POTOP U PINORU! Crvena zvezda PREGAZILA Partizan u košarkaškom derbiju

Od prvog do poslednjeg minuta, Zvezda je vodila na premijernom večitom derbiju u sezoni

Prvi košarkaški derbi u sezoni pripao je Crvenoj zvezdi i to više nego ubedljivo! Od prvog do poslednjeg minuta vodio je tim Dejana Radonjića, a pitanje pobednika nije se dovelo u pitanje. Domaći su slavili bez ikakve drame i tako naneli Partizanu prvi poraz ove sezone u ABA ligi - 71:56.

Od samog starta se dalo nagovestiti da će ovo biti utakmica u kojoj će odbrane igrati važnu ulogu. Obe ekipe bacale su se za svaku loptu, igrale su jako čvrsto defanzivno i ovaj susret je brzo postao kandidat za najtvrđi ikada između Zvezde i Partizana.

Nervoza je bila opšteprisutna, kako na tribinama, tako i na parketu. Već u prvoj četvrtini videli smo tri prekida utakamice zbog ubacivanja predmeta na parket, što je dodatno poremetilo ritam igre. To je doduše više odgovaralo crveno-belima, koji su konstantno držali odstojanje u odnosu na večitog rivala.

Ono što je bilo i te kako primetno jeste da je Partizan imao dosta muka da "probije" prvu liniju odbrane Crvene zvezde. Radonjićev sastav popunio je reket i terao je crno-bele da se često sa distance "oprobaju" i pokušaju da na taj način dođu do poena. Međutim, iz deset pokušaja viđenih tokom prvih 20 minuta, pogodio je samo Alen Smailagić i to jednom.

Sa druge strane, Zvezda je pravila daleko manje grešaka, a uz to je mogla da se osloni na konstantno dobrog Luku Mitrovića, koji je zajedno sa Ognjenom Kuzmićem bio nepremostiva prepreka u reketu za crno-bele. Zahvaljujući prvopomenutom, tim Dejana Radonjića je u završnici uvodnih 20 minuta otišao i na dvocifrenu prednost. Alen Smailagić je jedini blistao u timu Partizana uz Dalasa Mura sa druge strane i faktički su njih dvojica davali "veštačko disanje" crno-belima.

TOK UTAKMICE

4. minut

10. minut (71:56) - Madar ne pogađa za tri. Usporiće igru Zvezda, Partizan je stigao do novih poena. Dižu se sada malo tenzije na kraju. Madar je jako faulirao Kalinića, koji je zbog reakcije dobio i tehničku. Sudije će morati da gledaju i snimak na 1,7 sekundi do kraja kada je sve gotovo. Običan faul. Pogađa bacanje za tehničku Mur. Kalinić takođe realizuje oba bacanja.

8. minut (67:53) - Dobrić ukrštenim korakom ide do kraja i postiže nove poene, Mur pokazuje kvalitet i postiže novu trojku.

7. minut (65:50) - Serija grešaka na obe strane. Ređaju promašaje i jedni i drugi, sve dok Mur nije pogodio trojku i vratio Partizan na petnaest poena zaostatka. Tajmaut je zatražio Radonjić.

5. minut (65:47) - Lazić pogađa trojku za +21. Potpuni potop Partizana, Obradović traži tajmaut. Ledej je postigao samo jedno bacanje, Zagorac je potom postigao još dva poena za crveno-bele.

4. minut (62:44) - Ne pogađa Mur, hvata loptu Volters. Treća trojka za Dobrića, maksimalna prednost za Zvezdu, +18!

3. minut (59:44) - Jedva Zagorac polaže iz kontre nakon što je Zvezdi isteklo vreme za napad. Cirbes je fauliran na mismeču protiv Avramovića. Dobrić naslanja zicer na tablu, Zvezda je ponovo na +15.

2. minut (57:42) - Balša prekida lošu seriju Partizana. Nema koša Mitrovića pored tri igrača Partizana. Panter ne može da dođe do poena, na zemlji je Luka Mitrović koji je dobio udarac u oko. Drži se za glavu. Pogodio je Kalinić za +12. Radonjić je uveo Cirbesa, Zagorac je katastrofalan, a trojku pogađa Holins. Obradović traži tajmaut.

