Predviđala im se vrhunska karijera, a gde su i šta sad rade?

Od Druge lige Turske do Druge lige Španije

Vreme je za nove izazove

Komotno bi rubrika mogla da se zove „Kucamo na vrata zaboravljenih asova“. Bili su (izuzetni) talenti u mlađim kategorijama, predviđala im se vrhunska karijera, neki su dobacili od Crvene zvezde i Partizana, međutim, veliki trag na Topčiderskom brdu i(li) u srpskom fudbalu nisu ostavili. Niti su se preterano naigrali u inostranstvu, pa su tokom leta promenili sredinu u nameri da ožive karijere.

Veliki broj naših fudbalera promenio je tokom leta sredinu. Velike poslove poput prelazaka Aleksandra Kolarova (Roma-Inter), Branislava Ivanovića (Zenit-VBA), Mijata Gaćinovića (Ajntraht-Hofenhajm) ili Andrije Živkovića (Benfika-PAOK) svi su registrovali, međutim, ispod radara – čak i nama u redakciji MOZZART Sporta – ostali su momci koji su rešili da se okušaju na drugim adresama i zaslužuju da se pomenu. Štaviše, utisak je da prosečni ljubitelji fudbala ne bi znali iz prve da pogode gde su se pojedinci preselili, te predstojeći redovi mogu da posluže kao priručnik za praćenje učinka naših fudbalera u tek započetoj sezoni.

Krećemo iz Turske, gde su završila dvojica naših fudbalera. I te kako poznatih. Luka Adžić je prešao u Ankaragudžu, tako što ga je Anderleht poslao na pozajmicu do kraja sezone. U Briselu su procenili da još nije vreme za nekadašnje levo krilo Crvene zvezde, proletos su ga dali na kaljenje u Emen, pominjalo se da bi mogao da ostane u Holandiji, tražio ga je Den Hag, kontaktirao i nekadašnji direktor crveno-belih Ilija Ivić sa željom da ga dovede u AEK, međutim, momak iz „klase 1998“ otisnuo se na teritoriju nekadašnjeg Otomanskog carstva, gde će do narednog juna igrati za klub iz glavnog grada. Ankaragudžu je minulo prvenstvo okončao na poslednjem mestu, međutim, FS Turske je odlučio da zbog pandemije virusa korona proširi ligu, niko nije ispao, tako da će Luka Adžić moći da se takmiči sa najboljim klubovima tamošnje Superlige.

Lajkujte našu stranicu na Facebook-u

U rang niže otišao je Ognjen Ožegović. Bivši centarfor Crvene zvezde, Čukaričkog i Partizana potpisao je za Adanu, već je stigao da odigra dve utakmice za nove poslodavce, na debiju je čak i gol namestio, dosad je skupio 142 minuta, a imajući u vidu da je minule sezone za Darmštat na terenima Druge lige Nemačke odigrao samo 87, jasni su motivi da u Turskoj češće bude u izlogu i pokaže da je kadar da, možda, Adanu povede ka elitnoj sceni. Ugovor važi do leta 2022.

Zanimljivo je da su trojica srpskih igrača u međuvremenu sreću potražila na istoku. Pošto mu je u poslednjem kolu plej-ofa izmakao status prvaka Rumunije, Uroš Ćosić je napustio Univerzitateu iz Krajove i potpisao za Šahtjor iz Soligorska. Mediji u susedstvu prenose da je odluka da se saradnja sa Ćosićem raskine bila iznenađujuća, ali da su rukovodioci prst krivice uperili ka nekadašnjem članu Crvene zvezde, Peskare, Frozinonea, Empolija i AEK-a, okrivivši za dva gola Kluža u meču vrednom titule.

Čelnici Univerzitatee su rešili da ugovor raskinu na svoju štetu, iako je važio do leta 2022, pa je Uroš kao slobodan igrač prešao među beloruske Rudare. Posao je zaključen tek pre pet dana, čeka debi za ekipu koja zaostaje samo tri boda za BATE Borisovim, tako da će se 28-godišnji štoper opet boriti za titulu.

Još dalje istočno otisnuo se Uroš Radaković. Još jedan centralni defanzivac prešao je u Astanu, tako što ga je Sparta iz Praga – s kojom ima ugovor do kraja ove sezone – prosledila na pozajmicu Kazahstancima. Drugi put u godinu dana 26-godišnji Beograđanin je napustio Čehe, najpre se dokazivao u ruskom Orenburgu, a sad postao stanovnik Nur Sultana i već odigrao pet mečeva za Astanu, koja će na kraju sezone imati pravo otkupa.

Valja napomenuti da je u Kazahstanu nastavio da igra Aleksandar Stanisavljević. Samo što je promenio klub. Iz Kaspija je prešao u Kajsar kao slobodan agent. Sećamo ga se po sjajnom udarcu levom nogom, ubitačnom prekidu od kojeg su živeli Sloga iz Petrovca na Mlavi, OFK Beograd, Donji Srem, Vojvodina, Radnički Niš i Voždovac. Saradnju je ozvaničio do kraja kalendarske godine, dokad i traje tamošnja Premijer liga.

Pomalo zaboravljeni golman Aleksandar Jovanović našao je uhlebljenje na Kipru. Prošle sedmice ga se Ueska, s kojom je bio pod ugovorom, odrekla, pa je 28-godišnji golman prešao u Apolon iz Limasola i mogao bi da se nameri na Partizan pod uslovom da njegov tim najpre eliminiše poljski Leh, a crno-beli u četvrtak u kvalifikacijama za Ligu šampiona budu bolji od Šarlroe. Jovanoviću se predviđala daleko bolja karijera kad ga je Radnički iz Niša, kao jednog od najtalentovanijih srpskih čuvara mreže, prodao danskom Arhusu pre dve godine. U međuvremenu ga je kupila Ueska, ali nije opravdao očekivanja u novom članu La Lige, niti na pozajmici u Deportivu iz La Korunje (branio samo jednu utakmicu), zbog čega je rastanak bio neminovan. Vejle je pokušao da ga vrati u Dansku, ali se Nišlija opredelio za Apolon i „čistih“ papira potpisao za Kiprane, u čijem dresu već igraju Saša Marković i Đorđe Denić.

Još jedan srpski golman promenio je sredinu posle skromne minutaže. U pitanju je Dragan Rosić, Almerija ga je prosledila na pozajmicu španskom drugoligašu Fuenlabradi. Rosić je prošlog leta potpisao za Almeriju u transferu teškom 500.000 evra (zaradila Mladost iz Lučana), Andalužani su ga pozajmili Selti, za čiji je drugi tim pre izbijanja pandemije virusa korona branio devet utakmica i nižem rangu takmičenja.

Osim Rosića, koloniju Srba u Drugoj ligi Španije upotpunio je Igor Zlatanović. Nekadašnji špic Radnika i naš mladi reprezentativac nedavno je iz Majorke prešao u Kasteljon. Takođe na pozajmicu do sledećeg leta. U istom aranžmanu lane je bio član Numansije, a klub sa Balearskih ostrva ga drži pod ugovorom do 2023.

Mozzartsport