SRBIJA JE PRVAK EVROPE! Košarkašice su evropske kraljice, rasturile Francusku u finalu i uzele zlato

Kakav podvig košarkašica koje su još jednom tukle Francusku u završnom meču Evrobasketa i uzele takmičenje bez poraza

Kraljice, lavice, najbolje košarkašice Evrope – to je ono što Srbija ima! Kakvu partiju su pružile izabranice Marine Maljković protiv Francuskinja, bio je to pravi masterklas na oba kraja terena. Odavno u nekom finalu nije viđena tolika dominacija neke reprezentacije, kakvu su nam večeras u Valensiji podarile naše dame. I donele su nam ponovo osmeh na lice, razlog za slavlje i još mnogo toga. Sve to pred Olimpijske igre u Tokiju - 63:54!

Za sve što smo videli u poslednjih deset dana u Valensiji, treba samo reći – hvala devojke! Od početka do kraja su se fantastično borile u nacionalnom dresu, odigrale dve nestvarne završnice protiv Španije i Belgije, a onda na sjajan način porazile Francusku u finalu.

Sasvim očekivano, ovo finale nije donelo preterano lepršavu i efikasnu košarku, niti smo videli neke lepe poteze. Na kraju dana se pisao samo i isključivo rezultat, što se osetilo u igri Srbije i Francuske na početku utakmice, a pronelo se i kroz dobar deo prvog poluvremena.

Više su u grču bile Francuskinje, koje su uputile zaista ogroman broj šuteva sa distance, nadajući se da će na taj način uspeti da upale motore. Imale su u tome udela srpske košarkašice, koje su igrale sjajnu odbranu, naročito tokom druge četvrtine, gde izabranice Valeri Garnije nisu mogle ni šut da upute za 24 sekunde.

Najefikasnija u našem timu bila je Ivon Anderson sa 18 poena, odmah iza bila je Jelena Bruks sa tri poena manje, dok je na 12 poena stala Sonja Vasić. Blizu dvocifrenog učinka bila je Ana Dabović sa devet poena. Na drugoj strani, samo je Valerijana Vukosavljević sa 15 poena bila iznad ostalih zajedno sa Marin Žoanes koja je trojkama došla do 13 poena.

Ali krenimo redom, od početka prve četvrtine. Delovalo je da naše devojke ne mogu da pronađu ritam koji im odgovara, ali na svu sreću, ni neki otvoreni šutevi košarkašica iz zemlje Galskih petlova nisu prošli kroz obruč. Tim Marine Maljković ostao je na samo dva poena za četiri minuta, a onda je zaigrao sjajno u odbrani, preuzeo prednost i ograničio Francusku na najmanji broj poena u jednoj četvrtini još od 2011. godine na Evropskim prvenstvima. Samo 11 poena su postigle naše rivalke.

Košarka, ženska košarkaška reprezentacija Francuska - Srbija

A naše lavice se nisu zaustavljale. Igrale su kao u transu, ređale su poene Ivon Anderson, Sonja Vasić, Jelena Bruks... I prosto rečeno – nestvarno je delovala prednost od +13 u jednom momentu druge četvrtine. Tada je nažalost krenuo šut Francuskinja, postigle su nekoliko trojki, srpske devojke su “zbrzale“ par napada i prednost na poluvremenu je iznosila i dalje sasvim solidnih +5.

Ništa se tu nije promenilo ni u trećoj četvrtini. Naše devojke igrale su fantastično u odbrani, Francuskinje nisu dale ni poen punih pet minuta, što je prekinula Vukosavljević pogođenim bacanjima. Ali naše devojke su tada već krstarile na nestvarnih +15. Bilo je bitno samo da se prednost održi što je duže moguće i da se eventualno sa takvom razlikom uđe u poslednjih deset minuta. Nažalost, Francuskinje su “proradile“ na konto naših grešaka i došle su na osam poena zaostatka.

Početak poslednje četvrtine je bio takav da nismo bolji ni mogli da poželimo. Razigrala se Ivon Anderson, razigrala se i Bruks i ponovo je Srbija otišla na +13. Ta dvocifrena prednost je bila na snazi zaista dugo, ušlo se već i u završnih pet minuta i postajalo je sve jasnije da je zlato u rukama. Nije se ono ni dovodilo u pitanje, naše devojke su sačuvale razliku bez ikakvih problema i slavlje u Valensiji moglo je da počne.

Još jednom, bravo devojke!

