POBEDA! Srbija ide dalje!

Neverovatan meč u Oslu! Srbija je dominirala i ispustila prednost, ali je Sergej Milinković Savić odveo ekipu na prag Evropskog prvenstva, prvog za našu zemlju od 2000. godine!

Fudbaleri Srbije odigrali su vrhunsku utakmicu u Oslu i pobedili sa 2:1 Norvežane u polufinalu baraža za Evropsko prvenstvo!

Prilično nadobudno i potcenjivački je Norveška ušla u meč, što joj se osvetilo, pa će Orlovi igrati finale baraža 12. novembra, i to u Beogradu protiv Izraela ili Škotske (u toku, 0:0)!

Ono što je važnije od svega, Srbija opet igra fudbal! Sjajna je bila partija Orlova od početka i samo je sreća bila adut Norveške, kojoj je Haland bio praktično nevidljiv, osim jedne šanse u 1. poluvremenu. Darko Lazović je imao briljantnu partiju i 3 puta je servirao odlične šanse Đuričiću ili Mitroviću, ali je podbacila realizacija.

Na sreću, imamo dužu klupu od Norvežana, i to se pokazalo kad je u igru ušao Sergej Milinković Savić uz Luku Milivojevića. SMS je dao gol za vođstvo u 82. minutu, a Norveška je iz prve naredne šanse izjednačila preko Normana i izborila produžetke.

U dodatnih 30 minuta, presudio je nekadašnji plej Voše - samo je "bocnuo" loptu preko golmana i odveo nas na prag Evropskog prvenstva, na kom nismo igrali od 2000. godine!

Norveška - Srbija 1:2

108. minut - Igra se SMS sa Norvežanima, iznudio je slobodnjak na 18 metara od gola, Kolarov je gađao golmanov ugao i dobili smo novi korner.

101. minut - GOL! SMS je samo "bocnuo" loptu i poslao u mrežu za novo vođstvo! Velika majstorija asa Lacija, njegova svežina je bila dobar adut u igri Orlova, deluje da je novi gol ipak malo više uticao na samopouzdanje domaćina.

100. minut - Koliko su samo sreće imali Norvežani, Lazović je sa desnog krila pogodio stativu! Iz odbitka, lopta je otišla u naručje golmanu...

97. minut - Polako ulazimo u fazu meča kada timovi deluju kao grogirani bokseri, ima kikseva na obe strane u pasovima, pada koncentracija. Tome "kumuje" i kiša, a novu šansu propustio je Tadić po desnom krilu.

95. minut - Nastavljen je meč uz izmenu, Strandberg menja povređenog Regiusena.

93. minut - Brutalan start Milivojevića za kraj, ali nije bilo druge, pretila je kontra. Mogao je i gore da prođe jer je ozbiljno nagazio Sorlota, dobio je samo žuti karton. Zanimljivo je da se produžeci igraju i na meču Škotska - Izrael! Tu nema golova, a pobednici se sastaju u Oslu ili Beogradu 12. novembra.

92. minut - Nova šansa za Mitrovića, nije uspeo da matira Norvešku! Velika šteta, dugo je trajala opsada i obećavala je...

90. minut - Četiri minuta nadoknade - toliko će se još igrati do produžetaka, ukoliko ne bude pogodaka.

88. minut - Težak udarac za Srbiju, Rajković je zakasnio da ukroti dalekometni udarac Normana!

82. minut - GOL! Sergej Milinković Savić je strelac! Mitrović je asistirao iako je bio u padu, igraču Lacija ništa nije smetalo da samo pošalje loptu u nebranjeni deo!

80. minut - Ušli su Milinković Savić i Milivojević, i to umesto Maksimovića i Đuričića.

75. minut - Sergej Milinković Savić se spremao za ulazak u igru, u međuvremenu se Norvežanima povredio i Reginiusen.

74. minut - Zakomplikovao je nepotrebno Lazović i otvorio šut Kingu, pa je Rajković boksovao i Norvežani su dobili korner.

72. minut - Bomba Kolarova, brani golman Norveške i šalje u korner!

65. minut - Povredio se Johansen, interveniše lekarska ekipa Norveške. Nije u stanju ipak da nastavi, pa ga menja King.

60. minut - Prvi žuti u našem taboru dobio je Mihailo Ristić. Prethodno je Lazović majstorski centrirao Mitroviću, traljav je bio šut iz skoka.

54. minut - Nova neverovatna šansa! Đuričić je šutirao iz okreta, ali malo je prostora imao, preblizu je bio golman Jarnstajn. Odbranio je desnom rukom!

52. minut  - Pljusak u Oslu, sve više je faulova i "secka" se igra. Nema više tempa iz prvog dela!

