Crvena zvezda bolja od Mege, Lojd ubacio 29 poena

Odlično šutersko veče za dve ekipe u derbiju ABA lige

Gledali smo pravi derbi u dvorani „Aleksandar Nikolić“! Mladi tim Mege došao je da se nadigrava sa Crvenom zvezdom, pokazao je zbog čega se nalazi u samom vrhu ABA lige.

Kada god bi se crveno-beli odlepili, gosti su nalazili lek da se vrate. Međutim, crveno-beli su u svojim redovima imali raspoloženog Džordana Lojda koji je odigrao odlično drugo poluvreme i faktički jednom rukom sam slomio ekipu Mege - 92:85.

Sjajno je Mega šutirala za tri poena u prvom poluvremenu, što ih je održavalo u životu tokom ovog dela igre, pa i u nastavku. Milenko Tepić i Marko Simonović su pogodili nekoliko važnih šuteva sa distance, gosti su nekoliko puta i vodili i nagovestili veliku borbu. Raspoložen je bio i Filip Petrušev. Međutim, Zvezda je takođe sjajno šutala sa perimetra i imali smo pravi revoleverški obračun u dvorani „Aleksandar Nikolić“.

Ipak, pravi meč-viner za Zvezdu na ovom susretu bio je Džordan Lojd, koji je pogađao iz nemogućih pozicija kada je to bilo najvažnije. Njegovih nekoliko važnih trojki kada se meč lomio, praktično su presudili Megi. A treba reći da je u jednom trenutku bio na 1/5 iz igre. Na druge strane imao je raspoložene Marka Simonovića i Filipa Petruševa, koji su svaki put „vadili“ Megu iz blata kada bi se domaći odlepili na veću prednost.

Valja napomenuti da je Mega na ovom meču bila bez Vlade Jovanovića i Vuleta Avdalovića na klupi, koji su zaraženi koronavirusom i nisu bili u mogućnosti da predvode gostujući sastav na meču sa Zvezdom. Na svu sreću, niko od košarkaša nije bio zaražen.

Ono što je obeležilo sam početak meča je odličan šut sa distance koji su forsirale obe ekipe. Mega je u tome prednjačila, pošto je polovinom uvodnih deset minuta vezala tri trojke i tako došla do svoje prve prednosti, ali se Zvezda vrlo brzo trgla i nastavila je da diktira ritam. Ruku na srce, nisu se gosti predavali, konstantno su bili iza leđa crveno-belima i gledali smo zaista uzbudljiv meč.

Ništa se nije promenilo ni u drugom kvartalu, a ono što je zanimljivo jeste da je Filip Petrušev tek početkom ove deonice došao do svojih prvih poena i to sa linije sa slobodna bacanja. On do tada nije ni uputio šut ka košu, a dominirali su Malkolm Kazalon i Marko Simonović. Sa druge strane, tu su bili raspoloženi Kino Kolom i Džordan Lojd.

Zvezda je bolje otvorila drugo poluvreme i uglavnom zahvaljujući Holu i Dobriću uspela da se odvoji na prvu opipljiviju prednost. Pokušavali su gosti da uzvrate i u tome su uspeli, pa je već na polovini trećeg kvartala i zakucavanja Petruševa razlika iznosila samo jedan poen u korist crveno-belih, a isti košarkaš je zatim doveo Megu i u prednost. Ali Lojd se tada razbudio, pogodio nekoliko važnih šuteva, a Lazić je pogodio četvrtu trojku iz isto toliko pokušaja i Zvezda je imala solidnih osam poena prednosti pred poslednjih deset minuta.

Na početku poslednjih deset minuta je viđen nastavak rafala Džordana Lojda, koji je ubacio dve važne trojke i odveo Zvezdu na dvocifrenu prednost po prvi put. Uspela je Mega da se vrati, ali je domaćin konstantno imao solidnu rezultatsku zalihu koja se nije spuštala ispod šest poena. Na kvalitet, crveno-beli su na kraju i izborili pobedu.