STATISTIKA UTAKMICE

SRBIJA: Anderson 18, Bruks 15, Dabović 9, Krajišnik 2, Vasić 12, Butulija, Čađo, Crvendakić, Dugalić 2, Janković, Jovanović 3, Škorić 2

FRANCUSKA: Šatoru 6, Žoanes 13, Mijem 2, Vukosavljević 15, Vilijams 5, Cijak 5, Duše, Epupa, Gruda 5, Mišel 6, Rupert, Čačuang

TOK UTAKMICE

4/4

10. minut (63:54) - Žoanes je pogodila dve trojke. Ali to je to, pošto Vasić pogađa. Gotovo je, gotovo! Nisu Francuskinje ni htele da naprave faul, sve im je bilo jasno. Srbija je EVROPSKI ŠAMPION!

8. minut (61:48) - Francuska je u raspadu. Ni ovo nije prošlo kroz koš. Još dva i po minuta do kraja utakmice. Čekamo samo onaj najlepši trenutak, nadamo se. Anderson!

7. minut (59:48) - Pogađa Sandrin Gruda, evo Francuske na devet razlike. Faul sada pravi Sara Mišel. Uzima sada poene Bruks. Važni poeni, važni! Nema trojke Francuske. Smirujemo situaciju... Ispala je lopta Krajišnik.

6. minut (57:46) - Vasić je promašila iz nemoguće pozicije. Srećom, Jovanović pravi faul i tera Francuskinje na dug napad. Nama i odgovara da se igra ovako, da se troši vreme. Ni Francuska ne pogađa! Nema pogotka Dabović.

5. minut (57:46) - Ostaje napad za Francusku uprkos promašaju Grude. Isteklo je vreme, dobro je. Nema trojke Anderson. Nema ni poena Grude, ne može ništa večeras.

4. minut (57:46) - I opet čuvena Vukosavljević pogađa trojku. Nadamo se da to neće poremetiti naše dame. Bravo, Ivon! Ponovo na drugi obruč. Faul Tine Krajišnik. Jedno je pogodila bacanje samo Sandrin Gruda. A mi nismo iskoristili napad.

3. minut (55:42) - Šatoru, pa TROJKA BRUKS! To nam treba, gube loptu Francuskinje. I onda Anderson pogađa, opet idemo na +13, nadamo se da je ovo dovoljno lepa prednost za zlato.

2. minut (50:40) - Sada ni Anderson nije pogodila. Tvrd početak utakmice. Žoanes nije pogodila, na svu sreću. Bravo, Ivon! Koliko nam je ovo bilo potrebno, ponovo je +10. Pogodak sa polu-distance.

1. minut (48:40) - Ne koristi Srbija prvi napad. Ponovo odbrana, Tina Krajišnik je spasila situaciju, ali juri se sa jedne na drugu stranu, gube se lopte na sve strane trenutno.

3/4

10. minut (48:40) - Jaka lopta za Krajišnik, šteta. Samo da ostane ova dvocifrena prednost. Šateru ne može za tri, ali pogađa Žoanes za dva. Sada je +12. Imaju Francuskinje "brdo" malih faulova, dobro su ih sačuvale za kraj. I onda faul u napad pravi Škorić. Još će se gledati snimak. Nadamo se da nije nesportska lična greška. Jeste, pogođena su dva bacanja. Sada je Liska dočekao da u poslednjem trenutku svira prekršaj, ali mora da se gleda da li je vreme isteklo. Nije isteklo, biće bacanja. Pogođeno je prvo, pa i drugo.

9. minut (48:34) - Nije pogodila Bruks za +20 sa distance... Oduzela je Ivon Anderson loptu, pokušala je egzibiciju, ali je otišla lopta u aut. Šteta. Ali to govori koliko su naše devojke opuštene. Samo neka tako ostane. I onda dolazi trojka Žoanes i dobar tajmaut traži Marina Maljković.

8. minut (48:31) - Toni Parker je u neverici. Nezadovoljan je na tribinama, ali to je sasvim jasno. Kakav pokušaj Francuskinja za tri, valjda pokazuje svu njihovu nemoć protiv izabranica Marine Maljković večeras.

7. minut (48:31) - Nema trojke, šteta... Sada će imati Francuskinje bacanja, konkretno će to imati Mišel, koje pogađa jedno. Potom neiskorišćen napad naših devojaka, pa pogađa Vukosavljević, a vraća to Anderson!

6. minut (46:28) - Pogodila je oba bacanja Vukosavljević, ali je vratila to Ivon Anderson. Faul u napadu Francuskinja, svira to Vojćeh Liska. Biće posed za Srbiju. I tajmaut Francuskinja, koje su u potpunom rasulu. Odavno nisu bile u ovakom nokdaunu, godinama... Bravo! Još jedna trojka za Jovanović!

