Koliko će Zvezda profitirati dolaskom Simonovića, Teodosića i Adama Hange

Crveno-beli sklapaju tim za novu sezonu

Crvena zvezda sklapa tim za narednu sezonu, a posle povratka Davidovca, klub je pojačao Marka Simonovića, a potom su stigli i potpisi legendarnog pleja Miloša Teodosića, kao i iskusnog Mađara Adama Hange. 

Utisak je da su na Malom Kalemegdanu ovaj prelazni rok shvatili više nego ozbiljno, pa su tako odmah stigla dugo najavljivana pojačanja na pleju i centru. Takođe, ove srede odjeknuo je potpis Adama Hange, koji niko nije očekivao, niti najavio, što samo pokazuje koliko je dobro "sakrivena" priča o novom igraču na kojeg se ozbiljna računa u novoj sezoni.

Imajući u vidu i povratak Dejan Davidovca, koji je dobro upoznat sa sistemom i radom kluba, kada je reč o ostalim pojačanjima, sva trojica donose crveno-belima novu energiju, ali i iskustvo potrebno za visoke domete.

Zvali su ga "Novi Jokić", uručili mu otkaz i trasirali put u Zvezdu

Krilni centar prošao je put od rodnog Kolašina, da bi preko Italije i Mege stigao u NBA ligu. Može da igra na pozicijama krilnog centra i centra i važio je za dugogodišnju želja kluba sa Malog Kalemegdana.

Lajkujte našu stranicu na Facebook-u

Simonović je 2021. godine stigao u "vetroviti grad", ali nije uspeo da se nametne za 2 sezone, pa je jedan period proveo i u razvojnom timu Vindi Siti Buls u Dži ligi, a prema procenama, važi za košarkaša koji bi mogao odlično da se snađe u Evroligi.

Posle "vejvovanja" od strane Bulsa, ozvaničen je njegov dolazak u Beograd i povratak u ABA ligu, ovoga puta u tim Zvezde.

Od Kolašina do Mege, priča Marka Simonovića je takva da je reč "upornost" glavna koja bi opisala njegov put do zvezda. Naime, kao osmogodišnjak počeo je da trenira u KK "Gorštak" iz Kolašina, a njegov talenat brzo su prepoznali u inostranstvu pa je tako karijeru nastavio u Italiji. Posle Sijene, usledila je selidba u Petrol Olimpiju, onda Roseto Šarks, da bi 2019. godine, sa 20 godina potpisao ugovor sa Megom. Ovo je bio ključni potez u karijeri crnogorskog košarkaša jer je beležio u proseku 16.8 poena, uz 51 odsto  šuta iz igre.

Marko Simonović je tokom pauze između dve sezone na stolu imao ponude brojnih klubova. Odlučio da i ove sezone ostane u Megi, a to se ispostavilo kao pravi potez.

NBA i Čikago Bulsi

Odlične partije koje je prikazivao u dresu Mege skrenule su pažnju i NBA skauta. Simonović je izašao na NBA draft na kojem je izabran kao 44. pik od strane Čikago Bulsa. Ono što je posebno zanimljivo, Simonovića je birao tada novi predsednik košarkaških operacija u Čikagu, Arturas Karnišovas, koji je tu funkciju do ove sezone obavljao u Denver Nagetsima. Upravo je on 2014. godine birao Nikolu Jokića sa 42. pozicije. Tako su mnogi u SAD verovali da bi i Simonović mogao da ima sličan puti postane Novi Jokić.

Za slavni tim crnogorski košarkaš je igrao letnju ligu tokom avgusta 2021, a debitovao je na meču protiv Pelikansa u kojem je postigao 13 poena uz 5 skokova. Usledio je i zvanični potpis trogodišnjeg ugovora, a onda i zvanični debi za Bulse.

Ipak, tokom prethodne dve sezone u Čikagu, Simonović se nije naigrao NBA košarke. U prvoj sezoni odigrao je 9 mečeva sa prosekom od 1.9 poena za oko 4 minuta na parketu. U drugoj sezoni, odigrao je 7 mečeva uz učinak od 0.9 poemna po meču za oko tri minuta na parketu. Sa druge strane, sa mnogo većim uspehom je nastupao za razvojni tim, "Windy City Bulls", pa je tako beležio između 16 i 17 poena po meču uz 9.8 skokova.

Zanimljivo, tokom nastupa u Čikagu Simonović se naravno, družio sa Nikolom Vučevićem, a njih dvojica nisu propustili priliku i za izlaske sa Jokićem i Čančarom kada su se igrale utakmice sa Denverom.

Vrline i mane

Kada je reč o karakteristikama Simonovića, shodno analizi i skautingu, Simonovića odlikuje atleticizam i fizička snaga. Široka ramena i fizikalije mu omogućavaju da dominira u reketu, posebno, jer važi i za brzog košarkaša "laganog na nogama". Za visokog košarkaša igra odlično u tranziciji, ima dobru koordinaciju pokreta i dobru mehaniku šuta. Odličan je izvođač slobodnih bacanja i konstantna pretnja u "Pick and Pop" situacijima, a dobro se snalazi kada igra "pick and roll". Skauti su svojevremeno naveli da ga odlikuje i "meka ruka" i pregled igre, a važi i za nekog na koga plejmejkeri mogu da računaju u alej-ap situacijama.