47. minut - Brutalno je Norman nagazio Đuričića i dobio žuti karton. Deluje kao da je zbog ovakvih zadataka i ušao u igru.

46. minut - Nastavljen je meč bez izmena u Srbiji, u Norveškoj je Norman ušao umesto Henriksena. Motivisali su saigrači Aleksandra Mitrovića, koji je i dalje delovao utučeno zbog promašaja.

45. minut - POLUVREME! Srbija ima za čime da žali, imala je više od igre, nekoliko šansi, najbolju je propustio Mitrović! Iznenadili smo Norvežane ofanzivnošću, samo su dva puta pripretili, iz prekida pripretili preko Halanda, pred kraj preko Sorlota. Mitrović je najbolju šansu propustio sa peterca!

40. minut - Propala je kontra, Kolarov je izneo loptu, ali je loše prosledio ofanzivcima i propala je izgledna akcija.

35. minut - Uklizao je Mitrović za gol, ali s peterca je prebacio preko prečke!

33. minut - Šut Halanda, Maksimović je izbacio loptu skoro sa same linije!

30. minut - Na kratko su Norvežani opet uspeli da prekinu dominaciju Orlova, imali su korner, ali nije morao ozbiljnije da reaguje Rajković.

27. minut - Sada je nekoliko minuta potrajala opsada gola Norveške! Prekinuta je posle jedne dobre ideje Lazovića da pošalje pas Tadiću u prostor, sekund je nedostajao da to preraste u opasnu šansu.

24. minut - Sjajan centaršut Lazovića, Mitrović slabo šutira, nije uspeo ni Đuričić da preusmeri loptu u mrežu!

22. minut - Katastrofalno ubacivanje Tadića na udarac glavom, posle gužve u kojoj su pomalo panično loptu izbacivali Norvežani!

20. minut - Vezali su dve šanse Orlovi, prvi put je lopta otišla pravo u naručje golmanu, drugi put je Mitrović u skoku napravio faul.

15. minut - Elabdulaui seče kontru faulom nad Đuričićem na našoj polovini, izvukao se i on bez kartona. Pušta Orsato da se igra "rasplamsa".

13. minut - Primetna je trema kod Ristića, u nekoliko navrata je imao pogrešne procene, ali to nije izazvalo ništa ozbljnije, samo je Norveška uspela da napravi balans u igri.

10. minut - Tek u 10. minutu je Norveška ozbiljnije prešla našu polovinu i probala da napadne po desnoj strani. Posle jednog auta koji je neutralisan, Stefan Mitrović je lukavo iznudio faul Halanda.

8. minut - Dominiraju Orlovi, a Gudelj je pametno napravio oštar faul nad Halandom daleko od gola. Izbegao je žuti karton, ali je poslao poruku prvoj zvezdi domaćeg tima.

7. minut - Sjajna šansa, Lazovićev šut je izblokiran za korner! Tome je prethodila majstorska peta Tadića.

6. minut - Srbija je ozbiljnija i konkretnija, diktira igru,  ali je nedorečena sa poslednjim pasom. Već treći put je Srbija bila u šansi, ali je kasnio Đuričić.

3. minut - Opasna igra Norvežana, Ajer je kopačkom išao visoko, ka Tadićevoj glavi. Sudija ga je opomenuo, Orlovi su dobili slobodan udarac, ali u prazno je poslao loptu Tadić.

1. minut - Počeo je meč! I to šansom ofanzivnih Orlova, Đuričić je probio po desnoj strani, lopta je vraćena, a Maksimović je probao da šutira glavom.

(Norman 88 - Milinković-Savić 82, 102)

Stadion: Uleval Gledalaca: 200 Sudija: D. Orsato

Norveška: Jarnstajn, Elabdelaui, Reginiusen (od 91. Strandber), Ajer, Alesami (od 107. Lines), Odegard, Berge, Henriksen (od 45. Norman), Johansen (od 66. King), Sorlot, Haland

Srbija: Rajković, Kolarov, S. Mitrović, Milenković, Gudelj, Tadić, N. Maksimović (od 80. Milivojević), Lazović (od 107. Gaćinović), Ristić, Đuričić (od 80. Milinković-Savić), A. Mitrović

Uoči meča

Norvežani su domaćini u Oslu od 20.45, ali taj korak je tek pretposlednji do kontinentalne smotre.

Pobednici igraju sa boljima iz duela Škotska - Izrael (takođe u 20.45) i pobednik ide na EURO 2021.

Na Evropskom prvenstvu Srbija još nije učestvovala kao samostalna država, pamti se tek učešće iz 2000. godine, kada je Savo Milošević bio strelac turnira.

Tada je upravo Norveška bila rival i bili smo bolji sa 1:0.