5. minut (41:26) - Prekršaj. Igramo agresivno u odbrani, što je jako važno i nova izgubljena lopta Francuskinja. Sjajno Ivon Anderson dolazi do poena posle asistencije Tine Krajišnik. Umalo Francuska da izgubi loptu, ali svakako ima samo tri sekunde da pređe pola. Šteta, Sonja Vasić pravi faul. Bacanja za Vukosavljević...

4. minut (39:26) - Još jedan neiskorišćen napad Francuske, a onda KAKVA TROJKA ANE DABOVIĆ!!! SA DEVET METARA! Tajmaut Francuske.

3. minut (36:26) - Francuska ne koristi napad, pa ni sledeći za tri poena. Ali nisu ni naše devojke mogle da realizuju jako dugačku akciju, koja se završila. I ONDA TROJKA ANE DABOVIĆ!!! Opet imamo dvocifrenu prednost!

2. minut (33:26) - Vukosavljević ne pogađa, poslednji put je dirala loptu Sandrin Gruda! I opet je napad za Srbiju. Tina Krajišnik ne pogađa iz ofanzivnog skoka, šteta... Vilijams je faulirana, Crvendakić pametno prekida akciju.

1. minut (33:26) - Gubi loptu Vilijams! Nastavljamo sa odličnom odbranom. Šteta, sada svira Maj-Kazuko Forsberg faul u napadu za Sonju Vasić. Nije videla naša košarkašica ko je ispred nje. Još jedna izgubljena lopta Francuskinja. Bravo, Sonja, prolazi na lako polaganje.

2/4

10. minut (31:26) - Valerijan Vukosavljević je pogodila dva slobodna bacanja i primakla Francusku na pet poena zaostatka. Bruks je promašila za tri, Francuska je tražila tajmaut. Naša selektorka nije nijednom uzela minut odmora u ovom delu igre. Nije pogodila Gruda, dobro je - imamo +5.

9. minut (31:24) - Dugalić je odlično odigrala odbranu. Sada opet naš duži napad, ali dekoncentracija naših devojaka. Mišel pogađa trojku. Ne traži Maljković tajmaut, iako je minut do kraja četvrtine. Ivon Anderson kratko do koša.

8. minut (31:21) - Faul za Mijem, što znači da je Bruks dobila poklon bacanja, pošto je Francuska još davno izašla iz bonusa. Pogodila je prvo naša košarkašica, a pogodila je i drugo. Već je +13!!! Faul Jovanović. Vukosavljević je sada pogodila za tri, šteta. Onda izgubljena lopta naših, ali Anderson je vratila tu loptu. Igra se duži napad, a Bruks ne pogađa za dva.

7. minut (29:18) - Odlična odbrana, hvataju naše loptu! Bravo, bravo, bravo! Anderson lako okreće francusku odbranu, imamo dvocifrenu prednost. Još jednom dobra odbrana devojaka Marine Maljković, ali ostaće posed za Francusku kaže Gedvilas. Ističe napad za Francusku!

6. minut (27:18) - Nema poena za Mijem. Hvata Anderson! VASIĆ! TROJKA! Sjajan pregled igre za Anderson. Prave potom naše faul.h

5. minut (24:18) - Bravo, Ivon! Kakav prodor naše devojke. Bitno je sada sačuvati ovu bar i minimalnu prednost. Greše Francuskinje. I Bruks pogađa, +6 za naše devojke i prvi tajmaut traže Francuskinje!

4. minut (20:18) - Maj-Kazuko pokazuje da će biti napad za Francusku, nakon što je Bruks izgubila loptu, odnosno ispala joj je pod košem. Izgubljena lopta Francuske posle odbrane Krajišnik. Nema trojke za Jovanović...

3. minut (20:18) - Žoanes lako prolazi i postiže poene, ali će na penale sada ići Maja Škorić. Pogodila je oba. Nema trojke Šatoru.

2. minut (18:16) - Šteta što Vilijams odgovara trojkom, ali biće bacanja za Jovanović. Nažalost, prvo nije pogodila, pa ni drugo. Nema skoka u napadu. Dugalić ne gleda u odbrani, lak posao za Saru Mišel... Maja Škorić ne pogađa. Malo brzopleto sada igraju naše.

1. minut (18:11) - Dvojka Ivon Anderson odmah na startu četvrtine. Faul u napadu prave Francuskinje, šanse da odmeo na još veću prednost. Bravo, dvojka za Dugalić sa polu-distance.

