Rekordan broj izgubljenih lopti: Poraz Crvene zvezde od Himkija

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su od Himkija u 24. kolu Evrolige sa 78:72 u Rusiji.

Tim Dragana Šakote nije uspeo da upiše vrlo važnu pobedu u borbi za plej-of, pa je Himki prekinuo niz od tri poraza u Evroligi.

Rusi su to uspeli ponajviše zahvaljujući lošoj završnici treće četvrtine Zvezde, kada je Himki napravio seriju 10:0.

Jonas Jerebko je bio nerešiv za odbranu Zvezde, a pomogao je i Aleksej Šved sa dve ključne trojke u trećoj i četvrtoj četvrtini kada je presecao nalet srpskog tima i tako mu "lomio krila" u pokušaju da sustigne domaćina.

Najefikasniji su kod pobednika bili upravo Šved i Jerebko. Prvi je imao 22, drugi 19 poena, dok je Devin Buker ubacio 13. U timu Zvezde je Kevin panter imao 20 poena, Vladimir Štimac je ubacio deset i svi ostali su bili jednocifreni.

Podatak koji najbolje oslikava koliko je nepovezana, bez ritma i generalno užasna bila igra Zvezde u prvom poluvremenu je broj izgubljenih lopti srpskog tima.

Do petnaestog minuta igre, tim Dragana Šakote je već sakupio 15 izugbljenih lopti, dakle jedna po minutu! Kada se to ima u vidu, pravo je čudo kako je Himki sve vreme bio na prednosti od deset do petnaest poena u čitavoj drugoj četvrtini.

Prva je počela drugačije. Neartikulisan napad Himkija u kom se nije znalo "ko pije, a ko plaća" doneo je Zvezdi mini-seriju 5:0 posle lepog utrčavanja Lazića uz čeonu liniju i polaganja na drugi obruč, a onda i koša uz faul Ognjena Dobrića.

Ispostaviće se da su kontra Dobrića i akcija Lazića bile i jedne od retkih smislenih akcija, jer je Janis Tima posle četiri minuta igre pogodio trojku za 11:9 u korist domaćina.

Ubrzo je ušao u igru i Jonas Jerebko koji je počeo da "teroriše" odbranu Zvezde i šeta joj se kroz reket, pa je Himki njegovim poenima i trojkom Šveda otišao na 20:15 tri minuta pred kraj.

Trojkom je doprineo i Egor Vjalcev, koji je svojim poenima u samoj završnici prve deonice i omogućio prvu dvocifrenu prednost Himkiju - 28:18.

Napadačko mučenje Zvezde nastavilo se i u drugoj četvrtini. Kumovala je tome i solidna odbrana Himkija, te udvajanja visokih igrača iza leđa, ali ne toliko, koliko su crveno-beli igrali loše.

To je nerviralo i Dragana Šakotu, koji se teško mirio sa činjenicom da njegovi igrači nisu mogli puna četiri minuta da postignu koš. U tim trenucima je Himki imao i +16.

Mučenje je prekinuo Vladimir Štimac "otpacima" iz reketa i posle ofanzivnih skokova.

Nadovezao se na njega solo-potezima i trojkama Kevin Panter, pa su njih dvojica bili jedine svetle tačke u igri Zvezde tokom prvog dela. Panter je nekolicinom dalekometnih hitaca približio Zvezdu na 45:36, ali je Buker ostao sam na trojci, uzvratio je za 48:36 posle 20 minuta.

Drugo poluvreme je opet počelo neobjšanjivom izgubljenom loptom Lorenca Brauna u tranzicji.

To nisu kaznili igrači Himkija iako su imali alej-up, ali jeste Aleksej Šved trojkom. Video se umor igrača na obe strane, tranzicije su bile nesigurne, a pozicioni napadi spori.

Lorenco Braun se u jednom takvom napadu podigao na trojku i pogodio, a njegov tim je prišao na 51:41.

Janis Tima je potom napravio nesportsku na Branku Laziću koji je dodatno istopio prednost rivala - prvo slobodnim bacanjem, a onda sa dva sjajna ubacivanja u reket za 51:46.

Problem je nastao kada je kapiten Zvezde napravio svoj četvrti faul, a Aleksej Šved njegovu mini-seriju prekinuo trojkom.