1. minut (52:40) - Nikola Kalinić pogađa važnu trojku za Zvezdu na startu poslednje deonice, Partizan ne uzvraća, a Zagorac je tu da napravi faul. Volters pogađa u padu, Zvezda je ponovo na velikih +12.

3. četvrtina

10. minut (47:40) - Promašaj Kalinića, hvata loptu Koprivica. Faul odbrane, Alen Smailagić sa penala može da vrati Partizan na samo posed zaostatka ako pogodi oba bacanja. Oba je promašio, a Koprivica pravi faul na skoku. I sada je Luka Mitrović spreman da konačno prekine seriju crno-belih. Pogađa Mitrović oba, za razliku od Smajlija. Poslednjih 15 sekundi pripašće Partizanu. Avramović promašuje jako lako polaganje, kraj četvrtine.

9. minut (45:40) - Simonović gazi aut liniju, napad je za Partizan koji može da priđe na samo pet poena zaostatka. Pogađa Mur, evo trojke, evo nas na samo dva poseda zaostatka. Tajmaut Radonjića.

8. minut (45:37) - Prilazi Partizan na minus 10 posle prodora Dalasa Mura. Loš faul Mura, jer će Nikola Ivanović imati dva penala. Sada će pogoditi oba. Panter je fauliran, imaće i on dva penala. Najbolji košarkaš crno-belih je pogodio prvi penal, pa i drugi bez ikakvih problema. Luka Mitrović promašuje prvi put večeras. I pogađa Mur za -8!

7. minut (43:31) - Zagorac pravi faul, Ivanović je pogodio samo jedno slobodno bacanje. Smailagić je pokušao da postigne novu trojku, ali bezuspešno. Zagorac ponovo pravi katastrofalnu grešku za Partizan i gubi loptu zbog lošeg vođenja lopte. Ne kažnjava to Zvezda.

6. minut (42:31) - Malo ritma za crno-bele. Smailagić smanjuje na 13 razlike, što provocira Radonjića da traži tajmaut. Izgubljena lopta Crvene zvezde, Smailagić je fauliran pa će imati dva slobodna bacanja, koja će pogoditi. 15/31 poen za Partizan dao je Alen.

5. minut (42:27) - Kalinić igra sjajno, sada je prošao do kraja i vratio maksimalnih +17. Drugi faul Branka Lazića, Zagorac konačno postiže poene za crno-bele. Promašuje Dobrić, ali problem Partizana su skokovi, kojih Zvezda ima mnogo više večeras. Smailagić hvata novi promašaj.

4. minut (40:25) - Jovčić sada kaže da je Mitrović fauliran na zemlji, pa se neće važiti njegov koš iz ofanzivnog skoka. Još jedan faul Partizana, koji ovoga puta pravi Avramović. Dobrić sada ne može da pogodi za tri, pa je tu Zagorac da sakupi loptu. Promašeno zakucavanje Smailagića, lopta je za Zvezdu.

3. minut (40:25) - Kakav pas Mitrovića za Nejta Voltersa. Nogom je igrao isti košarkaš kako bi prekinuo napad Partizana, ali crno-beli zaista imaju napadačkih problema. Samo 23 poena za 23 minuta. Avramović poentira na ziceru.

2. minut (38:23) - Smailagić je blokiran, Dobrić pogađa trojku! Zvezda bolje otvara i ovo poluvreme. Trifunović ne pogađa trojku, Kalinić ne može da pogodi, ali tu je Mitrović. Vodi Zvezda sa +15. Tajmaut Obradovića.

1. minut (33:23) - Smailagić pokazuje da je jedini raspoložen večeras. Imaće dva slobodna bacanja, koja je pogodio. Volters je fauliran, sada će on imati dva penala u ovom uvodnom minutu drugog poluvremena. Međutim, prvi put je kratak, ali je drugi put bio uspešniji.

