Ko su bili šampioni naše zemlje kad su 1999. prekinuta takmičenja?

Situacija u Srbiji i regionu je trenutno takva da je potpuno neizvesno da li ćemo na terenu dobiti prvake u fudbalu, košarci, obojci, vaterpolu, rukometu, a evo ko su bili najbolji te 1999. godine kada je sport, kao i sve u Srbiji, stalo zbog NATO agresije na našu zemlju

Bio je to 112. večiti derbi, odigran krajem marta 1999. godine, čuven i po tome da je za Zvezdu igrao legendarni Dejan Savićević. Sjajan meč na našem najvećem stadionu završen je rezultatom 2:2, i bila je to ujedno i poslednja utakmica za sezonu koja je surovo prekinuta NATO agresijom na našu zemlju.

Dejan Savićević u duelu protiv Saše Ilića na 112. večitom derbiju; Foto: MN Press

Partizan je u tom trenutku bio lider na tabeli, Obilić drugi dva boda iza, a Zvezda daleko na trećem mestu, pa su po logici stvari  (i po slovu pravila) crno-beli proglašeni šampionima.

Pehar je igračima Partizana dodeljen u povoju naredne takmičarske kampanje, i to baš pre novog derbija sa Zvezdom, a ispred ekipe titulu je iz ruku Tomislava Karadžića tada primio mlađani kapiten Saša Ilić.

Lajkujte našu stranicu na Facebook-u

Bila je to 16. titula za Partizan koji je u godinama koje su usledile dominirao srpskim fudbalom i opasno se približio crveno-belima po broju osvojenih šampionata.

Tako je bilo u fudbalu, Partizan je uspeo da naplati dobre rezultate do prekida prvenstva, a identičan epilog videli smo i u ostalim sportovima gde su prvacima proglašeni timovi koji su do momenta stopiranja sporta u našoj zemlji bili prvoplasirani.

Zanimljivo, nijedan pehar te godine, računamo najpopularnije sportove, nije otišao u crveno-belu porodicu.

Partizan je, osim u fudbalu, te godine osvojio i rukometni šampionat, dok je Zvezda bila najbliža peharu u košarci u okviru zajednice Srbije i Crne Gore. Crveno-beli su bili tek jednu pobedu "kratki" od trofeja koji je otišao u vitrine podgoričke Budućnosti, a oba tima su plasmanom u ligi SCG stekla pravo nastupa u Evroligi.

Košarkaši Partizana su te godine kaskali za najvećim rivalima, okrnjenu sezonu završili su kao treći i tako ostali bez titule i najjačeg evropskog takmičenja.

Vojvodina je tih godina bila neprikosnovena u odbojci, u momentu prekida svih sportova u Srbiji i Crnoj Gori Novosađani su držali lidersku poziciju u šampionatu i došli do devete uzastopne titule nacionalnog prvaka.

Konačno, dolazimo i do vaterpola...

Sećate li se VK Bečej? Svaki sportski fan koji drži do sebe dobro pamti nestvaran uspon kluba iz Bačke koji je na vrhuncu uspeo da pokori i Evropu! Te 1999. godine Bečej je proglašen šampionom države u "ljutoj" konkurenciji sa Partizanom, a već sledeće se popeo na tron Starog kontinenta.

Bila je to nezaboravna generacija predvođena neprikosnovenim šuterom svetskog kalibra Aleksandrom Šapićem.

Bečej je najveći uspeh u svojoj istoriji ostvario 2000. godine, tada je u finalu  (27. maja) savladali zagrebačku Mladost sa 11:8 i postao prvak Evrope. Zanimljivo je da su do tog trofeja Bečejci stigli bez poraza, imali su deset pobeda i jedan nerešen rezultat, koji je ostvaren na gostovanju nemačkom Špandau 04.

Aleksandar Šapić je te sezone sa 39 postignutih golova bio najbolji strelac Lige šampiona. Pored te sezone kada su postali prvaci Evrope, još tri puta su su stizali do završnog turnira. Prvi put, 1997. godine, kada su osvojili četvrto mesto u Napulju. Već naredne sezone, takođe u Napulju, su stigli do finala u kome su poraženi od Splitske banke. U Splitu 2001. godine ponovo su bili četvrti.

Zbog finansijskih problema klub je ugašen 2002. godine.

Situacija pre 21 godine ponavlja se ponovo u srpskom sportu. Ovoga puta problem nisu bombe i ratno stanje, već virus koji ubija ljude širom sveta i prenosi se neverovatno brzo. Sport u Srbiji, ali i u celom svetu je stao. I za sada, ne postoje znaci da će se u skorije vreme nastaviti.

U narednim danima dobićemo odgovore na pitanja šta će biti sa mnogim takmičenjima, poput Olimpijskih igara i Evropskog prvenstva u fudbalu, kojima preti odlaganje. Takođe, neizvesna je sudbina svih nacionalnih takmičenja širom sveta, a navijače u Srbiji sigurno najviše zanima šta će biti sa Evroligom, Evrokupom,  Superligom i ABA ligom...

Telegraf.rs