Tok meča:

4/4

10. minut (92:85) - Lengston Hol na liniji za slobodna bacanja. Uspešan je prvi put, pa i drugi. Simonović šuta er-bol. Zvezda promašuje, a prekršaj je nad Tepićem i čini ga Lojd. Jedno bacanje pogađa i to je to.

9. minut (90:84) - Dobar šut Petruševa i pogodak za dva poena. Onda Lojd pogađa težak šut preko srpskog bisera, koji onda pravi i korake i možda donosi Zvezdi pobedu. Kazalon na polaganju nakon ukradene lopte.

8. minut (88:80) - Serija neiskorišćenih napada na obe strane. Prvo su suđene tri sekunde Lendriju Noku, onda je Mega uspela da "prospe" napad, a Lazić je kasno izbacio šut i imamo novi minut odmora.

7. minut (88:80) - Uspeva Petrušev da pogodi oba bacanja, a faul je na drugoj strani na Lendriju Noku, koji ide na liniju za slobodna bacanja. Oba puta je uspešan, a nema trojke Skučija Smita i Zvezda ima lepu prednost pred poslednja tri minuta.

6. minut (86:78) - Nema trojke Smita, a kupi loptu Davidovac. Loš napad Mege, a Dobrić iz kontre vraća Zvezdu na opipljiviju razliku.

5. minut (84:78) - Dva slobodna bacanja za Hola, a Petrušev je taj koji je napravio faul. Oba je pogodio, a Petrušev je uzvratio i ponovo je samo šest razlike. Gubi Zvezda loptu, Kazalon promašuje za tri, a Simonović hvata ofanzivni skok.

4. minut (82:76) - Novi poeni za Lendrija Noka, pa Mega mora da traži novi minut odmora. Petrušev iz okreta promašuje, a Simonović pogađa uz faul. I dodatno bacanje je ušlo, pa je razlika još jednom jednocifrena. Ništa od trojke Hola, a na drugoj strani Momirov pogađa tri i vraća se Mega. Tajmaut Radonjića.

3. minut (80:70) - Pogađa Noko, ali Sreten Radović i Krunoslav Peić će gledati snimak. I da, poprilično je zakasnio pri izbačaju, jer je vreme za napad isteklo. Gubi Mega loptu, potom to isto čini Zvezda, a onda je Simonović tri sekunde u reketu. Malo konfuzije u poslednja dva minuta igre.

2. minut (80:70) - Mega nije iskoristila svoj naredni napad, a Lojd je promašio za tri preko ruke iz teške pozicije. Ponovo užasno dodavanje Filipa Petruševa.

1. minut (80:70) - Nova trojka Lojda, koji igra fantastično poluvreme, a Simonović pogađa trojku pod faulom. Dodaje i bacanje i Mega je skratila prednost za četiri poena. Ali šta to vredi Megi, jer Lojd ponovo pogađa sa distance.

3/4

10. minut (74:66) - Cerovina ne pogađa za tri poena i Zvezda ide po dvocifrenu prednost. Pokušali su alej-upom da završe crveno-beli, a Simonović je zakasnio na drugoj strani terena. Osam razlike za crveno-bele pred poslednjih deset minuta.

9. minut (74:66) - Verovali ili ne, četvrta trojka Lazića - 4/4! Sam je Cerovina na poludistanci, ali je promašio, ispala je Mega iz ritma. Odličan potez Lojda i opet je Zvezda na osam poena prednosti.

8. minut (69:66) - Na liniji za slobodna bacanja je Lojd, koji promašuje prvo, ali je drugi put precizniji. Penale sada šutira Skuči Smit za Megu i pogodio je oba puta. A Lojd drži Zvezdu u prednosti, jer je pogodio za tri poena. Onda pokušava Simonović sa poludistance i promašuje.