Veće muke su bile što je Braun bio totalno van ritma, pa su, kada je on promašio dva zicera, Jerebko i Tima pogodili. Himki je serijom 10:0 vratio ubedljivu razliku i posle trideset minuta imao +13.

Zvezda je u četvrtoj deonici malo stegla odbranu, što je uz domišljatiji napad omogućilo da priđe na devet razlike poenima Perperoglua iz odbojke.

Promašena trojka Grka, pa onda i flouter Pantera za dodatni priključak nisu ostali nekažnjeni i Šved je dao drugu bitnu trojku na meču za 71:59 šest i po minuta pred kraj.

Kevin Panter je nakon toga poenima uz faul Jovića nakratko vratiti nadu Zvezdi na pet minuta pre kraja, mada je promašio dodatno bacanje za jednocifreni minus.

Nije ga iskoristio, Himki je do kraja malo popustio u odbrani i dozvolio srpskom timu da se približi, ali ne i da slavi.

Četvrta četvrtina:

37. minut - Šved asistira za Jerebka, ovaj pogađa uz faul. Dobrić pogađa iz odbojke - 73:63.

36. minut - Pogodak Kevina Pantera uz faul Jovića - 71:61 vodi domaćin.

35. minut - Panter je iznudio faul Stefana Jovića, ali gube loptu igrači Zvezde i propuštaju još jednu šansu.

34. minut - Trojka Šveda, kada najviše treba njegovom timu, uz onu iz treće četvrtine, druga ključna - 71:59 za Himki.

33. minut - Ne pogađa Panter flouter, a Perperoglu trojku. Prethodno je Perperoglu poentirao smešan koš iz odbojke - 68:59.

32. minut - Zakucava Davidovac posle lepe kombinacije kroz sredinu - 66:55 za Himki. Gist dodatno smanjuje razliku igrom leđima na postu, ali Zajcev prodorom održava dvocifreni plus - 68:57 ovdi Himki.

31. minut - Faul Jerebka na Gistu već u prvom napadu Zvezde (64:53). Jerebko poentira iz prekida, doleće i polaže u obruč - 66:53.

Treća četvrtina:

30. minut - Jerebko lako rešava napad, težak flouter od table ubacuje Panter (62:49). Međutim, Jerebka niko ne zaustavlja pod košem Zvezde, ne zaustavlja ni Štimca na skoku - 64:51 za Himki.

29. minut - Dva zicera promašuje Lorenco Braun, neverovatno je šta ne može da pogodi jedan od najpouzdanijih igrača Zvezde ove sezone. Zajcev i Štimac na liniji bacanja - 60:47 za Himki. Serija Rusa je bila 10:0.

28. minut - Serija Himkija 8:0, Jerebko, pa trojka Time i domaći tim opet ide na dvocifrenu prednost - 59:46.

27. minut - Gube lopte i jedni i drugi, ni jedna ni druga ekipa ne mogu do koša.

26. minut - Tek što su crveno-beli ušli u nalet, Šved je to isekao trojkom u mismčeu preko Majkla Odža - 54:46.

25. minut - Lazić se dobro ubacuje u reket i poentira, a onda utrčava sa krila i nastavlja svoju seriju od pet poena! Zvezda je prišla na 51:46.

24. minut
 - Nesportska Janisu Timi zbog udaranja Lazića u međunožje! Kapiten Zvezde pogađa tehničko bacanje - 51:42.

23. minut - Oba puta pogađa krilni centar Zvezde (51:38), pa trojka Lorenca Brauna za 51:41 u korist Himkija.

22. minut - Trojka Šveda, Jagodić-Kuridža istrčava kontru i dobija faul - 51:36 za Himki.

21. minut - Šved iz očaja baca loptu sa trojke i iz trka. Pogodio je prvi obruč, a na obruču je u narednom napadu zaglavio loptu Branko Lazić sa trojke. Nova izgubljena lopta Brauna u tranziciji, gube je i igrači Himkija.

Druga četvrtina:

20. minut - Panter daje trojku preko ruke! Šved fauliran i siguran oba puta sa linije penala. Ali opet je tu Kevin Panter da trojkom bar za koji sekund približi Zvezdu na jednocifrenu prednost (45:36). Buker je trojkom odgovorio i vratio prednost od 12 poena na poluvremenu - 48:36. Neverovatnih 16 izgubljenih lopti.

