SKANDAL IZ 1971. Zvezdini fudbaleri DROGIRANI u ATINI!?

Jedan od najmračnijih događaja u istoriji crveno-belih dogodio se u prestonici Grčke davne 1971. godine.

Crvenu zvezdu u sredu čeka meč sezone protiv Olimpijakosa (21.00), koji bi crveno-belima mogao da donese drugo evropsko proleće u poslednje tri sezone. Bod je dovoljan za treće mesto u B grupi Lige šampiona, pobeda je svojevrsni bingo, a Atina idealno mesto za kafansko lomljenje inventara u slučaju velikog uspeha.

Međutim… Prestonica Grčke ostala je upisana masnim slovima u klupskim almanasima, kao mesto jednog od najvećeg stradanja crveno-belih u istoriji. Bilo je to davne 1971. godine. Doduše, prvak tadašnje Jugoslavije “nastradao” je u duelu sa Panatinaikosm, najvećim rivalom narednog protivnika Olimpijakosa. Sivi oblaci tog atinskog neuspeha razišli su se iznad Ljutice Bogdana tek posle dve decenije, kada je na “Marakanu” stigao ušati pehar koji su podizali samo privilegovani – prvaci Evrope.

A, mogla je Zvezda i početkom sedamdesetih da se popne na krov Evrope. Ekipa autoritativnog trenera Miljana Miljanića gazila je u sezoni 1970/1971 rivale u Kupu šampiona sve do revanša polufinala. Crveno-beli su u Beogradu razbili PAO sa 4:1 zahvaljujući het-triku Stevana Ostojića i golu Slobodana Jankovića, a onda su se dve nedelje kasnije uloge potpuno promenile.

Šta se zapravo dogodilo u glavnom gradu Grčke tog 28. aprila 1971. godine? Ono što je činjenica je da je Panatinaikos slavio sa 3:0 i plasirao se u finale KEŠ-a, tako da je Zvezda ostala bez puta u London na finalni duel sa Ajaksom. Sve ostalo je misterija i tek zagrebana tajna 48 godina kasnije.

Lajkujte našu stranicu na Facebook-u

Postoje razne teorije kako je Crvena zvezda položila oružje pod Akropoljem. Iako oslabljena za neigranje suspendovanog Dragana Džajića, Zvezda je slovila za apsolutnog favorita.

Grci su dali gol već u 30. sekundi meča i već tada se na osnovu reakcije pojedinih igrača videlo da nešto nije u redu. Energični trener Miljanić na poluvremenu je u svlačionici grmeo na svoje igrače, želeo je čak i da lupa šamare kako bi “osvestio” fudbalere, ali uzalud. Panatinaikos je sa dva gola Antonijadisa i odlučujućim pogotkom Kamarasa u 63. minutu ostavio crveno-bele bez prvog finala Kupa šampiona u klupskoj istoriji.

E, sada, zašto su igrači crveno-belih delovali uspavano na krcatom stadionu Panatinaikosa pred 25.000 fanatičnih navijača? Većina tadašnih asova smatra da su igrači Zvezde bili otrovani u hotelu, a ova priča ima jaku osnovu u izlaganju Stanislava Karasija. Slavni golgeter je bio bolestan uoči meča u Atini i nije obedovao sa ostatkom ekipe, pa je jedini imao snage da se nosi sa rastrčanim Grcima i pored toga što ga je “drmala” temperatura od 39,8.

- U Atinu smo stigli u nedelju, tri dana pre meča. Odseli smo u "Hiltonu", u centru grada. Smestili su me na potpuno izolovan drugi sprat, da ne bih još nekoga zarazio. Nisam jeo isto što i ostatak tima. Saigrači su mi posle pričali kako uopšte nisu ručavali odvojeno, u salonu kako je uvek bio običaj, već u hotelskom ekspres restoranu. Sve je to bilo dosta čudno. Sada, kada sa ove distance sagledam sve, mogu slobodno da kažem da su moji saigrači bili drogirani. Ništa na terenu nije izgledalo normalno! U 90. minutu, pri rezultatu 3:0, šutnuo sam sa oko 30 metara. Video sam da lopta ide u gol, podigao ruke i skoro počeo da se radujem, ali je golman vrhovima prstiju zakačio loptu i skrenuo je u korner. Jurili smo taj jedan gol, potrčao sam napred, stavio loptu u ugao i video da nemam kome da centriram. Svi su stajali! Potpuno nenormalna situacija. I sudija je tada odsvirao kraj – ispričao je Karasi svojevremno.

Kada se odmota klupko, sumnja se da su igrači Zvezde otrovani tajanstvenom supom. Da priča dobije potporu, kao najjači argument se pominje podatak da je osnovni hotelski restoran bio zatvoren, a da su fudbaleri beogradskog kluba jeli u pomoćnom ekspres restoranu, što nije svojstveno utakmicama pod okriljem UEFA.