Kada je reč u odbrani, dobro zatvara reket, dominira u skoku i ume da napravi pritisak na protivničku odbranu.

Sa druge strane, njegov atleticizam ne ispunjava "NBA standarde". Kako navode, potrebno je da još više poradi na masi, a prilikom skoka često mu je potrebno nešto više vremena. Takođe, završnica i kontakt igra ispod koša mogu da mu predstavljaju problem. Pored toga što ima solidan šut, potrebno mu je vreme kako bi loptu izbacio. Često greši u dodavanjima i ima problem sa snažnijim centrima. U odbrani, njegova brzina mu često ne pomaže, pa "elitni centri" lako igraju protiv njega.

Sve u svemu, Simonovića posle epizode u NBA, očekuje povratak u Evropu, i, kako stvari stoje, nastup u Evroligi. Svakako, predstavlja igrača koji bi drastično mogao da doprinese atraktivnosti, na radost navijača kluba za koji će nastupiti.

Teo: Čovek - Asistencija

Dolazak popularnog Tea predstavlja ostvarenje višegodišnjeg sna navijača. Jer, šta reći o košarkašu koji je svojevremeno, 2010. godine, po izboru FIBE označen kao najbolji igrač Evrope, a iste godine odabran kao najbolji u Evroligi. Za Teodosića može da se kaže da je neko ko, i te kako, zna kako se osvajaju trofeji i medalje, jer, u svojim vitrinama ih ima sasvim dovoljno, i na klupskom i na reprezentativnom nivou. Osvajao je Evorligu, bio član idealnih petorki, jedan je od retkih odabranih u "idealan tim decenije u Evroligi". Sa reprezentacijom, Teo je u mlađim kategorijama redom nizao zlatne medalje. Sa seniorskim timom, osvojio srebra na Evropskom i Svetskom prvenstvu, kao i na Olimpijskim igrama.

Odlikuje ga "magija" u rukama i sposobnost za pravovremenu i, često, atraktivnu asistenciju, sasvim dobar šut sa distance, kao i promena ritma i lak prodor ka košu u kojem ume da dobro "promeša" protivničku odbranu. Doduše, odlikuje ga i nešto slabija igra u odbrani, što njegovi saigrači često moraju da "pokrpe". Ipak, to je rizik kojeg su svesni svi treneri i koji, sa zadovljstvom, preuzimaju.

Njegov dolazak među crveno-bele, po mnogima, je došao nešto kasnije nego što su navijači očekivali. Upravo su njegove godine, kao i temperament "mač sa dve oštrice" koji bi trebalo prihvatiti. Jer, u slučaju da se Teo uklopi u sistem Duška Ivanovića, mogao bi dosta da pruži svojim znanjem i iskustvom. Takođe, njegov jak temperament, pravilno upotrebljen, mogao bi u kritičnim situacijama da utiče na ceo tim i podigne ga u kritičnim situacijama.

I ništa manje važno, posle Olimpijakosa, CSKA, NBA lige i Virtusa, rada sa najboljim trenerima Evrope i sveta, njegovo znanje moglo bi da ima veliki uticaj, pre svega na mladog Topića, koji je okarakterisan kao budućnost Zvezde, ali i sprske košarke kada je reč o poziciji plejmejkera.

Odbrambeni bedem Hanga

Na sam pomen imena Adama Hange prve asocijacije su Mađarska, Španija i igra u odbrani. Prvo, jer je rođen u zemlji naših severnih komšija, a kao trogodišnjaka napustio ga je otac koji je zanzibarsko-tanzanijskog porekla i ostavio sa majkom, rođenom Mađaricom. Karijeru je počeo upravo u svojoj domovini nastupajući za Albakomp. Posle potpune dominacije u sezoni 2010/2011 usledila je selidba u Manresu.

Od tog momenta, sve do potpisa za crveno-bele, Hanga je sa velikim uspehom igrao u Španiji, i to, za Baskoniju, Barselonu i Real. Upravo je sa Madriđanima u sezoni za nama osvojio i trofej Evrolige. Igrajući za španske klubove osvojio je i dve titule prvaka Španije, tri kupa Kralja, dva Superkupa, kao i individualnu titulu najboljeg defanzivca španske ACB lige.

Kao i u slučaju Teodosića, odlikuje ga iskustvo i eksplozivnost, kao i iskustvo koje je izgradio sa 34. godine koliko ima. Ipak, uprkos godinama, vrlo je aktivan na terenu, nije preveliki "potrošač" lopti i daje svoj doprinos u napadu. Ipak, kao mana, mogao bi da se navede nešto slabiji šut, 37% za tri poena tokom poslednje sezone u Evroligi.

Kada je reč o odbrani, važi za stabilnog igrača na kojeg ostali u timu mogu uvek da se oslone. Po mišljenju mnogih, jedan je od najboljih defanzivaca Evrope. Uvek je agresivan na lopti, često "seče" protivničke napade i ume da zakuca posle kontranapada.

Takođe, njegov veliki odbrambeni kvalitet je udvajanje i "pokrivanje" saigrača koji stvore prostor u odbrani. Sve u svemu, reč je u timskom igraču i univerzalcu sa izraženim defanzivnim karakteristikama koje znače svakom timu i treneru.

(Telegraf.rs)