Novak Đoković je KRALJ AUSTRALIJE!

Od ponora do titule je išao Novak, Melburn ne menja kralja!

Novak Đoković potvrdio je istorijsku dominaciju na Australijan openu, pobedivši u finalu Dominika Tima posle više od četiri sata igre za osmi pehar u Melburnu - 6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 6:4!

Meč je obeležila nervozna svađa Đokovića sa sudijom, zbog koje mu čak preti i ozbiljna finansijska kazna. Bio je u klinču čak i sa navijačima, koji su ga bukom ometali, ali je i pored toga izborio peti set i došao do trofeja, iako je bio na ivici ponora!

Niko ne igra kao Novak Đoković u Melburnu, pokorio je ovaj grad 2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016. i 2019. godine pre ovog pehara, koji mu je 17. Gren slem trofej u karijeri! Sve je bliži Rodžeru Federeru, osvajaču 20 najvažnijih titula, ali i Rafaelu Nadalu, koji ima 19 pehara sa četiri ključna turnira, najviše zahvaljujući Rolan Garosu.

Ono što je Rafi Pariz, to je Novaku Melburn, u ovom gradu ima i veliku podršku srpske dijaspore, pa su se i protiv Tima Rod Lejver Arenom vijorile naše zastave uz skandiranja "Nole, Nole", koja su do ludila prethodno dovodila Rodžera Federera. Ipak, bilo je i navijača koji su ga često remetili vikom, to je odvelo Novaka u katastrofalnu partiju u 2. i 3. setu, ali je i to prevazišao.

Iako je Tim imao vrhunski turnir, nije mogao da u potpunosti parira Đokoviću kada se Novak ponovo fokusirao na igru, nakon rasprave sa navijačima i sudijom, koga je jednom čak i ironično potapšao po nozi zbog sankcionisanja duge pripreme za servis - prvi put je sudija bio u pravu, drugi put je preterao, jer je posle maratonskog poena premalo vremena dao za pripremuusput su i navijači pravili dugo nepodnošljivu buku.

Nole je pre finala na terenu proveo 12 i po sati i to je bilo od koristi kada je meč ušao u četvrti set, u kom je Tim bio na pragu pobede. U ključnim trenucima, Novak je uzvratio udarac i prvenstveno pobedio sopstvenu nervozu, pa došao do ključnog brejka pred kraj seta. Bio je to jasan znak Austrijancu da nema šta da traži u petom setu trilera.

Dominik ima već dva poraza u finalima Rolan Garosa, nije mu se posrećilo da poljubi pehar iz trećeg pokušaja. Na prvu Grend slem titulu će morati još da pričeka, Novaku se žuri da "zabetonira" dominaciju kao najbolji teniser svih vremena!

Peti set - Đoković potvrdio da je vladar Melburna!

KRAJ!

6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 5:4 - Svi su na nogama, ne mogu Vajda i Ivanišević ovo da gledaju mirno. Novak servira za pobedu!

6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 5:3 - Potvrdio je još jednom Novak brejk!

6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 4:3 - Sprečio je jedva novi brejk 5. igrač sveta, održao se u meču, ali Novak je u prednosti, dovoljno mu je da naredna dva gema odservira uspešno.

6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 4:2 - Na nuli je ovaj put Tim!

6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 3:2 - Dobio je svoj servis gem Tim, sada je na Novaku samo da drži prednost brejka!

6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 3:1 - Kakav triler od gema, Novak je osujetio dve brejk šanse i potvrdio brejk.

6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 2:1 - Brejk! Ponovo drhti ruka Timu, pogodio je mrežu za brejk šansu Novaka, to mu je potpuno "ubilo" samopouzdanje.

6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 1:1 - Prvi gem je Timov, servirao je odlično. Nije mogao Novak ovde mnogo toga da učini. Uzvratio je potom istom merom.

Četvrti set - Novak u poslednjem trenutku uhvatio "poslednji voz" u borbi za titulu!

6:4, 4:6, 2:6, 6:3 - Peti set odlučuje!

