Napravio je par izmena Tomić, što je rezultiralo prvo lepim prodorom Kej Si Riversa, zatim sjajnim potezom Dušana Ristića za konačnih 17:12 u prvoj četvrtini.

Drugu deonicu Mega je otvorila košem Bitadzea posle skoka u napadu, uzvratio je Rivers trojkom, ali je precizan bio i Gruzin u dresu Mege za 22:15. Iako su pokazali znake života, igrači Zvezde ponovo su pali, a nakon što se Dušan Ristić požalio na udarac u lice pod košem Mege a sudije propustile da prekinu igru, Goga Bitadze je u napadu svog tima zakucao i doneo prvu dvocifrenu prednost Megi.

Mini serijom Bilija Berona Zvezda je uspela da smanji razliku na 31:27, nakon čega je Dejan Milojević zatražio tajm-aut, nakon kog je klupi Crvene zvezde dosuđena tehnička greška iz koje su postigli samo jedan poen.

Sa linije za slobodna bacanja Zvezda je preko Lazića i Odža prišla na 32:30, ali je Ašćerić trojkom vratio “+5”. Uzvratio je košem uz faul Ognjen Dobrić, ali je već u sledećem napadu Mege Branko Lazić zbog prigovora nakon dosuđenog faula dobio tehničku grešku, a Ognjen Čarapić je iskoristio šansu i realizovao sva tri penala za 38:33.

U završnih 60 sekundi Zvezda je pokušala i uspela da preko Fajea i Čovića, koji je pogodio uz faul, a potom realizovao slobodno bacanje dođe do izjednačenja, no još jednom tehničkom greškom, ovog puta dosuđenom Mou Fajeu, Mega je dobila šansu da na odmor ode sa vođstvom, što je Čarapić iskoristio pogodivši dva od tri penala.

Početak treće četvrtine doneo je i nekoliko problema za Megu, pošto su četvrti faul napravili Fundić i Mokoka, dok je treću ličnu napravio Goga Bitadze. Na koš Berona odgovorio je lepom trojkom Atić, potom su pogađali Čović i Ašćerić, još jednom je bio precizan i Atić za 46:42, nakon čega je usledila nova serija domaćih trojkom Fajea pa polaganjem Dobrića za prvo vođstvo na utakmici na 6:18 pre kraja treće četvrtine, 47:46.

Atić je pogodio sa penala za izjednačenje (47:47), Ašćerić je vratio vođstvo Megi, potom Čović ponovo izjednačio sa penala nakon četvrtog faula Goge Bitadzea, a umesto njega je ušao na teren Fundić, koji je preuzeo konce igre Mege postigavši šest vezanih poena za 55:49.

Seriju rivala prekinuo je Rivers nakon lepog rolinga, ali potom nakon promašaja Atića za tri lošim pasom dopustio Megi da sa linije za slobodna bacanja poveća prednost preko Koprivice. Promašio je oba pokušaja košarkaš Mege, a “kazna” je usledila u vidu serije Bilija Berona. Prvo je pogodio za dva i smanjio na 55:53, potom doneo novo vođstvo Zvezdi trojkom, a nakon poena Mokoke sa penala još jednom vratio vođstvo svojoj ekipi, kojim je i završena treća četvrtina, 58:57.

Poslednjih deset minuta pogotkom za maksimalnih “+3” otvorio je Dobrić, potom je Čarapić smanjio sa linije penala na koš razlike, a nakon promašaja Bitadzea i skoka Davidovca Fundić je napravio svoj peti faul. Želela je Zvezda da dodatno oslabi rivala tako što je u narednom napadu Kej Si Rivers dobio mismeč sa MVP-jem ABA lige, ali je umesto toga usledila trojka sjajnog Amerikanca na 63:58, a odliču seriju nastavio je Dobrić nakon asistencije upravo Riversa i doneo “+7” timu Milana Tomića.

Usledila je još jedna kriza Zvezde, ušli su u seriju promašaja, dok su košarkaši Mege preko Ašćerića prišli na 65:60, a razlika je mogla da bude znatno manja da je Čarapić bio precizniji za linije za slobodna bacanja. Ovako, promašio je dva puta po dva, pa je Rivers trojkom odveo domaći sastav na osam poena prednosti, 68:60.

Nadu Mege da može do preokreta produžio je Ašćerić trojkom, ali razigran je u tim trenucima bio Kej Si Rivers, pa je novim lepim driblingom poslao igrače Mege u prazno, a on laganim polaganjem održao Zvezdino visoko vođstvo.

Prekršaj Riversa uz koš Bitadzea posao je Gruzina na liniju za slobodna bacanja odakle nije bio precizan, pa je ostalo “+5”, a u narednom napadu Filip Čović je trojkom vratio razliku na osam poena, 73:65.

Nakon 12 poena, osam skokova, Bitadze je stigao do šeste asistencije za Ilića, Dobrić je vratio razliku Zvezdi, a Ilić je ponovo smanjio lepom fintom i zakucavanjem.

Promašaj Branka Lazića i skok u napadu kapitena Zvezde doneo je nešto konfuzniji napad crveno-belih koji je Čović okončao svojom drugom trojkom za devet poena viška domaćeg sastava.

Propustili su šansu košarkaši Zvezde da dođu do dvocifrenog vođstva, pokušao je Mokoka da zakuca u kontri, Lazić ga je fantastičnom blokadom sprečio, ali se tom prilikom kapiten Zvezde i povredio nakon što je nezgodno pao na ruku.

Pitanje pobednika rešio je Bili Beron na minut i jedan sekund pre kraja, a konačan rezultat postavio je Faje sa linije za slobodna bacanja dve sekunde pre kraja.

Naredni meč na programu je za dva dana, a domaćin je ekipa Mege. U finale će se plasirati tim koji prvi dođe do dve pobede.