Zanimljiv tekst košarkaškog portala o Muhamedu Fajeu (FOTO)

Poznati evropski košarkaški portal je izbacio zanimljiv tekst o košarkašu Crvene zvezde Muhamedu Fajeu, koga prenosimo u celini: „Muhamed Faje nije poznat u evropskoj košarci. Međutim, 33-godišnji krlini centar je više nego dobro poznat u Grčkoj. A sada kroz takmičenje u Evrokupu se predstavio i ostatku Evrope. Faje je veći deo karijere proveo u Grčkoj, pa činjenica da je za Crvenu zvezdu izabran od strane glavnog trenera Milana Tomića, dugogodišnjeg asistenta Olimpijakosa Pireja u Grčkoj, nije iznenađenje. Iz godine u godinu, Faje je izgradio reputaciju u Grčkoj zbog svojih sposobnosti i stabilnosti. Igrao je šest sezona u Grčkoj ligi za pet različitih timova: Ikaros Kaliteas, Panelefiniakos, Retimno i Patras. Prošle sezone bio je MVP 25. kola sa 28 indeksnih bodova, ali to mu je bio tek šesti najbolji nastup u Grčkoj ligi. Faje je imao indeksni rejting 38 dva puta, u sezoni 2013-14 i 2014-15; 33 u sezoni 2014-15, dok je igrao sa Retimnom protiv Panatinaikosa; 31 u sezoni 2012-13 sa Ikarosom; i 29 indeksnih poena u sezoni 2014-15. I dok ovi brojevi mogu dati informaciju o njegovim talentima, postoji jedna specifična utakmica koja objašnjava odluku trenera Tomića da potpiše Fajea. U polufinalu Grčke lige prošle sezone, Olimpijakos se suočio sa Fajeovim bivšim timom, Promitea Patrasom. Crveni su bili favoriti i okončali seriju 3-0, ali je Promiteas skoro dobio drugu utakmicu u Pireju. Nakon što je Olimpijakos pobedio u 1. utakmici za 37 poena razlike, 108:71, niko nije očekivao mnogo drugačije u 2. utakmici. Zapravo u većem delu drugog poluvremena zbog velike razlike timovi su davali minute mlađim igračima. Međutim mimo svih očekivanja u drugoj utakmici Olimpijakos je jedva izvukao pobedu trojkom Kostasa Papanikolaua ostavivši uplakane gostujuće igrače. Faje je postigao 17, a njegov saigrač Kejsi Prater, koji je tokom leta potpisao za Himki, 20 poena. Faje je na toj utakmici pogodio 4 od 8 pokušaja za tri poena, pokupio 8 skokova i bio impresivan u reketu. Jedna od njegovih trojki je dovela njegov tim u vođstvo pet minuta pre kraja utakmice. Milan Tomić, ikona Olimpijakosa, sedeo je na klupi protivnika kao prvi asistent trenera Janisa Sfaropoulosa. Niko još nije znao šta će budućnost doneti svima koji su bili deo ove utakmice. Međutim, kada je Tomić postao glavni trener Zvezde i Fajeovo ime je bilo na njegovoj listi pojačanja. To nas dovodi do prošle sedmice kada je ovaj 33-godišnjak postigao 18 poena, 11 skokova i 28 indeksnih poena u pobedi nad Andorrom, što je srpski tim doveo do treće pobede u isto toliko odigranih kola Evrokupa. Kako se ispostavilo, utakmica koja se završila Fajevim suzama prošlog maja u hali „Mira i prijateljstva“ pokazala se kao njegov pokušaj za konačnu šansu na evropskoj sceni.“   via RedStarBelgrade.rs