6:4, 4:6, 2:6, 5:3 - Konačno brejk! Skratio je udarce Tim, nije prebacio mrežu, pa je napravio duplu grešku, Novak je na pragu osvajanja 4. seta!

6:4, 4:6, 2:6, 4:3 - Novi dominantni servis gem Novaka, poen je samo prepušten Timu, ali ovaj ritam mora da prenese barem na jedan naredni gem protivnika pri servisu.

6:4, 4:6, 2:6, 3:3 - Pri 40:30 za Tima, Novak je sjajno miksovao udarce, uz bekhend slajs je promenio ritam i naterao rivala na grešku. Naredni poen bio je spektakularan, ali je pripao Timu, nažalost. Sa mreže je uspeo da dođe do smeča, iako je delovalo da je prethodno u bezizlaznoj situaciji.

6:4, 4:6, 2:6, 3:2 - Odličan gem Novaka, sada mora da napadne i brejk!

6:4, 4:6, 2:6, 2:2 - Vremena je sve manje, a Tim ne dozvoljava brejk šansu.

6:4, 4:6, 2:6, 2:1 - Mreža je malo pomogla Novaku, poslednji poen je preusmeren zahvaljujući niskom letu loptice. Izvinio se Novak, ali bilo je vreme i da ga sreća malo pogleda.

6:4, 4:6, 2:6, 1:1 - Bile su razmene nešto duže, ali je Tim bio samouveren.

6:4, 4:6, 2:6, 1:0 - Mora Novak da se trgne, previše je dozvolio Austrijancu, koji je blizu prvog Grend slema karijere. Otišao je u svlačionicu u pauzi između setova.

Treći set - Novak nije uspeo da se podigne iz psihološkog ponora

6:4, 4:6, 2:6 - Solidan otpor Novaka, ali nedovoljan kada Tim pogađa linije. Brejk šansu je propustio Đoković, Tim je četvrtu set loptu pretvorio u ubedljivo vođstvo. Na set je Austrijanac od pobede!

6:4, 4:6, 2:5 - Može li Novak da se izdigne iz psihofizičkog ponora? Tim servira za 2-1 u setovima.

6:4, 4:6, 1:5 - Efikasan gem Tima, ostavio je Đokovića na nuli.

6:4, 4:6, 1:4 - Konačno jedan gem za Novaka! Posle se požalio svojim trenerima da je umoran, pri kraćem tajm-autu.

Live Tennis@livetennis

Trainer and doctor out for #Djokovic at that last changeover...

Not sure what the exact problem is, but seems like he's out of energy?

Anyway, he's up to continue...

6:4, 4:6, 0:4 - Novi gem u kom su i televizori pri prenosu mogli da proključaju od Đokovićeve nervoze i nesposobnosti da se sa njom izbori, opet je dao lažnu nadu da može doći do brejka.

Погледај слику на Твитеру

6:4, 4:6, 0:3 - Igra za zaborav! Čak i kada je došao do prvog poena, Novak je frustrirano udario lopticu, prethodno je Tim pogodio aut. Novi brejk, Austrijanac igra mirno i staloženo, Novak mu je tu mogućnost poklonio.

6:4, 4:6, 0:2 - Propustio je brejk šansu Novak, potpuno je indisponiran, i dalje je prilično "naelektrisan" zbog svađe sa sudijom i gubitka 2. seta.

6:4, 4:6, 0:1 - Čak i u pauzi između setova se raspravljao Novak sa sudijom, previše energije je utrošio na stvari na koje ne može da utiče. Zato i ne čudi što se suočio sa prvom brejk šansom već u 1. gemu! Iskoristio je drugu priliku Tim.

Drugi set - Đoković nervozom dozvolio Timu da se vrati u meč, svađao se sa publikom i sudijom!

6:4, 4:6 - Kraj drugog seta!

6:4, 4:5 - Upozoren je jednom Đoković da je previše vremena utrošio na pripremu servisa, posle čega je Tim došao do dve brejk šanse. Prvu je iskoristio, a pošto je sudija još jednom opomenuo Đokovića i oduzeo mu servis, Novak ga je ironično potapšao po nozi.

- Sada si postao poznat, svaka čast - dobacio mu je.

