Đoković stigao do 1000. pobede u svojoj karijeri! Plasirao se u finale Rima

Ponovo istorija i ponovo Srbin!

Najbolji teniser sveta Novak Đoković stigao je do svog prvog finala Mastersa u ovoj sezoni, a što je još bitnije, do 1000 pobeda u svojoj karijeri nakon što je u Rimu savladao 10. igrača sveta Kaspera Ruda sa 6:4, 6:3.

Novak će se za titulu šampiona u glavnom gradu Italije boriti protiv Stefanosa Cicipasa.

Kako odmiče sezona, Novak je sve bolji, sve izdržljiviji i sve sigurniji u ono što radi. Protivnik se probudio pri 5:1, tačnije, prodrmao ga je protivpožarni alarm koji se aktivirao i prekinuo meč na nekoliko minuta.

Do tog momenta, Đoković je bio u elementu, gazio je Ruda koji nije znao gde se nalazi, ali je zatim usporio i promenio ritam. To ga je ubacilo u blagu dilemu, ali ne i u velike probleme shodno tome da je na 5:4 uspeo da odradi posao i osvoji prvi set.

Tok meča:

II SET

6:3 - KRAJ! NOVAK JE U FINALU RIMA!

5:3 - Tu je. Ima ga Novak i sada je na samo gem od borbe za trofej u Rimu.

4:3 - BREEEJK ĐOKOVIĆ! To je bio taj momenat, kao što smo najavili! Osetilo se da je Novak spreman za taj juriš koji ga stavlja u izuzetnu situaciju sada. Nije iskoristio dve vezane brejk lopte, ali kao i u prvom setu, stvorio je još jednu, pa još jednu... Pa... To je bilo dovoljno! Gurao mu je sve na bekhend Srbin, znao je da tako stiče prednost, te ga je slomio u najdužem gemu i sada su mu vrata finala otvorena.

3:3 - Četiri vezana poena i čini se da Đoković sada pojačava tempo i spreman je da napadne servis protivnika. Verovatno oseća da se približava polako kraj seta i da bi mogao da prelomi priču u svoju korist pre nekih eventualnih komplikacija.

2:3 - Možda je ovo bio momenat za Novaka da na 30:30 napadne i napravi brejk koji bi ga žestoko odvojio od protivnika, ali Rud je preživeo. Norvežanin se kloni problema u drugom setu.

2:2 - Uz još jedan protivpožarni alarm (koji je ovog puta, doduše, trajao samo nekoliko sekundi), Novak je naterao Ruda da četiri puta izbaci lopticu iznad osnovne linije. Jedan izgubljeni poen i novi pritisak za protivnika.

1:2 - Đoković sada mnogo više energije troši protiv protivnika koji je zauzeo drugačiji pristup u ovoj deonici. Sa 30:30 je uspeo servisima Rud da napravi ono što je želeo, a to je da ponovo povede u setu.

1:1 - Stekao je Norvežanin veliki strah da će mu Đoković konstantno napadati bekhend koji mu je slabiji u arsenalu, ali baš na tu "vagu", na 30:30, Novak mu uzima dva bitna poena i poravnava u ovom setu.

0:1 - Rud je iskoristio svoju priliku da povede u drugom setu. Novak je u trećem poenu pao u šljaku, ali na njegovu sreću, nije bilo ni najmanje povrede. Bez izgubljenog poena, uz prvi as u meču, Kasper uzima gem.

I SET

6:4 - SET ZA ĐOKOVIĆA! Bitno je bilo da se ovaj deo posla završi. Osetno je bilo da je srpski teniser izgubio onaj ubitačni ritam koji je imao do 5:1, ali je uspeo da privede ovaj deo priče kraju. Još set i Srbin će se radovati prvom Masters finalu ove sezone.

5:4 - Alarm koji se uključio je definitivno gurnuo Novaka iz ritma i norveški teniser uz dve neiznuđene greške dolazi na samo gem zaostatka. Sa druge strane, Srbin ponovo servira za osvajanje prvog seta i još uvek ima mesta da se izbegnu dalje komplikacije.

