Maestralna partija Kalinića vodila Zvezdu do pobede nad Olimpijakosom

Nikola je danas pogađao iz svih pozicija i jedan je od najzaslužnijih što su Pirejci večeras "poklekli" u Beogradu

Košarkaši Zvezde posle velike drame u beogradskom Pioniru uspeli su da na noge bace grčki Olimpijakos! Jedan od timova koji je među najboljima startovao u Evroligi nije mogao da se izbori sa Radonjićevim timom, kojem je ovo druga vezana pobeda u elitnom takmičenju, koja ih vraća u borbu za mesto u plej-ofu - 81:76.

Gledali smo prilično ujednačenu utakmicu u dvorani "Pionir". Uglavnom su košarkaši Zvezde bili ti koji su imali prednost protiv Olimpijakosa, šutirali su u visokim procentima sa distance i diktirali tempo. U pojedinim momentima su Pirejci uspevali da "iskoče" ispred, ali ne i na kraju kada se računa.

Šest puta je Zvezda prepustila loptu Olimpijakosu za uvodnih 20 minuta, ali je generalno gledano igrala sasvim solidno. Smanjila je broj grešaka u nastavku, ništa se nije moglo zameriti Beograđanima na borbenosti protiv jednog od trenutno boljih timova u Evroligi. Videlo se da je i reket Zvezdina snaga, ali su igrači iz Grčke sve činili da "oteraju" crveno-bele odatle.

Uopšteno, obe ekipe su imale dosta uspona i padova. Nijedan tim nije imao dvocifrenu prednost tokom svih 40 minuta utakmice, što dovoljno govori kakvu smo košarku večeras gledali u Pioniru.

TOK UTAKMICE

4. četvrtina

10. minut (81:76) - Mustafa Fol je na liniji za slobodna bacanja, samo jedno je pogodio. Onda velika greška zaista lošeg Stefana Markovića, Tajler Dorsi mu se "ušunjao" i smanjio na pet razlike. Mora Radonjić da traži tajmaut. Pala je koncentracija u odsutnom trenutku, ali je njegov tim u velikoj prednosti. Dvojka Kalinića, pa trojka Dorsija. Faul Vokapa. Ivanović je pogodio samo jedno bacanje, ali posed je za Zvezdu posle ukradene lopte Mitrovića. Kraj, pobeda!

9. minut (78:70) - Evo ga! Sjajni Nikola Kalinić, pogađa za dva, a Tajler Dorsi promašuje za tri poena. Međutim, ofanzivni skok hvata Šek Mekisik. Izgubljena lopta Olimpijakosa, a njihova klupa opet je besna i ironično komentariše odluke sudija što "miriše" na novu tehničku grešku. Napad koji može mnogo toga da reši. Lazić postiže trojku!

8. minut (73:70) - Kostas Slukas pogađa trojku za izjednačenje! Potom Zvezda vezuje dva uspešna napada preko Voltersa i Kalinića, ovo je već ozbiljna prednost za Zvezdu za ovu fazu utakmice. Posle toga dolazi i faul Nejta Voltersa nad Tomasom Vokapom. Šek Mekisik ne pogađa trojku, ali je fauliran na šutu za tri poena i imaće bacanja. Srećom, samo jedno je pogodio, ali ni Kalinić ne uvećava prednost domaćih na drugoj strani. Čeka nas zaista prava ludnica.

6. minut (69:66) - Nastavlja se koš-rapsodija u ovom periodu. Poeni za Mekisika, potom za Kalinića, a onda i za Kostasa Slukasa. I onda trojka - Nejt Volters pogađa! Mnogo, mnogo važan koš! Potom promašuje Livio, a na sve to se nadovezuje Kalinić i imamo tajmaut.

4. minut (62:62) - Hasan Martin je napravio faul u napadu, dobra stvar za Zvezdu. Posle toga - izjednačenje u režiji Nejta Voltersa. Ali Jorgos Printezis pokazuje svoju veličinu, pošto iako ga nije išlo, pogađa u važnom trenutku. Na drugoj strani vraća poene Luka Mitrović, a potom Dobrić pravi prekršaj. Budi se definitivno Printezis, pogađa ponovo. Sada nova bacanja za Mitrovića i novi pogoci.