6:4, 4:4 - Još jednom je Novak došao do brejk šanse, ovaj put je iskoristio priliku, iako je servis Tima bio razoran! U dugoj razmeni je dočekao neiznuđenu grešku.

6:4, 3:4 - Vrhunski gem Đokovića, razigrao se konačno kao u prvom setu! Ipak, to mora i dalje da potvrdi pri servisu rivala.

6:4, 2:4 - Strpljenje je bilo Novakov saveznik, nije dozvolio Timu da izađe na mrežu, odakle je mnogo razmena ranije rešavao. Uz duplu servis grešku, Novak je došao do brejk šanse, ali nije uspeo da je iskoristi, Tim je bio sjajan sa osnovne linije, pa je poveo sa 4:2.

6:4, 2:3 - Novak je vratio fokus na igru, brzo je peti gem rešio u svoju korist, pa se sprema da napadne i brejk.

6:4, 1:3 - Odmakao je Tim, i to uz jedan čelendž, kada je Novak promašio zicer pri slajsu. Šteta, bio je na korak do poena.

6:4, 1:2 - Tim je napravio rani brejk, može da zahvali i Novaku na tome, previše je nervozan bio Đoković, videlo se i u boksu koliko to smeta Ivaniševiću i Vajdi!

6:4, 1:1 - Bilo je nekoliko spektakularnih razmena, Novak je i lepe prilike prokockao kada je smečovao, Tim je izjednačio.

6:4, 1:0 - Na nuli je ostao Tim, idealno je počeo drugi set!

6:4 - Uspeo je Tim da se izbori sa pritiskom posle 30:0 za Novaka, izjednačio je sa mreže, ali je potom promašio zicer i omogućio Đokoviću set loptu. Izbegao je najgore Austrijanac je r je Novak poslao lopticu u aut pri paraleli, ali je druga set lopta donela rezultat Đokoviću!

Mogao je sve ranije Đoković da završi, zato se i iznervirao, na ovaj set potrošio je 53 minuta.

5:4 - Novak je ponovo poveo, čini se i da je počeo da ga frustrira rast samopouzdanja kod rivala. Mora daleko više da ulaže u svaku razmenu.

4:4 - Imao je Novak brejk šansu, ali je u tom trenutku Tim izvukao maksimum i dominirao sa mreže.

4:3  - Novak je pogrešio pri 15:15 pogodivši aut, potom je u razmeni 24 udarca Tim poslao neodbranjivu dijagonalu za dve brejk šanse. Prva je iskorišćena!

4:2 - Iako je Tim poveo sa 40:0, morao je dobro da se oznoji za novi gem. Novak je izjednačio, potom ga i dobro namučio, nateravši ga čak da kiksne sa mreže.

4:1 - Efikasan je Đoković pri svom servisu, Tim se uzalud nadao greškama. Sam nije mogao da se izbori za više od jednog poena, i to pri 40:0.

3:1 - Imao je Novak atraktivan "tviner", ali je sa mreže poentirao Tim i potom došao do svog prvog gema na meču.

3:0 - Uz savršen drop šot je Novak izmamio uzdahe publike za prvi poen, onda je lagano došao do još ubedljivije prednosti.

2:0 - Imao je nekoliko dominantnih razmena Novak, pripremao je poene dugo i naterao Tima da servis gem pretvori u mini maraton.  Jedan as je Timu potom pomogao da izbegne brejk šansu, ali je sledeći put pogodio mrežu. Još jednom je Novak namamio Tima na mrežu i došao do brejk šanse, koju je iskoristio! Skoro 12 minuta trajala su prva dva gema, zapravo je veći deo utrošen na drugi.

1:0 - Prvi gem je počeo uz Novakov servis. I to kako, samo jedan poen prepušten je Austrijancu!

Vatrogascima je ukazana počast zbog gašenja požara u Australiji Foto: AP/Tanjug

9.31 - Marat Safin je najavio borbu za pehar kao šampion iz 2005. godine.

9.23 - Tim je bio iskren kada je najavio finale, rekao je da mu je Đoković najgori mogući protivnik.