19. minut - Štimac pogađa uz faul! Davidovac i Panter su kombinovali, centar Zvezde je ostao u reketu u dobroj poziciji i bio je precizan. Šakota je u međuvremenu dobio tehničku grešku - 43:30 za Himki.

18. minut - Jerebko je ispratio Jagodić-Kuridžu koji pravi faul u napadu, opet uludo proćerdan napad.

17. minut - Trojke Jerebka, Davidovca, pa onda i Monije - 42:27 vode domaći.

16. minut - Dobra akcija u trouglu igrača Himkija i kucanje Bukera (36:20). Štimac opet hvata loptu posle promašaja Kuridže i Davidovca za tri - 36:22 za Himki.

15. minut - Konačno koš! Posle četiri i po minuta Štimac posle promašenog zicera Jagodić-Kuridže prekida mučenje ofanzivnim skokom i poenim pod obručem (32:20 za Himki). Šved oba puta siguran sa bacanja - 34:20.

14. minut -
 Pokušava da "izmisli" poene Jagodić-Kuridža uz liniju pod košem i odlazi u aut. Sreća po goste je što ni Himki ne igra ništa bolje od antikošarke već nekoliko minuta. Zvezda ima 13 izgubljenih lopti za 14 minuta.

13. minut - Zvezda je posle samo dva minuta i dve sekunde ispunila bonus. Jagodić-Kuridža je promašio otvoren šut sa pet metara.

12. minut - Vidna je frustracija trenera Zvezde, naročito zbog načina na koji je Janis Tima ostao sam na polaganju. Promašio je zicer, ali je Jović već u sledećem napadu fauliran na šutu za tri - 32:18 vode Rusi.

11. minut - Jović promašajm počinje drugu četvrtinu, ali Štimac pravi korake u reketu. Jović je u sledećem napadu krenuo na koš i dobio faul Davidovca - 29:18 za Himki.

Prva četvrtina:

10. minut - Panter konačno prekida horor sekvnecu Zvezde u napadu trojkom preko ruke (24:18). Buker prikucava posle promašaja Jerebka, a Vjalcev posle ukradene lopte Gistu ide od koša do koša i Himki u poslednjim sekundama stiže do 28:18 i prve dvocifrene prednosti.

9. minut - Trojka Vjalceva na isteku napada Himkija. Jović je krenuo da prođe kroz sredinu, Vjalcevu je ostalo prostora sa strane i iskoristio ga je - 24:15 vode domaći.

8. minut - Vjalcev na liniji penala, pogađa jedno od dva, izašla je na drugoj strani trojka Brauna iz obruča - 21:15 za Himki.

7. minut - Kombinacija za Jerebka koji je utrčao još jednom i položio u koš (17:12), Boriša Simanić daje trojku na asistenciju Dobrića, ali isto radi i Šved - 20:15 za Himki. Zvezda ima čak sedam izgubljenih lopti!

6. minut - Braun se iskupio trojkom, ali je prazan reket Zvezde iskoristio Jonas Jerebko kucanjem (13:12 za Himki). Usledio je period "divljih" i brzopletih napada koje opet zaustavlja Jerebko svojim poenima - 15:12.

5. minut
 - Gubi loptu Braun, Tima to kažnjava trojkom i Himki vodi po prvi put posle četiri i po minuta - 11:9.z

4. minut
 - Odžo krade loptu posle druge izgubljene, Dobrić je ostao sam u kontri i zakucao je alej-up Lorenca Brauna (9:6). Opet Buker na liniji bacanja na drugoj strani i opet precizan - 9:8.

3. minut - Idealan pas Dobrića za Odža, poentira centar Zvezde, pa u sledećem napadu gubi loptu. Himki u međuvremenu poentira preko Bukera i Zajceva - 7:6 za Zvezdu.

2. minut - Kontra Zvezde i pogodak Dobrića uz faul, 5:0 za Zvezdu! Prvi poeni za Himki, ubacuje ih Devin Buker sa linije bacanja posle kašnjenja u preuzimanju - 5:2.

1. minut - Lepa akcija i utrčavanje Lazića uz čeonu liniju, pa polaganje na drugi obruč. Konfuzan napad Himkija na drugoj strani i vođstvo Crvene zvezde 2:0.