Težak poraz Srbije: Portugalci ugasili nadu Orlovima

Šanse za odlazak na Euro 2020 su sada veoma male posle drugog poraza Srbije iz četiri odigrana meča

Fudbaleri Portugala pobedili su Srbiju u meču petog kola grupe B kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020. godine sa 4:2 na stadionu "Rajko Mitić".

Portugalci su iskoristili nekoliko naivnih grešaka igrača Srbije, te što na pojedinačni, što na timski kvalitet uspeli da te greške kazne i pretvore u tri boda kojima su preskočili našu reprezentaciju na tabeli grupe.

Igra Srbije nije bila dobra u odbrani, ali su i Portugalci bili bolji tek toliko da pokažu koliko pozadi imamo rupa koje se moraju krpiti.

Mada su imena i njihove cene na papiru nagoveštavale da će Portugal biti opasan od prvog minuta, prva je zapretila Srbija.

Fudbal Srbija - Portugal

Već u trećem minutu Filip Kostić je svoju formu iz Ajntrahta počeo da prenosi i na teren Marakane. Prošao je po levom krilu i centrirao za Mitrovića, Mitar je glavom spustio loptu Tadiću koji šutira traljavo po sredini gola, ali je Rui Patrisio morao da brani.

Portugalci su potom preuzeli inicijativu i sve više pritiskali odbranu naše reprezentacije, dok veza odbrane i sredine kod Orlova nije "radila".

Mučili su se igrači u crvenim dresovima da prenesu loptu na polovinu Portugalaca, a gosti su u prvih dvadeset minuta konstantno obigravali oko šesnaesterca Marka Dmitrovića.

Po receptu po kom su počeli meč, srpski igrači su potom tražili rešenja na krilima gde su Kostić i Darko Lazović pravili velike probleme odbrani Portugala.

Kostić je u 27. minutu dobro prošao levo i oštro centrirao "od gola", pa je lopta prozujala tik ispred prečke Patrisiovog gola, a to je bio nagoveštaj perioda inicijative Tumbakovićevog tima.

Lazović deset minuta kasnije dobija loptu kroz odbranu od Tadića, šalje je Mitroviću iz prve, ali je Mitar bio u ofsajdu na ivici peterca rivala. Samo minut kasnije, kao indigom preslikana akcija.

Tadić kroz odbranu za Lazovića, koji ovog puta šalje na drugu stativu za Kolarova. Kapiten Srbije šutira nebranjen, njegov udarac ide pored gola, a Srbija propušta najbolju šansu u prvom delu igre.

To se osvetilo u 42. minutu kada su se pri jednom od brojnih centaršuteva Portugala u srpskom kaznenom prostoru sudarili Dmitrović i Nikola Milenković. Lopta je stigla do Vilijana Karvalja koji je uspeo da je ugura u mrežu i gosti su tako "ubili" inicijativu domaćih.

U preostala tri minuta do poluvremena su probali da stanu na loptu, ohrabrivao je odnos Orlova koji su krenuli još oštrije napred ka golu Patrisija, ali gola nije bilo i do poluvremena je ostalo 0:1.

Mada je Srbija krenula ofanzivno sa dva centaršuta i u drugom poluvremenu, prvu ozbiljnu priliku u nastavku je imao Ronaldo. Dobio je levo i sa ćoška šesnaesterca šutirao u suprotan ugao.

Lopta je prošla tik pored stative i Dmitrović je imao mnogo sreće. A imao ju je i u 50. minutu kada je opet Ronaldo dobio mogućnost da iz slobodnjaka sa 25 metara šutira direktno ka golu Srbije i ciljao je pored.

Milivojević je dva minuta kasnije posle nedosuđenog faula nad Mitrovićem šutirao sa dvadesetak metara pored stative, a borba se rasplamsala.

Nije se nastavilo dobro po Srbiju. Guedeš je fantastično u 58. minutu izdriblao Nikolu Maksimovića i onda šutirao pod rašlje za 2:0. Semedo se nedugo zatim povredio, a Tumbaković je umesto Lazovića uveo Adema Ljajića u igru na isteku punog sata igre.

Srbija smanjuje zaostatak pomalo neočekivano u 67. minutu. Tadić je centrirao iz kornera, Nikola Milenković se iskrao odbrani i glavom zatresao mrežu za 2:1. Samo minut i po kasnije, opasno je šutirao i Adem Ljajić, ali je Patrisio odbranio.

Fernando Santoš je nakon toga uveo u igru i Žoaa Feliksa pokušavajući da napadom reši pitanje pobednika. Rešio ga je Kristijano Ronaldo u 80. minutu na dodavanje Bernarda Silve.

Silva je poslao pas u prostor, Ronaldo je izašao sam pred nemoćnog Dmitrovića koji je i treći put morao da vadi loptu iz mreže. Slaba je uteha nakon toga bio pogodak Aleksandra Mitrovića iz 85. minuta kada je posle pasa Tadića zakucao loptu pod prečku za 3:2.

Samo minut kasnije Silva se upisao i u strelce kada je sevnula kontra Portugala u kojoj je ostao sam na 16 metara odakle je po zemlji pogodio ugao gola Dmitrovića za 4:2 i konačan rezultat meča.

Drugo poluvreme:

86. minut - GOL! Bernardo Silva dobija loptu na ivici šesnaesterca, šutira po zemlji i daje gol za 4:2.

