Zvezda može u TOP 8 samo ovako…

Evroliga je takva - u jednom trenutku si u odličnoj poziciji, u sledećem si kao izgubljen slučaj. Primera je zaista mnogo.

Valensija je sezonu otvorila sa 0-5, odnosno 1-6, pa je sada u realnoj poziciji da sanja istorijski plasman u TOP 8. Crvena zvezda i Fenerbahče su startovali sa po 2-7, pa je šampion Jadranske lige u periodu od 21. novembra do 10. januara upisao šest pobeda iz devet utakmica, dok je bivši šampion Evrope do nesrećnog poraza od Makabija u Istanbulu imao šest pobeda u sedam kola. Suprotno od njih, milanska Olimpija je počela sa 6-1, iliti 7-2, pa u narednih 14 utakmica ubeležila samo pet trijumfa...

Oscilacije su zbog kasnog termina Mundobasketa, gotovo nepostojećih priprema kod nekih klubova, samim tim i velikog broja reprezentativaca apsolutno normalna stvar. Zvezda je u poslednjih šest kola doživela pet poraza i nakon proboja u društvo konkurenata za TOP 8 sada praktično hoda po ivici. I dalje crveno-bele samo dve pobede dele od četvrtfinala, ali u završnih deset kola imaće težak raspored uz šest gostovanja.

Crveno-belima do kraja u Beograd dolaze CSKA, Makabi, Olimpija i Zenit, dakle tri od četiri kandidata za TOP 8, a idu na noge Baskoniji, Fenerbahčeu, Realu, Olimpijakosu, te Bajernu i Valensiji u poslednja dva kola. U prevodu, Zvezda će u poslednjih deset rundi odmeriti snage protiv sedam potencijalnih učesnika četvrtfinala! Mada, postoji minimalna šansa da se i Baskonija do kraja nađe u istoj jednačini, iako bi za tako nešto zaista moralo da se dogodi nešto čudesno, pošto tim iz Vitorije ne igra dobro...

Za Crvenu zvezdu, samim tim, ništa nije izgubljeno, pogotovo jer ni najbliža konkurencija nema tako lak raspored do kraja prve faze Evrolige. Ali, kako i dalje nije rešeno pitanje učešća u plej-ofu Jadranske lige, a već u ponedeljak dolazi teško gostovanje Mornaru u Baru, takođe direktnom rivalu za doigravanje, jasno je da će fokus stručnog štaba i ekipe biti na regionalnom takmičenju. To može da se zaključi već iz nekih ranijih izjava Dragana Šakote o "promeni prioriteta", a sinoć je delovalo da je iskusni trener možda i namerno “žrtvovao“ utakmicu u Mitišćiju, gde je Himki odneo pobedu u meču niskog intenziteta, daleko slabijeg od evroligaških visina.

Lajkujte našu stranicu na Facebook-u

Pisali smo o tome još u izveštaju utakmice, Zvezdi ne može mnogo toga da se zameri, jer je stručni štab tako formirao petorke da minutaža bude raspoređena i da se oni glavni igrači odmore. Pre svih Bili Beron, koji je usled ogromne potrošnje u večitom derbiju bio fizički preopterećen što je uticalo na njegovo izdanje protiv Panatinaikosa (18 minuta, osam poena, 3/9 iz igre), pa zbog toga nije igrao u Moskvi. Vladimir Štimac je trinaest i po minuta skupio deset poena i šest skokova, ali je i on imao drastično umanjenje minutaže kako bi bio spreman za Bar... 

Lorenzo Braun je u poslednje tri utakmice u velikom padu forme. Nakon proseka od 17,5 poena i 5,6 asistencija u rasponu od jedanaest utakmica kada je Zvezda bila u usponu i onda počela da pada, sada je na samo 13 poena u tri prethodna izdanja uz užasnih 2/23 (8,7%) za dva i 3/9 (33,3%) za tri poena, odnosno tek 21 odsto iz igre! Protiv Himkija odigrao je 17 minuta i nije ulazio u završnih 11 minuta susreta, kada je već postajalo izglednije da Himki neće posustati kao Panatinaikos dva dana ranije..