1/4

10. minut (14:11) - Bravo, Tina! Uhvatila je Krajišnik loptu pod košem i poentirala iz skoka. Međutim, Vilijams to brzo vraća, njen prvi pogodak. Crvendakić ne može da pogodi za tri poena. Ostaje još 10 sekundi za naše devojke, nisu pogodile trojku, ali imaju prednost.

9. minut (12:9) - Mišel ne pogađa za dva, ali hvata loptu pod košem. Sama je za tri jedna od Francuskinja, nije pogodila, a napad je za naše devojke. Imaće dva slobodna bacanja sada Bruks. Pogodila je naša kapitenka oba penala. Šatoru bez trojke.

8. minut (10:9) - Ukradena lopta Srbije, a potom nesporazum. Bačena lopta u prazno, pitanje je samo je li iko kačio loptu. Kaže Vojćeh Liska da je lopta za Francusku. Igrala je lopta po obruču, a Šatoru je pogodila za dva poena. Promašaj naših devojaka, koje potom prave treći faul u ovoj deonici. Nije to još bonus, još dva minuta do kraja četvrtine.

7. minut (10:7) - Tina Krajišnik ne može za tri, a Vukosavljević je "zalepljena" rampom. TROJKA! Bravo Ana, Dabović pogađa trojku!

6. minut (7:7) - Jako brzo se zaista igra, gotovo bez prekida. Prva izgubljena lopta za našu selekciju. Maj-Kazuko Forsberg svira faul Dabović, zaista čvrsto igraju naše devojke u odbrani. I to nam donosi novi napad, još jedna izgubljena lopta Francuske. Dva promašaja naših ispod koša. Vukosavljević maši trojku za Francuskinje.

5. minut (7:7) - Pogađa sada sjajna Sonja Vasić sa distance. Brzo je vratila prednost Francuskinjama košarkašica Mijem, ali je Sonja još jednom poravnala. Francuska ne koristi naredni napad.

4. minut (2:5) - Srećom, ni Francuskinje nisu raspucane na startu. Stegnuta je ruka i jednim i drugim devojkama. Samo dva poena za Srbiju za sada. Vukosavljević je opet htela trojku, ponovo nema pogotka.

3. minut (2:5) - Loptu gubi Sandrin Gruda. Ni Vasić ne pogađa sa distance, ali zato Vukosavljević uzvraća za Francusku na drugoj strani. Nemojte da vas zbuni, reč je o košarkašici reprezentacije Galskih petlova. Krajišnik krade loptu.

2. minut (2:2) - Kratak šut za Crvendakić. Sa druge strane nema poena ni za Francuskinje, ali se i Bruks spetljala. Za tri su krenule rivalke, nisu pogodile, ali nije pogodila ni Bruks sa distance.

1. minut (2:2) -  Prvi napad imaće reprezentacija Francuske. Gruda ne čeka i lako dolazi do poena, biće je teško zaustaviti večeras. Kapiten Srbije, Jelena Bruks odmah uzvraća, a Francuskinje gube loptu. Toni Parker je na tribinama.

STARTNE POSTAVE

SRBIJA: Bruks, Crvendakić, Dabović, Krajišnik, Vasić

FRANCUSKA: Duše, Gruda, Žoanes, Mijem, Vukosavljević

PRE UTAKMICE

Biće to meč ujedno i dve jedine neporažene reprezentacije na ovom Evropskom prvenstvu. Neka će tek večeras doživeti prvi poraz. Ako gledamo tradiciju, teško da ćemo šta moći da zaključimo. Poslednji meč Srbija i Francuska igrale su 16. juna 2019. Bio je to prijateljski duel, koji su naše devojke dobile (90:83), ali su Francuskinje prethodno slavile na Evropskom prvenstvu u grupi (57:73).

Doduše, naše devojke uvek su dobijale Francuskinje kada je to bilo najpotrebnije. Pamtimo okršaj za bronzu na Olimpijskim igrama iz 2016. godine i jedno od odličja naših gracija (70:63), kao i već pomenuto zlato iz Budimpešte (76:68).

Dobra stvar je da Marina Maljković na ovom Evrobasketu zaista nije imala nikakvih problema sa povredama njenih izabranica, ali nije se sa tim mučila ni selektorka Francuske, Valeri Garnije.

Utakmicu u Valensiji sudiće jedna dama i dva muškarca. Na čelu ovog tima biće gospođa koja je delila pravdu i juče na susretu sa Belgijankama. Reč je o Maj-Kazuko Forsberg, Dankinji koja ima japanske i američke korene, a dugo je sudila u WNBA ligi. Pomagaće joj Gvidas Gedvilas iz Litvanije i Vojćeh Liska iz Poljske. Nadamo se da neće imati previše posla.