2. četvrtina

10. minut (32:21) - Tajmaut traži Obradović nakon što se Zvezda odlepila na gotovo dvocifrenu prednost posle poena Luke Mitrovića, što je ujedno i najveća prednost do sada (+9). Greška Madara, vrlo, vrlo loše je reagovao Izraelac. Luka Mitrović postiže poene i imaće i bacanje.

9. minut (28:21) - Mitrović se bori i prolazi do kraja na polaganje. Obradović je ljut na Rodionsa Kuruca. Napad je za Crvenu zvezdu nakon mrtve lopte. Dobrić se odlučio za asistenciju u reket, gde se našao Kalinić koji je fauliran i imaće dva slobodna bacanja. Oba je pogodio i to je ponovo +7 za Zvezdu. Težak šut Ledeja.

8. minut (25:21) - Gubi Zvezda loptu, treći put uzastopno. Ledej baca loptu visoko na tablu i konačno prekida letagriju crno-belih. Kako teče utakmica, svaki koš vredi kao gol. Kuruc je bio preagresivan, napravio je faul i načinio da Partizan izađe iz bonusa. Dobrić promašuje trojku, ali Kuzmić ima duge ruke i hvata loptu, pa je i fauliran za dva bacanja. Međutim, oba su promašena. Smailagić pogađa trojku.

7. minut (25:16) - Loše dodavanje Avramovića, međutim isto tako loše dodavanje Voltersa. Kuruc promašuje, Panter ne pogađa trojku. 41 poen za 17 minuta na ovoj utakmici...

6. minut (25:16) - Koprivica ne postiže poene pod košem, Zvezda je imala višak na drugoj strani, ali je Dangubić na vreme reagovao i prekinuo akciju faulom. Navijači mu sada pogrdno skandiraju. Koprivica blokira Kuzmića u letu. Isteklo je vreme za napad crveno-belih.

5. minut (25:16) - Kakvo zakucavanje Dangubića na veliko negodovanje publike. Izgubljena lopta Zvezde, ali gubi i Dangubić. Jam Madar pravi nesportsku ličnu grešku nad Kalinićem prilikom zakucavanja. Gledaće se ipak snimak. Ostaje nesportski faul. Pogađa Kalinić prvo bacanje, potom i drugo. Kuzmić dovodi Zvezdu na korak od dvocifrene prednosti.

4. minut (21:14) - Poentirao je Volters, a na drugoj strani Holins krade loptu i zakucava, što diže publiku na noge. Tajmaut traži Obradović. Faul Branka Lazića posle minuta odmora.

3. minut (17:14) - Smailagić zakucava još jednom, daleko je najbolji večeras. Ne može da pogodi trojku Holins, defanzivni skok Dangubića. Loš pas Zagorca, ponovo greši kapiten crno-belih.

2. minut (17:12) - Ivanović ne pogađa trojku, ali je tu Mitrović koji dolazi do poena iz ofanzivnog skoka. Crno-beli ponovo kubure sa realizacijom, ali Lazić promašuje na drugoj strani.

1. minut (15:12) - Partizan otvara prvi minut poenima iz reketa preko Jama Madara. Zvezda nije uspela da realizuje svoj posed, što kažnjava Dangubić i Partizan je ponovo na samo posedu zaostatka.

1. četvrtina

10. minut (15:8) - Smailagić promašuje za tri, a loptu je uhvatio Ivanović. Sada novi problemi, stalo je vreme za napad. Gledaće se snimak, pa će utakmica ponovo biti na "pauzi". Mitrović pogađa poluhorog, Madar zamalo sa pola terena da bitno smanji razliku. Drugi put je ove sezone Partizan ostao na jednocifrenom broju poena u jednoj četvrtini ove sezone.

9. minut (13:8) - Ponovo Zvezda odlazi na opipljiviju razliku nakon nove dvojke. Dugačak napad Partizana, ali na kraju prejako dodavanje Kevina Pantera. Za to vreme je Obradović ljut na Radeta Zagorca. Simonović ne pogađa za tri, ali lopta je kod Ostina Holinsa, koji hvata dva skoka, a onda gubi loptu.

