SIMANIĆ U PARTIZANU!? Greška karijere Boriše Simanića

Trebalo je da bude jedan od naboljih srpskih igrača, nosilac nove generacije reprezentacije Srbije

Vest da se Crvena zvezda rastala sa Borišom Simanićem, kao i to da se spekuliše da će on možda u Partizan nije više nikakva košarkaška "bomba". Veće decenijama igrači večitih menjaju dresove, jer na kraju krajeva, uvek je imperativ igrati ili za Zvezdu ili za Partizan, to je čist posao, nema navijačke ljubavi.

Posle sedam i po godina Boriša Simanić ( puni 23 godine za 7 dana), koji je s pravom istican kao jedan od najvećih talenata srpske košarke, napustio je klub u kojem je trebalo da se vine u košarkaške visine. Sa visinom od 210 cm, odličnim šutem, pokretljivoću beka, trebalo je da bude "srpski Toni Kukoč", ali nekako sem tog talenta nikada nije uspeo da postane ozbiljan igrač.

Košarkom je počeo da se bavi u Bijeljini u Republici Srpskoj. Ubrzo je primećen njegov talenat i mnogi evropski timovi su želeli da potpišu Borišu. Ipak potpisao je za Crvenu zvezdu krajem 2013. godine.

Nazivali su ga "srpski Toni Kukoč"

Iako godinu dana mlađi, bio je deo ekipe Crvene zvezde koja je osvojila juniorsko takmičenje Evrolige 2014. godine. Iste godine zajedno sa Aranitovićem biva izabran da bude deo Džordanovog kampa.

Lajkujte našu stranicu na Facebook-u

U narednoj godini postaje standardni član prve petorke i crveno-beli se lako plasiraju na završni turnir Evrolige, osvojivši prvo mesto na turniru „Marko Ivković” u Beogradu.

Na završnom turniru su došli do finala u kom su izgubili od Reala i Luke Dončića. Istovetni uspeh je ponovio i sledeće godine a ovog a puta u finalu gubi od Barselone. Za utehu Simanić je odličnim igrama i prosekom od 18 poena, 7,5 skokova, 4 asistencije i 2,8 blokada zaslužio titulu MVP turnira juniorske Evrolige.Boriša Simanić

Simanić u silovitom prodoru prilikom zakucavanja; Foto: MN Press

U sezoni 2015/16. sa samo 17 godina uvršten je u prvi tim Crvene zvezde. Već na samom početku imao je prilike zbog kadrovskih problema da dobije ozbiljniju minutažu u Evroligi i to protiv madridskog Reala, kada je postigao 10 poena. Delovalo je kao da je nova zvezda srpske košarke rođena.

Nakon kompletiranja tima imao je nešto manju minutažu. Ipak u ovoj sezoni uspeva da osvoji svoj prvi seniorski trofej i to titulu šampiona ABA lige. Pored toga, odmah po sticanju punoletstva potpisuje i profesionalni ugovor sa Crvenom zvezdom.

Trener Kentakija ga je 7 puta zvao da dođe

Međutim, imao je i druge opcije tada i kada se pogleda unazad ispada da je krenuo pogrešnim putem.

- To je jedna tužna priča. Bilo je mnogo poziva kad je napunio 18 godina, samo je Džon Kalipari iz Kentakija lično zvao 7 puta, ali oni su hteli u Zvezdu, to je najveći ugovor koji je jedan mladi igrač potpisao u istoriji srpske košarke, ugovor koji je on dobio u Zvezdi - rekao je jednom njegov prvi agent Aleksandar Rašković.

On je istakao da takav ugovor niko nije dobio:

Kao 18-godišnjak, niko takav ugovor nije dobio. Dobio je u prvoj godini ugovor poput Jovića. Falilo mu je samo da sluša Acu Raškovića, a pošto je slušao nažalost sve druge, a ne mene, eno ga tamo gde ne bi trebalo da bude - rekao je Rašković.

Aleksandar Raskovic, Predrag Stojakovic

Aleksandar Rašković (desno) bio je menadćer Peđe Stojakovića, a sada vodi karijeru Bogdana Bogdanovića Foto: E-Stock/MN Press

Simanić je te godine i promenio agenta i prešao je u Beobasket, koji drži Miodrag Miško Ražnatović, čime su odnosi između dvojice najmoćnijih agenata Evrope dodatno zahladili.

U sezoni 2016/17 Dejan Radonjić je Boriši i davao šansu kao mladom talentu. Simanić je igrao i dobijao šansu promenljivo. Igrao je u proseku 6,9 minuta, dok je sledeće sezone iz Zvezde koju je vodio Dušan Alimpijević bio prekomandovan u FMP gde je igrao 17,1 minut sa prosekom 6,9 poena. Vratio se u Zvezdu 2018. godine kod trenera Milana Tomića, i opet dobija šansu sa 18,8 minua po meču i 7 poena uz 3,6 skokova.

Već sledeće sezone 2019/20 koju je počeo Milan Tomić, ali je završio Dragan Šakota prevremeno zbog korona virusa, Simanić je imao 14,6 minuta u proseku n 16 utakmica sa prosekom 5,9 poena i 2 skoka. U tekućoj sezoni koju je počeo trener Saša Obradović odigrao je tek šest mečeva u ABA ligi, u proseku je na parketu bio 10,4 minuta. Jedno vreme nije bio u planovima Obradovića, ali posle dolaska Radonjića kao da je dobio malo više pažnje, ali opet nije pokazao talenat koji je imao.

Simanić je 2020. automatski prijavljen za draft NBA lige, ali nije izabran. Na kraju, došlo je do razlaza sa Zvezdom, pa tako navijači crveno-belih ali i srpska košarkaška javnost nije uspela da vidi na delu kako Simanić pretvara talenat u surovi kvalitet. Nije postao ni delić igrača kakav je bio Kukoč, sa kojim su ga poredili, a da li će pad njegove karijere da se zaustavi i konačno krene uzlaznom linijom, ostaje nam da vidimo.

Možda baš u Partizanu pokaže ono što u Zvezdi nije uspeo?

Telegraf.rs