Posle fudbalera i košarkaši poraženi od Monaka…

Lojd i Džejms ubacili crveno-belima zbirno 41 poen, Petrušev odigrao najbolji meč u dresu Zvezde - 16 poena, 12 skokova, 4 asistencije

Dan posle poraza fudbalera Crvene zvezde, i košarkaši su bili na ispitu gotovo na istom mestu, ali epilog je isti, poraz od Monaka koji znači i ostanak na samom evroligaškom dnu, uz Bajern i Panatiniakos Dejana Radonjića sa skorom 1-5.

Monako - Zvezda 85:77 (17:19, 21:12, 21:22, 27:24).

Tim Saše Obradovića je sada na deobi prve pozicije posle prvog poraza u sezoni Fenerbahčea od Barselone, jasno je na kakvog su protivnika naleteli večeras crveno-beli, i koliko su morali biti dobri, precizni i borbeni da bi ga pobedili i neutralisali sve njegove adute i vrline, i timske i individualne. Tek sproadično Beograđani su ispunili ove zadatke, a prazne minute surovo su kažnjavali Džordan Lojd (20p), Majk Džejms (21p) i Donatas Motiejunas (13p).

Zvezda je u Monte Karlu išla od sjaja, koji je trajao negde do pred kraj prvog poluvremena, a pala je blizu očaja kako se meč dalje nastavio. Treća deonica bila je demonstracija kontrole Monaka i stalnog vođstva koje se kretalo između 5-10 poena, uz tek kratak bljesak gostiju (prilazak na četiri poena pred kraj tog perioda), da bi totalni krah Beograđana nastupio u periodu odluke - Monako je dotukao bezidejne crveno-bele u oba pravca.

Bez pravog rešenja u napadu, uz tek sporadične udare Petruševa, Bentila, Nedovića, uz Vildozinu najslabiju partiju od dolaska u klub (5p), Beograđani jednostavno nisu mogli više od ovoga što su prikazali u poslednjih deset minuta. Bio je to kolaps u igri, loša selekcija šuteva i svaka šansa da se istopi minus rivala se završavao bez uspeha. Nije Monako slučajno tu gde jeste u ovom trenutku, na liderskoj poziciji, iskontrolisali su igrači domaćeg tima poslednjih nekoliko minuta kada je trebalo neutralisati nalet Beograđana i preko ubojitih Džejmsa i Lojda rutinirano priveli meč kraju.

U poraženom timu Nedović je doprineo sa 13 poena (2/6 za tri), Petrušev je, bez dileme, odigrao najbolju partiju oddolaska u klub (16p, 12sk, 4as), Bentil je imao 14 poena, a valja pohvaliti i napadačko rulu Stefana Markovića koji je ubacio 8 poena. Stefan Lazarević je imao sedam, uz četiri skoka.

Zvezdin naredni izazov je možda još teži, crveno-beli idu na noge do ovog kola neporaženom Fenerbahčeu.

TOK MEČA

4/4

40. minut - Sjajan je Petrušev, 12 poena za njega, imaće i dodatno bacanje. Pogađa ga, ima i 10 skokova i 4 asistencije. Monako vodi 79:71, vreme radi za domaći sastav. Džejms je neverovatan, ponovo je precizan, vraća Nedović trojku!

38. minut - Lazarević se snalazi, sedam poena Zvezdinog krila, ali Monako je i dalje na dvocifrenom vođstvu - 74.63. pokazuej čvrstinu i brzinu Lazarević i u defanzivi, osvaja loptu za novi napad. Trojka Džejmsa za, čini se, kraj svake nade Zvezde da može do preokreta - 79:68.

36. minuta - Da li je Monako zadao konačan udarac Zvezdi večeras? Domaći su posle serije otišli na najubedljiviju prednost 74:60, pred tajm-aut Vlade Jovanovića. Crveno-beli u gotovo bezizlaznoj poziciji.

31. minut - Markovićeva najbolja partija ove sezone, osma poena od iskusnog plejmejkera, ali Zvezdi je potreban daleo bolji učinak ostalih. Stao je Bentil, Nedović ne pravi razliku, nema poena Vildoze. Okobo, Džejms, Lojd i Motiejunas na drugoj strani naizmenično poentiraju, Monako vodi 65:55.

3/4 - 59:53

30. minut - Luda završnica četvrtine, Zvezda je serijom 5:0 prišla Monaku na četiri razlike, Marković je pogodio za tri, ali je Džejms odgovorio u svom stilu na isteku vremena - izuzetno teškim flouterom!

28. minut - Muče se Beograđani u napadu, serija promašaja crveno-belih što kažnjavaju igrači Monaka, koji drže već neko vreme dvocifrenu prednost. Trenutno je 57:46. Nedović bez poena u nastavku.

26. minut - Trojka Vildoze, ujedno i njegovi prvi poeni iz igre. Ali neverovatan je Lojd u 3/4, pogodio je i posle uhvaćene lopte u napadu, uz dodatno bacanje - najefikasniji je na meču sa15 poena. Pogađa Lazarević, ali Zvezda ništa ne može da odbrani, Motiejunas donosi +10, prvo dvocifreno vođstvo za domaće večeras.