2. minut (56:58) - Promašaj Vokapa na startu, a Lazić ne uspeva da odvede Zvezdu na +6. Zato na drugoj strani to kažnjava Slukas sa dva pogođena bacanja posle faula Davidovca. Dobrić je izblokiran u poslednjoj sekundi napada, zapravo, ostalo je samo 0,1 sekund na časovniku pre nego što je lopta otišla u aut. Zapravo, posle pregledanja snimka je utvrđeno da je vreme isteklo. Olimpijakos vrća prednost preko Vokapa koji je fauliran. Pogađa i dodatno bacanje. Davidovac ne može ni ovoga puta za tri.

3. četvrtina - 56:53

10. minut (56:53) - Pogodio je Ivanović samo jedno bacanje, Janulis Larencakis je promašio za tri, dok je Ivanović takođe promašio, ali za dva. Nastavlja se igra nerava, a Larencakis je sada glavni protagonista, pošto nakon skoka gubi loptu. Upozoravaju sada sudije Pirejce da neće trpeti prigovore i da će ih kažnjavati tehničkim greškama. Izgubljena lopta Kalinića, isto to čini i Janulis Larencakis pod košem. Blokiran je Mitrović od strane Hasana Martina, ali će posed ostati za Zvezdu. Martin je sada pomalo nezgodno faulirao Kalinića, a protestuje trener Olimpijakosa kod sudija i dobija tehničku grešku. Sva tri bacanja je ubacio Kalinić i to je kraj ovog kvartala.

8. minut (52:53) - Nikola Ivanović ne postiže dvojku za izjednačenje, dok Dejan Davidovac pravi prekršaj nad Tomasom Vokapom. Hasan Martin odvodi Olimpijakos na +4, što je prednost koju su retko kad imali na ovom meču. Zato Radonjić traži minut odmora. Koš Kalinića odmah posle pauze na asistenciju Ivanovića, a onda i promašaj Tajlera Dorsija, pa potom i Janulisa Larencakisa sa distance. Prigovorio je sada Larenacakis, pa je dobio i tehničku grešku od sudija, a Nikola Ivanović j to "kaznio". Izgubljena lopta Hasana Martina, a potom i faul Tomasa Vokapa nad Ivanovićem.

6. minut (49:51) - Promašio je Davidovac za tri, ali ni Papanikolau nije bolji. Kao da preslikano igraju i jedni i drugi u ovim momentima, Mustafa Fol je faulirao Nikolu Ivanovića, koji je pogodio bacanja, a potom je Ivanović promašio za tri. TV tajmaut posle faula Branka Lazića. Šut Hasana Martina je sada sjajno izblokiran od strane Ognjena Kuzmića, ali ne vredi - trojku daje Tajler Dorsi.

4. minut (47:48) - Tajler Dorsi je postigao laku trojku, posle čega imamo dva promašaja - Kalinića i Mustafe Fola. Kuzmić kupi skok, a onda Kalinić dolazi do svog 12. poena. Međutim, u ovim momentima se igra zaista jako brzo, a Saša Vezenkov takođe dolazi do svog 12. poena.

2. minut (45:43) - Saša Vezenkov postiže trojku za Olimpijakos nakon izgubljene lopte Branka Lazića, da bi Dejan Davidovac uzvratio na identičan način. Nastavlja se raspucan početak poluvremena, pošto do poena ubrzo stižu Tajler Dorsi na jednoj i Branko Lazić na drugoj strani, pri čemu je kapiten Zvezde i fauliran. I pogodio je dodatno bacanje. Izgbuljena lopta Tomasa Vokapa uz faul Kostasa Papanikolaua. Dejan Davidovac postiže novu trojku za ekstazu publike.Košarka Evroliga Crvena Zvezda Olimpijakos

2. četvrtina - 36:38

10. minut (36:38) - Pad Zvezde u igri, to se vidi i posle ove trojke Kostasa Slukasa, kojom Olimpijakos preuzima vođstvo. Volters promašuje za tri poena, ali je Larencakis faulirao Kalinića nakon ofanzivnog skoka Kuzmića. Nejt Volters ne uspeva da postigne trojku i vrati prednost Zvezde, to ne čini ni Nikola Kalinić iz ofanzivnog skoka Lazića. Poluvreme.

9. minut (36:35) - Dobro je odradio posao Olimpijakos posle ovog tajmauta, pošto je nakon promašaja Branka Lazića stigao i pogodak Larencakisa za tri. Sada Dejan Radonjić traži minut odmora. Brzo je nestala razlika Zvezde. Kalinić promašuje za tri, a onda pravi i faul nad Sašom Vezenkovim. Prvi put od početka meča vode Pirejci posle ovih bacanja Bugarina. Kalinić se "iskupio" ovom dvojkom na asistenciju Kuzmića.