85. minut -  GOOOOOOOL! Mitrović vraća nadu Orlovima! Dobio je pas od Tadića i sa petnaestak metara zakucao loptu pod prečku za 3:2!

82. minut - Šutirao je Ljajić iz izgrađene pozicije iskosa levo, ali nije pogodio i vratio kakvu takvu nadu srpskom timu.

80. minut - GOL! Ronaldo dobija loptu u prostor od Bernarda Silve i izlazi sam ispred Dmitrovića. "Bocnuo" je preko srpskog golmana za rutinsku realizaciju i 3:1 u korist Portugala.

78. minut - Portugalci su se povukli na svoju polovinu i ne izlaze tako često napred, već oni sada igraju na brze kontre.

73. minut - Nema penala za Srbiju, Čakir se nije dvoumio ni za sekund posle pada Kolarova pa nisu vredeli protesti srpskih igra.a.

69. minut - Kakav šut Ljajića! Posred gola, ali lelujava lopta i nezgodna za Patrisija koji izbacuje u korner.

67. minut - GOOOOOOL! Srbija smanjuje zaostatak iz kornera golom Milenkovića. Centrirao je Tadić, Milenković se iskrao kod druge stative i zatresao mrežu.

65. minut - Prekid, nekoliko promena i pauza: Tadić ne može sam da kreira u napadu, udvajaju ga igrači Portugala i gubi loptu. U međuvremenu se povredio Semedo i izašao napolje, dok je u timu Srbije Ljajić na terenu zamenio Darka Lazovića. Semeda je na igralištu zamenio Žoao Kanselo.

58. minut - GOL! Guedeš pogađa za 2:0! Predriblao je Nikolu Maksimovića i poslao ga u desnu stranu, zalomio levo i onda šutirao u rašlje gola Srbije.

56. minut - Mitrović je primio loptu u kaznenom prostoru Portugala i izborio se sa jednim igračem uz minimalan kontakt, Čakir je to video kao faul u napadu zbog čega je Mitrović potpuno pobesneo.

52. minut - Fauliran je Mitrović pred kaznenim prostorom Portugala, nije se obazirao na to Milivojević koji je šutirao pored desne stative gola Patrisija. Prva dobra šansa za Srbiju u nastavku.

50. minut - Slobodan udarac za Portugal, Ronaldo gađa pored gola i opet sreća za Srbiju.

48. minut - Opasan šut Ronald sa ivice kaznenog prostora, vrlo malo je falilo da Portugal povede 2:0!

Prvo poluvreme:

45+1 minut - Dupli pas naših igrača, centrirao je Kostić, ali je Ruben Dijaš izbacio loptu u aut. Srpski igrači su napali do kraja ali nisu uspeli da postignu gol pa Portugal ide na pauzu sa golom prednosti.

42. minut - GOL! Portugal vodi 1:0. Dmitrović i Milenković su se sudarili posle centaršuta Karvalju je došla lopta na nogu i on je ubacio u mrežu.

41. minut - Šutira Bruno Fernandeš sa distance, imao je dovoljno prostora i gađao preko gola.

38. minut - Tadić maestralno opet na isti način nalazi Lazovića, Darko prebacuje na drugu stativu gde je bio Kolarov sam, bek Srbije je šutirao pored gola i propustio najbolju šansu za Srbiju.

37. minut - Lazović dobija loptu kroz odbranu na desnom krilu i odmah bez dvoumljenja produžava do peterca gde je bio Mitrović, ali je napadač Orlova bio u ofsajdu.

33. minut - Ubačena lopta Kolarova posle faula nad Mitrovićem, trojica igrača Srbije su bila "na lopti", ali nijedan nije uspeo da je pošalje u mrežu Ruja Patrisija.

30. minut - Novi centaršut Srbije, Mitrović je bio unutar 16 ali lopta nije stigla do njega. U međuvremenu su Semedo i Žoze Fonte udvojili Kostića koji nije uspeo da izbori korner.

27. minut - Opasan pokušaj Kostića. Centrirao je oštro posle driblinga i prolaza po levom krilu. Lopta je felširana ka spolja, pa je prošla ispred prečke gola Patrisija.

23. minut - Pokušaj solo prodora Lazovića po desnoj strani, uspeo je da centrira, ali je lopta završila u rukama golmana Patrisija.

19. minut - Ne radi veza odbrane i veze u timu Srbije. Portugalci izlaze u visoki presing, pa pošto se mučimo da iznesemo loptu, uglavnom je Dmitrović ispucava napred. Portugalci uzimaju loptu i onda kreću u pozicioni napad.

13. minut - Novi centaršut posle prekida za Portugal, prvi šut je uputio ka golu Srbije Guedeš posle odbijene lopte, otišla je preko gola.

10. minut - Čakir rano pokazuje prvi žuti karton na meču, Maksimovićev prvi start i odmah javna opomena.

7. minut - Dmitrović boksuje loptu, nije mogao to preterano sigurno da uradi jer je bio okružen igračima, ali se Srbija odbranila. Srbija se u prvih sedam, osam minuta brani.

3. minut - Prva šansa za Srbiju! Kostić trči kontru po levom boku i centrira za Mitrovića koji glavom spušta za Tadića, a igrač Ajaksa šutira po sredini u okvir gola i golman Portugala prinuđen da brani.

1. minut - Milenković se okliznuo i već u prvom minutu zakačio po nozi Gonzala Guedeša. Igrač Portugala se brzo pridigao.