5:3 - BREJK ZA RUDA... Desilo se isto kao i protiv Ože Aliasima, a Novak je već dobijen set prolongirao, promenio dobitnu kombinaciju i ritam, pa je Norvežanin dobio jedinu priliku koju je iskoristio na najbolji mogući način. Neiznuđena greška i priča u ovoj deonici se nastavlja.

5:2 - Imali smo jednu kraću pauzu na susretu zbog uključenog protivpožarnog alarma na glavnom terenu Rima. Sudija nije dozvolio da se igra nastavi, a Novak je iskoristio momenat da sede na stolicu pokraj terena. Sve se brzo rešilo, a Rud je nakon toga odigrao verovatno najbolji gem u dosadašnjem delu meč. Ipak, Srbin će servirati za prvi set.

5:1 - Nema, izgleda, spasa od srpskog asa u ovom setu. Sve ovo ide prilično glatko, iako je Đoković izgubio dva poena u ovom gemu. Ovde se isključivo on pita, a on je rekao da nema brejk lopte za Ruda, koliko god Norvežanin bio hrabar.

4:1 - Odservirao je dobro Norvežanin i sebi obezbedio prvi gem u meču. Njegov prvi uspeh je bio uslovljen eksperimentalnom igrom Novaka koji se više orijentisao na čuvanje prevelike prednosti koja mu garantuje mirniju završnicu seta.

4:0 - Možda je i Rud zaslužio brejk loptu u ovom gemu, ali mu je Novak "ukrao" poen kod 30:30 nakon jednog defanzivnog balona, jer je smeč pročitao i nadigrao protivnika na mreži. Djus je možda samo mala opomena Đokoviću da nema opuštanja, igra se brz tenis, udara se veoma jako, pogotovo iz forhenda. Sve ide po planu i ovo je Nole kojeg želimo da vidimo u nastavku sezone.

3:0 - PONOVO BREJK ZA NOVAKA! Najbolji teniser sveta maltretira protivnika u razmenama, pogađa iz svih uglova i dobija skoro sve duže razmene. Jedan defanzivni bekhend mu je doneo dve prilike da oduzme protivniku servis. Nije uspeo da konvertuje šanse, ali je stvorio još jednu koja je bila kobna za Norvežanina. Sada je već dosta jasnije u kojem smeru ide ovaj set.

2:0 - Da Novak nije na 40:0 pokušao jedan žestok forhend iz teške pozicije, verovatno bi osvojio ovaj gem bez izgubljenog poena. Svakako, potvrđeno je ono što je stečeno na startu. Sve radi perfektno za srpskog asa.

1:0 - ODMAH BREJK ZA ĐOKOVIĆA! Jedan rolerkoster emocija za samog Ruda desio se na startu meča. Poveo je sa 30:0, ali je bio pod žestokih pritiskom Novakovog forhenda koji je omogućio 30:30, a onda ga je Srbin nadmudrio na mreži. Već u narednom poenu, Norvežanin je izgubio servis, ali komična situacija se dogodila kada je Rud prišao sudiji mislivši da je razmena kod 30:30 završila u njegovu korist. Ipak, bio je aut, samo što to Rud nije čuo od publike.

Uvod u meč:

Đoković je do polufinala stigao veoma ubedljivo, bez izgubljenog seta. Padali su pred najboljim svetskim teniserom Aslan Karatsev, Sten Vavrinka i Feliks Ože-Alijasim.

Pobeda nad kanadskim teniserom u četvrtfinalu bila je 999. u karijeri za Đokovića i protiv Ruda će probati da ostvari svoj jubilarni 1000. trijumf u karijeri.

Kasper Rud, najbolji norveški teniser i 10. igrač sveta, do polufinala je stigao pobedom nad Botikom van de Zandšlupom u tri seta, a zatim Džensonom Bruksbijem u dva seta i istom takvom pobedom nad Denisom Šapovalovim.

Pre turnira u Rimu norveški teniser je bio u lošoj formi, a u Madridu je ispao već na startu od Dušana Lajovića.

Biće ovo treći međusobni duel Đokovića i Ruda, a oba dosadašnja dobio je srpski teniser u dva seta. Zanimljivo je da je i prvi njihov međusobni duel odigran upravo u polufinalu Rima 2020. godine.