Bilo je međutim i sumnji da je utakmica u Atini prodata! I to posredstvom političkih veza iz samog vrha tadašnje SFRJ na koje niko iz Crvene zvezde nije smeo da utiče.

Slobodan Cole Janković

Slobodan Cole JankovićFoto: MN Press

- Ta utakmica je prodata! Bilo je gadno vreme i to sam rekao posle utakmice, pa sam imao probleme. Nudli su nam pola miliona ili milion dolara da Zvezdi naprave semafor i reflektore. To u klubu nisu pristali. Pred prvu utakmicu najpoznatiji grčki fudbaler Domazos je doveo ženu, najpopularniju pevačicu Grčke, u Beograd da nam peva u karantinu. To mi je već bilo sumnjivo. Revanš nam je sudio Puškašov kum, koji je tada vodio Panatinaikos. Rekao sam Čiči (treneru Miljaniću, prim. aut) da dođemo na utakmicu na dan meča, ali smo se plašili da ne zatvore aerodrom, jer smo bili dužni da prema propisima dođemo u Atinu dva dana ranije. U hotelu su nam na dan utakmice spojili stolove u restoranu kao da smo slepci. Kada smo počeli da ručamo niko iz uprave nije bio tu kao što je bio običaj. Tada smo dobili drogu u supi – ispričao je Slobodan Janković.

Jedan odeljak iz knjige "Saga o Zvezdi" Miše Kravceva govorio je o politškoj pozadini atinskog duela.

- Jugoslavija je tada imala veliki problem i bili su joj potrebni depoi za naftu u solunskoj luci. Tada je Grčkom upravljala vojna hunta, sa kojom je vlasnik Panatinaikosa, bogati brodovlasnik, imao određene veze i mogućnosti uticaja. Na volšeban način preko politike i fudbala Jugoslavija je veoma lako dobila sporne depoe za naftu, a u finale na Vembli otišli su Grci. Neposredno iza ove atinske epizode Tito je doneo jedan tada vredan poklon. Ne centralno-državnom Partizanu, ne mezimčetu čitavog tadašnjeg komunističkog rukovodstva - Hajduku, već reakcijskoj Crvenoj zvezdi - plastični prekrivač za teren, koji tada nije posedovalo mnogo klubova. Uopšte, u javnosti, tek od tih vremena, Zvezda se i zvanično apostrofirala kao naš najveći klub, adekvatno pravom stanju stvari u fudbalu. To je bio jedan od poslednjih većih danaka Crvene zvezde u komunističkoj vlasti.

O nameštaljki u Atini godinama kansije oglasila se udovica generala Papadopulosa,Despina Gaspari. Ona je ničim izazvana, pred gostovanje crveno-belih Arisu u Ligi UEFA 2007, iznela svoju verziju priče u intervjuu za grčku televiziju.

Stanislav Karasi

Stanislav KarasiFoto: MN Press

- Kada sam sela u svečanu ložu, okrenula sam se ka tadašnjem predsedniku Panatinaikosa i rekla mu da sam jako zabrinuta. U istom trenutku osetila sam ruku svog supruga na kolenu. Poluglasno mi je rekao: "Nema potrebe da se brineš. Kupili smo utakmicu. Zar misliš da smo imali pravo da stvar od državnog interesa prepustimo slučaju? Zvezda će dobiti veliki novac za to što će nas danas pustiti – ipsričala je Despina, za koju su mediji u Grčkoj tada pisali da je “baba željna pažnje”.

Šta god da se dogodilo u Atini proleća 1971. ostao je ožiljak onima koji su bili akteri istinskog horora na fudbalskom terenu, koji nije bio pokriven travom, već se praktično igralo na zemlji. Ostala je seta, a neki su po povratku u Beograd platili kod svojih porodica.

- Sve smo se dogovorili na poluvrmeenu kako ćemo da ih napadnemo i sredimo, međutim, ušao je u svlačionicu neki mali Grk i doneo nam osveženje. Mi smo limunadu iskapili i tu moje sećanje iz Grčke prestaje. U avionu po povratku kući smo pevali i smejali se. Zamislite, pevali i smejali se! „Probudio“ sam se tek u Beogradu, kada sam došao kući, kada me otac ošamario. Majka šest meseci nije razgovarala sa mnom, kumovi su me se odrekli, svi su nam govorili da smo prodali utakmicu. Ljudi u našoj zemlji su umirali u toku tog meča, nisu mogli da podnesu eliminaciju, ali nikad mi neće biti jasno zašto se sve vreme ćutalo o tome i što niko nije ranije progovorio. Nije se smelo, dogovoreno je na višem nivou od igrača i trenera – pričao je levi bek te generacije Mile Novković.

Atina je, dakle, Zvezdina crna tačka. Nadamo se da će ekipa Vladana Milojevića u sredu uveče okrenuti ploču. Dosta je tužbalica, vreme je za Zvezdin sirtaki.

Srbijadanas