SPEKTAKL! Sve je spremno za finale KUPA između Crvene zvezde i Partizana

Sada je I definitivno – u finalu Kupa Radivoja Koraća gledaćemo večiti derbi!

Nakon što je Crvena zvezda u prvom polufinalnom susretu savladala ekipu Mege, nije razočarao ni Partizan, koji je slavio protiv ekipe FMP-a rezultatom i to posle mini drame na kraju 92:89 (21:24, 31:19, 21:17, 19:29) i time zakazao finale sa najvećim rivalom.

Crno-bele je do pobede predvodio Kevin Panter sa 29 poena, a podršku je imao u Dalasu Muru sa 17 I Zeku Ledeju sa 15 poena. Sa druge strane, najefikasniji u redovima “pantera” bio je Brajs Džouns sa 23 poena, a pratili su ga Danilo Tasić sa 17, odnosno Nenad Nerandžić sa 13 poena.

Detalj sa meča KK Partizan - FMP

Drugi polufinalni susret u „Čairu“ krenuo je poprilično sporo, što je više odgovaralo ekipi Partizana. Prvih pet poena za crno-bele stigli su u režiji mladog beka Uroša Trifunovića, dok je sa druge strane glavna opcija u ekipi FMP-a bio Danilo Tasić, kapiten ove mlade ekipe. Već nakon nešto više od dva minuta košarke nezgodnu povredu je nakon duela sa jednim igračem „pantera“ doživeo Alen Smailagić.

Krilni centar Partizana, koji se nalazi i na spisku reprezentacije pred predstojeći ciklus, doživeo je povredu zgloba, pa je uz pomoć saigrača iznet sa terena. Deluje da je taj prekid bolje legao ekipi FMP-a, koja je preko Izundua i Nerandžića ubrzo došla do minimalnog vođstva. Do osetnije prednosti već na startu „panteri“ su stigli preko Brajsa Džounsa, koji je prvo trojkom, a potom i asistencijom za Tasića bio glavna osovina formalno gostujuće ekipe na ovom susretu.

Sa druge strane, dobre minute za Partizan dao je Balša Koprivica, koji je uz dva atraktivna zakucavanja doneo svojoj ekipi kontrolu u skoku na oba kraja parketa.Ipak, ekipa Željka Obradovića je preko pomenuto raspoloženog Koprivice i Rodionsa Kurucsa uspela da preokrene rezultat i ponovo dođe u rezultatski plus. Tada se u redovima „pantera“ ponovo probudio njihov apsolutni lider u dosadašnjem delu sezone – Brajs Džouns. Sjajni plejmejker uspeo je čak i da pogodi dva pogotka za tri poena, od kojih je jedan bio sa maltene pola terena na isteku napada, uprkos tome što to nije njegovo glavno napadačko oružje.

Takođe, pored toga što ga je „išao“ šut, Amerikanac je radio i ono što najbolje zna, probijao je odbranu i pogađao pod faulovima, što je bilo dovoljno da na kraju prve deonice sakupi već 11 poena uz tri asistencije, što je bilo dovoljno da FMP na kraju prve deonice ima plus od jednog poseda, 21:24.

Druga deonica krenula je rezultatskom klackalicom, nešto nalik prvom kvartalu. Dalas Mur još jednom je pokazao da voli da igra protiv FMP-a, dok sa sa procentima šuta, pogotovo za tri poena, mučio Kevin Panter. Sa druge strane, Brajs Džouns je dirigovao igrom svoje ekipe, pa je upošljavanjem Izundua i Šaranovića u dva navrata bio pogon na koji igra njegova ekipa. Balans između odbrane i napada Partizan je dobio ulaskom Matijasa Lesora, koji je u nekoliko situacija vrlo dobro preuzeo niže igrače „pantera“, dok je sa njim u paru najčešće na visini zadatka u odbrani bio Rodions Kurucs, koji je imao obrnutu ulogu, da pokrije igrače pod košem „pantera“, što mu je polazilo za rukom.

Nakon kraćeg perioda mučenja, Partizan je ponovo uspeo da dođe do prednosti, ovoga puta nakon trojke Kevina Pantera, a visoki igrači FMP-a imali su spreman odgovor, vrativši meč u egal. Upravo je u tim momentima nekadašnji bek Armanija odlučio da upali motore i maksimalno uđe u ovaj susret. Nije mu dugo trebalo da iznudi sedam slobodnih bacanja, čime je svoju cifru na poluvremenu popeo na ogromnih 17. Nisu imali rešenja „panteri“ za svog „imenjaka“, što je ovaj znao da iskoristi na sjajan način i unese stabilnost u poentiranju svojoj ekipi.

