LUDNICA, PREOKRET PA POBEDA! Srbija uspešno započela kvalifikacije za Mundobasket, Teodosić najefikasniji, Jagodić Kuridža HEROJ!

Kakac meč u Pioniru, trijumf našeg tima na startu kvalifikacija - 102:100

Izabrani košarkaški Srbije, najbolji u ovom trenutku na koje novi selektor Svetislav Pešić može da računa, savladali su Letoniju na startu kvalifikacija za Mundobasket 2023. rezultatom 102:100 u sjajnoj utakmici, rešenoj u psoeldnjim sekundama.

TOK MEČA

4/4

40. minut - Konačno, promašili su gosti otvorenu torjku, Kuruc fauliroa Teodosića u ranoj fazi napada. Teo pogađa oba penala, Srbija vodi 100:98 na 22.9 sekudni pre kraja. Išli smo na faul, Lomaš je iskoristio oba penala - 100:100! Srbija ima napad na 11 sekundi do kraja.

38. minut - Velika energija Srbije, egal je u Pioniru posle poena Jagodić-Kuridže (96:96). Prethodno je Ristić porentirao uz prekršaj. Publika se odavno uključila, Orlovi imaju veliku podršku.

36. minut - Dangubićevim poenima prišli smo na samo dva poena deficita, ali su Letonci sa dve vezane trojke opet došli do opipljive razlike pred sam finiš. Lomaš je ubacio jednu, njegov 30. poen večeras!

34. minut - Čak 14 trojki su ubacili gosti, šutnuli su 29 puta, tri su već dali u poseldnjoj deonici. Pešić je prekinuo nalet Letonaca, Srbija ima dovoljno vremena da istopi minus, ali nema prava rešenja već neko vreme. Vode gosti 86:79.

32. minut - Letonci za 80 sekundi prave seriju 8:0 i ponovo vode! Lomaš verovatno igra utakmicu karijere, ubacio je dosad 27 poena.

Košarka kvalifikacije za FIBA Svetsko prvenstvo 2023 Srbija Letonija

3/4 - 77:75

30. minut - odlična partija Srbije, angažovanija, preciznija, otud i preokret u trećoj deonici. Vodimo 74:72. Tačnije, vodili smo - novu trojku ubacili su Letonci. Ne prestaju da zasipaju koš Srbije sa svih pozicija. Trojka Zagorca, iz samog ćoška u poslednjoj sekudni treće deonice, za novo vođstvo Srbije.

25. minut - Napadački dobro stojimo, preciznije, trojku je ubacio Jagodić-Kuridža, potom je Radanov poentirao za 66:66! Teo je prethodno i defanzivno odradio posao, zaustavio čeoni prodor Kuruca.

24. minut - Srbija i dalje igra na krilima sjajnog Teodosića (17p) i Smailagića, upravo je preko njih išla akcija za 60.60, a Letonci ne prestaju da pogađaju. Trojke ih održavaju na bliskom odstojanju od našeg tima, opet je Bertans imao mirnu ruku.

2/4 - 52:56

20. minut - Letonci ne daju vođstvo, prebacili su 50 poena do poluvremena. Iskusni Bertans je pogodio novu trojku, za vođstvo 47:52, Teodosić je bio precizan sa penala, a onda, na drugoj strani, stiže još jedan neverivatan hitac - trojka uz faul! Opet Bertans, iz ćoška, dodao je i bacanje za 49:56. Ipak, poslednju reč imao je Teodosić, pogdio je naš kapiten trojku i stavio tačku na neverovatno pšutersko poluvreme.

19. minut - Daleko angažovanija igra našeg tima u odbrani, samo 13 poena smo dozvolili (u prvoj četvrtini 33), otud i egal rezultat u ovom trenutku - 46:46. Smailagić, Avramović i Teodosić guraju ekipu napadački.

17. minut - Na terenu trenutno kompletna petorka Srbije iz Partizana: Avramović, Zagorac, Trifunović, Dangubić, Smailagić, i donosi prekoret. Avrmović je pogodio za tri, njegov 10 poen. Toliko ima i Smailagić. Teodosić je najefikasniji sa 12 (5/5 za dva).

15. minut - Rasplamsala se borba na parketu "Pionira", Srbija je u konstantnoj jurnjavi da anulira minus. Avramović je pogodio za tri, prethodno je zakomplikovao akciju pa smo kažnjeni kontrom i lakim poenima. Držimo priključak - 40:44.

13. minut - Srbija je odgovorila serijom 5:0, Teodosić je pokrenuo ekipu polaganjem. Ipak, brzo su se pibrali Letonci, uzvratili isto merom, i više, serijom 7:0. Gosti kontrolišu meč od početka, preciznost im donosi prevagu.

1/4 - 28:33

10. minut - Šest trojki iz sedam šuteva pogodili su Letonci. I dalje vode, sada je 31:26, ogroman broj poena u prvoj četvrtii dozvolili su naši igrači. Rihard Lomaš najefikasniji akter meča sa 12 poena. Za kraj, ulazi i flouter gostiju, potpuno neverovatno šta su sve pogađali u prvoj četvrtini.

8. minut - Nestvarno šutiraju Letonci večeras, ne mogu da promaše! Za dva 5/5 gosti, za tri 4/4, za jedan 4/4! Ne pamti se ovako precizna šuterska epizoda nekog tima u Pioniru. Sa ovakvim procentima je i logična prednost gostiju - 20:26.

7. minut - Spektakularan potez Smailagića, zaleteo se na koš i prikucao jednoručno loptu kroz obruč Letonaca. Ali pogađaju sve što bace u koš i Letonci. Zoriks je ubacio trojku, uz faul, pogodio je i dodatno bacanje - 18:19.

5. minut - Visoki procenti šuta na obe strane, vode gosti 11:12. Dairis Bertans je vratio vođstvo Letoncima sa penala, ali je Smailagić trojkom Srbiju doveo do nove prednosti - 14:12. Krlni centar Partizana najefikasniji sa 5 poena.

2. minut - Raspucani su i jedni i drugi u povoju utakmice, gosti vode 7:6. Samo za kratko, Avramović je krunisao brzu solo akciju, nadovezao se na ranije poene Jagodić-Kuridže, Smailagića i Radanova.

O UTAKMICI

Selektor Pešić je za mečeve sa Letonijom i Belgijom tri dana kasnije u Monsu pozvao 16 igrača, a za prvi duel odredio je 12 koji će izneti najveći teret meča sa Letoncima.

Ekipu će predvoditi Miloš Teodosić, a pored kapitena u sastavu su Nikola Jović, Alen Smailagić, Balša Koprivica, Marko Jagodić Kuridža, Jovan Novak, Dušan Ristić, Aleksa Avramović, Aleksa Radanov, Rade Zagorac, Uroš Trifunović i Nemanja Dangubić.

Očekuje nas izazovna utakmica protiv Letonije koja ima kontinuitet, jer je tokom jula i avgusta igrala kvalifikacije i uigrana je, za razliku od nas koji smo se skupili pre samo nekoliko dana. To je sve početak jednog novog projekta. Ono što je najvažnije, taj nedostatak uigranosti ćemo morati da kompenzujemo jednom velikom željom koju si igrači u ovih nekoliko dana i pokazali. To je ono što me čini zadovoljnim i optimističnim. Publika nam je veoma važna, naši navijači. Ako baš ne igramo sa najboljim igračima koje imamo, onda hajde da svi zajedno pomognemo njima da budu još bolji i postanu najbolji – poručio je Pešić pred ovaj meč.

Tekstualni prenos utakmice možete pratiti u nastavku...