25. minut - Sjajan je Petrušev večeras, ima 7 poena, 9 skokova i 3 asistencije! Pogodio je trojku reprezentativac Srbije, doneo Zvezdi prilazak na samo poen (42:41), međutim tri loša napada gostiju iznedrila su poen Džejmsa, i dve kontre Monaka u režiji Lojda. Monako se ponovo odbranio od naleta Beograđana (46:41). Lojd dodaje i dva poena sa penala.

22. minut - Ekspresna serija Zvezde 0d 7:0! Bentil je glavna poenterska figura, ubacio je sve poene u poemnutom naletu ali Vildoza sjajno proigrava, dovoljno da se potpuno anulira prednost domaćih. Lojd, ipak, vraća vđstvo na stranu domaćih, pogađa trojku. U narednoj akciji Petrušev pravi grešku.

2/4 - 38:31

20. minut - Donta Hol je nekako izvukao šut pored Petruševa u reketu (36:31), njegov osmi poen. Zvezda će imati napad posle tajma auta Jovanovića na 32 sekunde pre kraja poluvremena. Zvezda greši u poslednjem posedu, nema ni šuta od Beograđana, a Džejms to kažnjava dvojkom u poslednjim sekundama.

19. minut - Teška borba u Monte Karlu, Zvezda je izgubila tečan napadački protok, teško dolazi do poena. Imali su crveno-belih nekoliko promašenih šuteva za tri, a prazan hod prekida Petrušev sa penala. Džejms na drugoj strani lako dolazi do poena, u narednoj akciji sprečava ga Petrušev. Monako vodi 34:31.

17. minut - Serija Monaka 6:0, za najveću prednost nekog tima večeras (28:24), Lojd je doneo poene Monaku. Ali budi se Bentil, njegov četvrti poen, a potom pogađa i trojku snažni Ganijac! Motiejunas je ubitačan u reketu sa svojim horog šutevima, Monako ima prednost 30:29.

15. minut - Velika, izjednačena borba od starta na snazi. Zvezdaje serijom 4:0 povratila vođstvo, Ivanović i Martin su doneli poene, a Motiejunas je uzvratio za novi egal - 24:24.

12. minut - Opet Monako vodi, Zvezda u seriji loših napadačkih rešenja. Trojke su promašivali jedan za drugim Nedović i Lazarević, koji je i jedini strelac za goste u nastavku, i to sa penala (1/2). Moerman je trojkom doneo rezultatski obrt i vođstvo domaćih 22:20.

1/4 - 17:19

10. minut - Efektna završnica prve četvrtine u Monte Karlu, trojkom u poslednjoj sekundi zapečatio je Marković za vođstvo Zvezde posle prvih 10 minuta. Nedović sa 5 poena najefikasniji kod Beograđana.

9. minut - Nedović je u igri, pogodio je trojku u prvom posedu, ponovo Zvezda vodi, ali vraća prednost na stranu Monaka Dialo - 15:14. Nedović donosi 2/2 sa penala za novo Zvezdino vođstvo.

7. minut - Serija Zvezde, Bentil, pa trojka Dobrića uz dobru i produktivnu rolu Petruševa, ali ide serije Džejmsa od 5:0, za vođstvo Monaka 13:11.

5. minut - "Povukao" je šut Vildozu u tranziciji iako je imao bolja rešenja, Bentil je i dalje bez šuta na koš. Lojd je doneo Monaki egal 6:6, Petrušev je prethodno napao Hola i pogodio, ali i promašio dodatno bacanje.

2. minut - Efikasan početak meč, Braun je dao prve poene posle "krađe" i zakucavanja, uzvratio je Lazić uz prekršaj igrača Monaka. Vildoza je doneo gostima nove poene, prethodno i Donta Hol Monaku - 4:4.

1. minut - Zvezda kreće sa petorkom: Vildoza, Lazić, Dobrić, Petrušev, Bentil. Beograđani će, kao i dan ranije fudbaleri, imati veliku podršku svojih navijača.

O UTAKMICI

Fudbaleri se nisu proslavili u Kneževini, a mogu li crveno-beli košarkaši da poprave utisak sa "porodičnog" gostovanja u Monte Karlu i dvodnevne bitke sa fudbalskim i košarkaškim klubom Monako - znaćemo negde oko 22:30 sati.

Dugo su košarkaši Zvezde tražili "prvenac" u Evroligi, došli do njega tek iz petog pokušaja u minuloj rundi sa Bajernom, a ovo veče imaju jooš jedan komplikovan zadatak i vrlo neugodnog i kvalitetnog rivala, i svog bivšeg trenera kao protivnika na drugoj strani.

Monako je sjajno startovao ove sezone, ima četiri pobede i samo jedan poraz, deli drugu poziciju sa Olimpijakosem i veliki je favorit večeras. Džejms, Lojd, Okobo vode igru spolja, ubitačni su poenteri, Braun, Moerman, Dialo donose dodatni kvalitet i čvrstinu na krilnim pozicijama, a snažni Motiejunas i Hol u reketu.