8. minut (11:8) - Napad će biti za Partizan posle izbijene lopte. Čudna situacija, Radojković svira faul na zemlji, Belošević faul u napadu. Sluša se Beloševićeva odluka na kraju i napad je za Zvezdu. Holins postiže poene za crveno-bele.

7. minut (9:8) - Kakvo zakucavanje Alena Smailagića! Prošao je Partizanov pik-en-rol, crno-beli su sve bliže. Kalinić ne pogađa, Ledej skida skok. Avramović ne pogađa trojku, Smailagić vraća loptu u koš. Prvi tajmaut večeras i traži ga Radonjić.

6. minut (9:4) - Stefan Marković je prvi put na parketu. Avramović je fauliran. Panter je jedini koji večeras postiže poene za Partizan, pa to čini ponovo za dva. Holins ne može za tri poena.

5. minut (9:2) - Kuzmić vraća loptu u koš. Opet se prekida utakmica, Belošević traži da se neko iz Zvezde obrati i da se prekine sa ubacivanjem papira na parket. Tri sekunde u reketu za Kuzmića.

4. minut (7:2) - Dobrić je pokušao da šutne na isteku napada, nije pogodio, a Nejt Volters je napravio faul kako bi prekinuo kontru. Obradović smiruje strasti na klupi i usplahirenog Zagorca. Davidovac bez poena iz kontre, potom promašaj Ledeja, a onda i blokada Smailagića. I evo poena za Pantera, probija Partizan led.

3. minut (7:0) - Rodions Kuruc pravi faul nad Kalinićem. Pogodio je prvo slobodno bacanje, a potom i drugo. Ledej je izgubio loptu, ali Smailagić igra dobru odbranu. Kuzmić pravi prvi faul za Zvezdu na ovoj utakmici nad Kurucom. Ni Ledej ne može da pogodi trojku, ali je potom sprečio kontru.

2. minut (5:0) - Nema poena za Avramovića i Ledeja, na kraju i Panter pokušava iz ćoška, bezuspešno! Nema ni kontre Zvezde, ali zato je i Smailagić neprecizan sa "kapice".

1. minut (5:0) - Crvena zvezda imaće prvi napad na ovoj utakmici i prva će i poentirati preko Nejta Voltersa. Utakmica je nakratko prekinuta zbog ubacivanja papira na parket. Partizan nije mogao do poena iz prvog napada preko Ledeja. Dobrić je pogodio trojku. Papiri nastavljaju da uleću teren, novi prekid.

Pred početak utakmice, Željko Obradović dočekan je zvižducima i pogrdnim skandiranjem sa tribina, na šta je strateg gostiju, Dejan Radonjić ustao i smirivao navijače, koji su ubrzo potom prestali.

- Poznate su i startne postave za večerašnji derbi:

Crvena zvezda: Volters, Davidovac, Kalinić, Dobrić, Kuzmić

Partizan: Panter, Kuruc, Ledej, Avramović, Smailagić

- Pogledajte i fotografije iz "Pionira" sa poslednjeg zagrevanja pred početak večerašnje utakmice između Zvezde i Partizana.

- Evo i košarkaša koji će se naći na večerašnjem derbiju. Uskoro će biti poznate i startne postave.

Crvena zvezda: Volters, Davidovac, Mitrović, Lazić, Kalinić, Dobrić, Holins, Simonović, Ivanović, Marković, Kuzmić, Cirbes

Partizan: Panter, Kuruc, Ledej, Zagorac, Avramović, Koprivica, Dangubić, Smailagić, Mur, Glas, Trifunović, Madar

- Na oko pola časa pre početka utakmice, dvorana "Pionir" je gotovo potpuno puna, što garantuje sjajnu atmosferu na večerašnjem susretu.

- Prema informacijama Telegrafa sa lica mesta, u sastavu Crvene zvezde za večerašnji večiti derbi biće i Stefan Marković. Najnovije pojačanje Radonjićevog tima naći će se među 12 odabranih košarkaša, pitanje je koliku će minutažu dobiti.