8. minut (34:30) - Nikola Kalinić! Ovaj odmor je prijao košarkašima Zvezde, evo trojke. A evo potom i još jednog njegovog koša za +6. Nakon toga, Stefan Marković je napravio faul nad Janulisom Larencakisom, da bi Žan-Šarl Livio ipak doneo poene Olimpijakosu iz ovog napada. Šek Mekisik pravi faul nad Kuzmićem, pa gostujući igrači idu na minut odmora.

6. minut (29:28) - Nastavlja se šuterska rapsodija na ovom meču, Luka Mitrović postiže nova poena, Šek Mekisik je na to odgovorio trojkom, a Nejt Volters je fauliran i imaće dva slobodna bacanja, od čega je postigao samo jedno. Jorgos Printezis srećom ne postiže novu dvojku, ali nije te sreće ni Nejt Volters. TV tajmaut, da se malo sredi igra i jednih i drugih. Šek Mekisik posle toga postiže koš iz reketa i na sve je fauliran, pa će imati i slobodno bacanje. Neće ga pogoditi.

4. minut (26:23) - Luka Mitrović se iskupio za grešku od maločas i postigao je dva poena. Kostas Slukas je brzo uzvratio, a potom dobijamo mali šuterski obračun. Nikola Ivanović postiže trojku, Martin vraća, ali za dva poena. Dobrić prekida seriju pogodaka, a Marko Simonović prekida igru faulom.

2. minut (21:19) - Početak druge četvrtine donosi izgubljenu loptu Dobrića, pa pogodak Hasana Martina. Luka Mitrović je uzvratio vrlo brzo, ali je koš postigao i Hasan Martin još jednom posle promašaja Kostasa Slukasa. Nova izgubljena lopta za Zvezdu, zaista previše greše košarkaši crveno-belih na početku utakmice. Ovo im je bila šest izgubljena od početka meča. Šek Mekisik ne kažnjava to.

Olimpijakos

1. četvrtina - 19:15

10. minut (19:15) - Nikola Ivanović je završio na liniji za slobodna bacanja. I pogodio je oba penala. Kostas Slukas je promašio za tri poena, ali nije bolji ni Dobrić sa poludistance. Hasan Martin je napravio ofanzivni faul, dok je Nikola Ivanović za kraj ove deonice i sam promašio. Ipak, crveno-beli vode.

9. minut (17:15) - Ne vredi, loše Zvezda u ovim momentima gradi igrače Olimpijakosa sa distance. I Tajler Dorsi je pogodio sa distance, posle čega je beogradski tim izgubio loptu. Mustafa Fol je promašio za dva, ali je Luka Mitrović potom napravio još jednu grešku i dopustio je Olimpijakosu da se približi na samo dva razlike, šošto je Saša Vezenkov postigao novi koš.

7. minut (17:10) - Pogodio je Tajler Dorsi za dva poena, Kalinić ne može da nastavi seriju Zvezde, već promašuje sa distance, dok je Nejt Volters faulirao Tomasa Vokapa pred prvi televizijski tajmaut koji ćemo gledati večeras. Posle ovog minuta odmora, nema trojke za Sašu Vezenkova, ali ima pogotka za Ognjena Kuzmića iz reketa. Posle toga Bugarin ipak dolazi do svoja tri poena sa distance. Ali raspucali su se sada svi, pa i Nikola Kalinić stiže do trojke!

5. minut (12:5) - Košarkaši Zvezde nastavljaju da "pune" za sada očajni Olimpijakos. Grci ne mogu da pogode ništa, a Nejt Volters je posle faula Mustafe Fola na liniji penala. Pogodio je oba, a potom je i Papanikolau konačno došao do poena i to sa distance. Međutim, ne vredi to puno Pirejcima, jer uzvraća Ostin Holins, koji nije bio ni planiran da nastupi večeras.

3. minut (7:2) - Zvezda dobro počinje ovu utakmicu. Poene su za sada postigli Kuzmić (prvi poeni na meču) i Davidovac koji je potom nanizao još pet. Za sada je jedine poene za goste dao Mustafa Fol. A svi redom promašuju počev od njega, preko Tajlera Dorsija do Saše Vezenkova. Ne liči ovo na Olimpijakos od pre nekoliko dana.

- Košarkaši Olimpijakosa se već uveliko pripremaju za duel sa Zvezdom, može se primetiti da su izuzetno fokusirani na ono što ih čeka.