Posle nekih izvanrednih partija, te rekorda karijere u pobedi nad Olimpijakosom s 34 poena, Braun je postao jedna od glavnih meta protivničkih odbrana, u međuvremenu je imao dve povrede skočnog zgloba, što je sada počelo da se oslikava na njegovu igru. Ne igra s dovoljno samopouzdanja, a zbog toga trpi i Zvezdina igra. Kako najvažniji momenti sezone dolaze ubrzanim korakom, Zvezdi je pod hitno potrebno da razbudi svog ponajboljeg igrača, jer bi u suprotnom posledice mogle da budu ozbiljne... Jedina dobra vest za Crvenu zvezdu jeste to što je praktično ceo roster na okupu, što su se u tim vratili Stratos Perperoglu, Dejan Davidovac i Marko Jagodić Kuridža, kao i kapiten Branko Lazić posle gripa. Sada iz istih razloga nema Ognjena Kuzmića, ali njegova uloga je u poslednje vreme marginalizovana na ono što uradi u uvodnih pet-šest minuta i kasnije događaje mahom posmatra s klupe za rezerve. 

Gledajući stanje najbliže konkurencije, situacija je šarena. Fenerbahče posle onog šoka od Makabija sinoć ima skor 11-13 i još veći pritisak na svojim leđima. Do kraja ima po pet utakmica kod kuće i na strani i to protiv osam kandidata za TOP 8, a samo bi gostovanje Bajernu u Minhenu moglo da se podvede kao nešto lakše gostovanje. Posle kolo je gostovanje Efesu, a pre toga će dočekati Real, pa Zvezdu, a onda i Panatinaikos, CSKA i Olimpijakos. Dakle, nimalo lak posao za ekipu Željka Obradovića

Valensija je brejkom u Minhenu napravila veliki korak napred ka TOP 8 i trenutno zacementirala sedmu poziciju odmah iza Panatinaikosa (14-10). Za razliku od Zvezde ima šest mečeva na svom parketu gde joj dolaze Olimpija, Žalgiris i Zvezda, a ide na noge Asvelu i Baskoniji protiv kojih može da se igra za brejk! Slepi miševi su u odličnoj prilici da naprave istorijski uspeh. To bi bilo jako loše ne samo za Zvezdu, već i za Partizan. Naime, ako se Valensija kao osvajač Evrokupa prošle sezone sada plasira u TOP 8, onda bi se Partizan našao u lošoj situaciji jer bi onda bio u obavezi da osvoji Evrokup ako želi u Evroligu preko ovog takmičenja. Čudno zvuči, ali takav je pravilnik koji je propisala Evroliga... Isto važi i za Albu, kao finalistu prošlosezonskog Evrokupa, ali je tim iz Berlina daleko od bilo kakve borbe za četvrtfinale.

Armani je na istom odnosu pobeda i poraza kao Fener, ali je u slobodnom padu sa pet poraza u prethodnih šest kola. Mada, sve bi to moglo da bude precrtano, jer popularni Manekeni iz Milana imaju možda i najlakši raspored. Himki do kraja ima, primer radi, gostovanja Barseloni i Panatinaikosu, dok u Mitišći dolaze Fenerbahče, Efes i Olimpijakos. Ali, ima i mečeve s Olimpijom, Asvelom, Žalgirisom i Albom, što su mečevi koji mogu da se igraju, mada je Himki loš gost i ima dosta problema sa povredama. Olimpijakos će u narednom kolu dočekati Asvel, a onda sledi niz u kojem su svi protivnici iz TOP 8 kruga – gostovanja Makabiju, Efesu, Olimpiji, Himkiju i Feneru, uz okršaje protiv Panatinaikosa, Reala, Zvezde i Barselone na kraju.