Trojkama Nemanje Dangubića i Zeka Ledeja Partizan je uspeo da dođe do maksimalnih plus devet, ali je poenima pod faulom ubrzo smanjio Milutin Vujačić. Defanzivni skok je u dobroj meri pravio problem crno-belima u prvom poluvremenu, pa je tom merom Nerandžić odgovorio na pogodak Dalasa Mura, da bi isti igrač vratio crno-belima maksimalnu prednost nakon 20 minuta košarke, 52:43. Vredno pomena je da je ekipa Željka Obradovića u drugoj deonici zabeležila čak 31 postignut poen.

Početak treće deonice doneo nam je prvo dvocifreno vođstvo za Partizan na ovom susretu, sa poludistance je pogodio Zek Ledej, ali je sjajni Brajs Džouns pogodio još jedan šut za tri poena na isteku napada, čime je vratio prednost Partizana na osam razlike. Nedugo nakon toga upravo je Džouns zaradio četvrtu ličnu grešku, te je bilo jasno da neće moći u toj meri pomoći saigračima kao što je to bio slučaj u prvom poluvremenu. Ponovo su ofanzivni skokovi FMP-a predstavljali „rak ranu“ za crno-bele, ali je Kevin Panter novim poenima sa linije slobodnih bacanja, svojim 20. na meču uspeo da vrati osetnu prednost na stranu Partizana. Već se tada moglo primetiti da trener „pantera“, Nenad Stefanović, pravi „hokejaške izmene“ prilikom kojih se Brajs Džouns nalazi na parketu samo u fazi napada, dok izlazi kada njegov tim igra odbranu. Kada se u napadačku distribuciju crno-belih uključio i Matijas Lesor, bilo je jasno da ekipa iz Železnika polako, ali sigurno, rezultatski tone na ovom susretu.

Izmene za odbranu i napad bile su nešto što je opteretilo Brajsa Džounsa, koji u tim trenucima nije uspeo da prikaže ni delić sjajne igre iz prvog poluvremena. Nakon toga viđena je izuzetno napadački siromašna utakmica, gde je u razmaku od nekoliko minuta jedino što smo videli od obe ekipe bilo sa linije slobodnih bacanja. U odnosu na prvo poluvreme, videli smo dosta „iseckane“ košarke, uz blagu promenu kriterijuma suđenja u odnosu na prvi deo igre. Finiš treće deonice obeležio je veliki broj izgubljenih lopti i ogroman broj slobodnih bacanja. Trojkom Nemanje Dangubića u poslednjim sekundama trećeg perioda Partizan je uspeo da ispliva iz blagog naleta FMP-a i dođe do velike prednosti pred poslednji period, 73:60.

Početak poslednje deonice protekao je u znaku Brajsa Džounsa. Sjajni plejmejker ekipe iz Železnike startovao je četvrtinu sa sedam vezanih poena i ponovo spustio zaostatak na svega šest poena. U tim momentima delovalo je da je to poslednji pokušaj „pantera“ da se vrate u ovaj susret. Partizan je bio u krizi, prazni minuti crno-belih na startu poslednje deonice bile su pravi košmar za navijače na tribinama „Čaira“. A ukoliko je to bio košmar, pravu feštu i eksploziju u niškoj hali priredio je Dalas Mur, koji je izuzetno bitnom trojkom vratio dvocifrenu prednost u korist svog tima, baš u momentima kada je delovalo da FMP ima šansu da se rezultatski vrati u meč. Nakon poena sa poludistance Marka Pavićevića spreman odgovor je sa poludistance, i to uz faul, imao Kevin Panter, i već se tada činilo da Partizan polako, ali sigurno skraćuje svoj put ka pobedi.

Ipak, „panteri“ nisu dozvolili da ova utakmica bude rešena već sredinom poslednje deonice, pa je Danilo Tasić novim pogotkom za tri poena podgrejao neizvesnost pred finiš meča. Prednost je vratio Ledej, ali su mini serijom od 5:0 u režiji Šaranovića i Izundua košarkaši FMP-a stigli na samo minus pet. Ipak, Kevin Panter je bio taj koji je novim pogotkom za tri poena uspeo da vrati osetnu prednost svojoj ekipi, Ako tada nije bilo jasno, definitivno je bilo nedugo nakon toga, kada je još jednim pogotkom Pantera, ovoga puta iz maltene nemoguće situacije, Partizan ponovo stigao do dvocifrenog plusa na dva minuta pred kraja susreta.

Sam finiš meča je trebalo da bude rutina za ekipu Željka Obradovića, ali nikako nije bilo. Na osam sekundi do kraja FMP je stigao na dva razlike, ali je ipak crno-beli tim ostvario pobedu kojom su zakazali sutrašnji susret sa večitim rivalom u finalu Kupa Radivoja Koraća, sa početkom od 21 čas.