Srbija pobedila Crnu Goru i skočila na prvo mesto u grupi

Poprilično slaba utakmica je viđena u Podgorici, ali na kraju je najbitnije da se upisuju tri boda našoj reprezentaciji

Fudbalske reprezentacije Srbije uspela je da slavi protiv Crne Gore na gostujućem terenu sa 2:0 i to golom Dušana Vlahovića u 80. minutu, kada je praktično sve izgledalo da će doći do remija. Bitna pobeda za našu selekciju, koja sada ima šest bodova iz prva dva kola u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo koje se igra u Nemačkoj.

Bledo, sterilno, impotentno. Sve su to epiteti koji bi možda najbolje stali u opis ovog meča, makar do 80. minuta, na Stadionu pod Goricom, gde su Đetići ugostili komšijske Orlove. Favorizovana reprezentacija Srbije je ušla poprilično uplašeno u meč, kao da to nije isti tim koji je pre tačno 365 dana uspeo da se vrati u meču protiv Portugalije sa 2:0. đ

Ipak, na kraju, uspeli su Orlovi da dođu ta dva gola zlata vredna, koja su delo Dušana Vlahovića.

Srbija je pod selektorskom palicom Piksija uvek pokazivala hrabar i ofanzivno orjentisan fudbal, ali ovoga puta ni toga nije bilo u Podgorici. Nije bilo ničega, čak ni prilike. Sve do tog 80. minuta, a onda pravo niotkuda su došla dva. Moglo bi se reći da je to zapravo i ogroman kvalitet naše reprezentacije, da i bez neke preterane igre stigne do pogotka.

Orlovi su praktično pokušavali da dubinskim loptama pronađu Mitrovića, koga je Igor Vujačić uspevao da pokrije, dok je Piksi uspeo promenom na poluvremenu i ubacivanjem Dušana Vlahovića u sastav da namuči i odbranu svog rivala.

Ta promena će se ispostaviti kao i ključna, jer je upravo Vlahović bio taj koji je iskoristio jedine dve prilike i postigao je dva gola.

Treba pohvaliti i golmana Srbije, Vanju Milinkovića Savića, koji je u nekoliko navrata uspeo da sačuva gol od prilika Crnogoraca, gde je najistaknutiji bio 56. minutu, kada je odbranio udarac Stevana Jovetića, čime je praktično i pogurao Orlove ka kasnijem golu.

Još jedna bitna stavka kod ove utakmice jeste i to što je Srbija uspela da prekine negativnu tradiciju od čak pet kvalifikacionih ciklusa u kojima nije slavila u prve dve utakmice.

Kada je reč o prvom poluvremenu, nije bilo prilika. Crna Gora je opsedala gol Vanje Milinkovića-Savića, pokušavali su preko Nikole Krstovića i Stevana Jovetića da dođu do prilika, ali nije im išlo za rukom, na sreću naše repreznetacije.

U nekoliko navrata su uspeli da probiju bunker, da kroz akcije naprave nešto, ali su svakoga puta na pravom mestu bili Marko Grujić ili neko iz odbrane.

Jedinu vrednu pažnje šansu, Crna Gora je imala u 20. minutu susreta, kada je došlo do nesporazuma Vanje Milinkovića Savića i Strahinje Pavlovića, kada je štoper greškom pustio loptu do golmana, ovaj je morao da dribla, ona je došla do Jovetića, ali je na sreću golman Torina uspeo da se vrati na gol i spreči udarac.

S druge strane, Srbija nije uspevala da pripreti. Jedinu priliku je naša reprezentacija imala u 29. minutu meča, ali je i to bila polu-prilika više nego li i prilika. Mitrović je dobio loptu na 18 metara od gola, okrenut leđima ka čuvaru mreže Mijatoviću, šutirao je iz okreta i ona je otišla daleko od okvira gola.

To je bilo i to od prvog, uspavljujućeg poluvremena.

Drugo poluvreme je počelo u sličnom tonu, skoro sve je bilo manje-više isto. Mada, Crna Gora je opet bila ta koja je vukla konce, dok je Srbija pokušavala na isti način. Ipak, sada je u igri bio i Dušan Vlahović, koji je skinuo "teret s leđa" Aleksandra Mitrovića.

Imala je sada Srbija dve opcije u napadu i povremeno je išla preko jedne, malo i preko druge, ali i dalje bez rezultata.

Nikola Krstović je pokušao u nekoliko navrata da matira Vanju Milinković-Savića, ali nije uspeo, dok je najbolja prilika viđena u 59. minutu susreta. Jovetić je dobio pravovremenu loptu, krenuo je ka sredini i šutirao je sa nekih 18 metara, ali je Vanja Milinković-Savić bio na pravom mestu.

Mirovale su mreže sve do 80. minuta. Tada je naizgled bezazlena akcija Srbije urodila plodom, lopta je došla do Dušana Vlahovića, koji je postigao gol za 1:0. Proveravao je VAR situaciju, ali je ostalo na odluci da je to gol naše selekcije.

Nije to bilo sve, pošto je isti igrač uspeo da postigne i još jedan gol na samom kraju meča, za konačnih 2:0.