Žalgiris bi mogao da bude tim koji će napasti TOP 8 iz prikrajka uz eventualnu eksploziju kao prošle sezone, ali za to će biti potrebno da nastavi aktuelnim ritmom, sa tri pobede u minula četiri kola i taj poraz koji je došao uz veliki otpor pružen Efesu u Istanbulu.

CRVENA ZVEZDA(10-14)

21. februar: CRVENA ZVEZDA – CSKA Moskva
27. februar: Baskonija – CRVENA ZVEZDA
4. mart: Fenerbahče – CRVENA ZVEZDA
6. mart: CRVENA ZVEZDA – Makabi Tel Aviv
12. mart: Real Madrid – CRVENA ZVEZDA
20. mart: CRVENA ZVEZDA – Olimpija Milano
24. mart: Olimpijakos - CRVENA ZVEZDA
27. mart: CRVENA ZVEZDA – Zenit Sankt Peterburg
3. april: Bajern Minhen - CRVENA ZVEZDA
9. april: Valensija - CRVENA ZVEZDA

VALENSIJA(12-12)

21. februar: VALENSIJA – Makabi Tel Aviv
28. februar: VALENSIJA – Fenerbahče
3. mart: Asvel – VALENSIJA
5. mart: VALENSIJA – Olimpija Milano
12. mart: Anadolu Efes – VALENSIJA
20. mart: VALENSIJA – Žalgiris
24. mart: VALENSIJA – Real Madrid
26. mart: Alba Berlin – VALENSIJA
3. mart: Baskonija – VALENSIJA
9. april: VALENSIJA – Crvena zvezda

FENERBAHČE(11-13)

20. februar: FENERBAHČE – Real Madrid
28. februar: Valensija – FENERBAHČE
4. mart: FENERBAHČE – Crvena zvezda
6. mart: Himki – FENERBAHČE
13. mart: FENERBAHČE – Panatinaikos
20. mart: Bajern Minhen – FENERBAHČE
24. mart: Žalgiris – FENERBAHČE
26. mart: FENERBAHČE – CSKA Moskva
2. april: FENERBAHČE – Olimpijakos
10. april: Anadolu Efes – FENERBAHČE

OLIMPIJA MILANO(11-13)

20. februar: OLIMPIJA MILANO – Himki
28. februar: Žalgiris – OLIMPIJA MILANO
3. mart: OLIMPIJA MILANO – Real Madrid
5. mart: Valensija – OLIMPIJA MILANO
12. mart: OLIMPIJA MILANO – Olimpijakos
20. mart: Crvena zvezda – OLIMPIJA MILANO
25. mart: Baskonija – OLIMPIJA MILANO
27. mart: OLIMPIJA MILANO – Asvel
2. april: Zenit Sankt Peterburg – OLIMPIJA MILANO
9. april: OLIMPIJA MILANO – CSKA MOSKVA

HIMKI (10-14)

20. mart: Olimpija Milano – HIMKI
28. mart: HIMKI – Asvel
3. mart: Žalgiris – HIMKI
6. mart: HIMKI – Fenerbahče
13. mart: HIMKI – Bajern Minhen
19. mart: Barselona – HIMKI
25. mart: Panatinaikos – HIMKI
27. mart: HIMKI – Olimpijakos
3. april: HIMKI – Anadolu Efes
10. april: Alba Berlin – HIMKI

OLIMPIJAKOS (10-14)

20. februar: OLIMPIJAKOS – Asvel
27. februar: Makabi Tel Aviv – OLIMPIJAKOS
3. mart: OLIMPIJAKOS – Panatinaikos
6. mart: Anadolu Efes – OLIMPIJAKOS
12. mart: Olimpija Milano – OLIMPIJAKOS
20. mart: OLIMPIJAKOS – Real Madrid
24. mart: OLIMPIJAKOS – Crvena zvezda
27. mart: Himki – OLIMPIJAKOS
2. april: Fenerbahče – OLIMPIJAKOS
9. april: OLIMPIJAKOS – Barselona

Mozzartsport