7. minut (65:64) - Ali kratko je trajala ta prednost, jer je Lojd pogodio za tri poena. Tepić je sada zakomplikovao i promašio, dok na drugoj strani Lengston Hol dolazi do slobodnih bacanja nakon faula Skučija Smita. Jedno je ubacio, drugo nije, a usledili su poeni Simonovića.

6. minut (61:62) - Novi prekršaj Momirova kod probijanja bloka. Ide kontra na drugoj strani posle izgubljene lopte, a epilog je zakucavanje Filipa Petruševa. Samim tim, Dejan Radonjić traži tajmaut. Cerovina asistira za Petruševa i to je pogodak i Mega vodi!

5. minut (61:58) - Zvezda ne koristi ni naredni napad. Petrušev ne pogađa za tri, ali je prekršaj napravio Ognjen Kuzmić pod košem i posed ostaje za gostujući tim. Simonović ne pogađa zicer, a ličnu grešku pravi Momirov, inače prvu za goste u ovom kvartalu.

4. minut (61:58) - Nema pogotka Smita sa distance, a onda maestralan potez Lengstona Hola i Zvezda odlazi na osam poena prednosti. To je alarm za Megu, koja traži minut odmora. Brzi poeni gostiju posle tajmauta preko Petruševa. Onda promašuje Kino Kolom sa distance, a Momirov to kažnjava trojkom i Mega je za 30 sekundi došla na tri razlike.

3. minut (59:53) - Ne dozvoljava Petrušev Zvezdi da se potpuno odlepi, a Lojd promašuje za tri. Onda pogađa Skuči Smit i Mega se ponovo vraća na samo -3. Sam je Davidovac i pogađa za tri.

2. minut (56:49) - Zvezda sada dolazi do +6 preko Lengstona Hola, ali sada će Petrušev na liniju za slobodna bacanja. Srpski košarkaš je pogodio samo jedno. Za dva poena pogađa Lengston Hol, bila je to prilično duga dvojka.

1. minut (52:48) - Sada Davidovac pogađa za tri poena i Zvezda nastavlja sa dobrim procentima, a Simonović je na ziceru i fauliran je pa će imati bacanja. Pogodio je oba, a Lojd gubi loptu u nastavku. Međutim, užasan pas Petruševa.

2/4

1o. minut (49:46) - Evo poravnanja, pošto pogađa Filip Petrušev polu-horog. Odlična odbrana istog košarkaša nad Ritom i promašaj Zvezdinog igrača. Mega šuta 8/12 za tri, valja pomenuti. A onda faul u napadu pravi Petrušev, koji je centralna figura u ovih poslednjih 60 sekundi. Ostaje još deset sekundi za Zvezdu da organizuje napad. I onda kakva glupost Matkovića, koji je dirao loptu posle faula i priznati su poeni Lojda, koji pogađa i dodatno bacanje i stavlja tačku na poluvreme.

9. minut (46:44) - Lazić na ofanzivnom skoku, a Rit ne pogađa preko Cerovine. Onda blokada Dobrića nad Smitom i Mega ne dolazi do poravnanja rezultata. Još jedan promašaj Rita sa distance, opet je bio sam. Čudno, ali - minut bez poena.

8. minut (46:44) - Otvorio se sada Duop Rit na šutu sa distance i ponovo je pogodio, tako da Mega mora da traži minut odmora kako bi prekinula rezultatsku seriju. Sam je Tepić u ćošku i nova trojka! Kako šutaju obe ekipe, odličan meč za sada.

7. minut (43:41) - Dobrić sada pogađa sa poludistance i vraća prednost Zvezdi, a onda sjajna akcija Mege i zakucavanje Cerovine. Branko Lazić zatim ubacuje trojku i to je 3/3 za njega. Ne uzvraća Petrušev...

6. minut (38:39) - Lepa reakcija Duopa Rita i zakucavanje. Međutim, Petrušev sada poentira preko njega. Onda promašuje Rit za tri poena, a Kazalon je sam na 45 stepeni i to je nova trojka. Francuz ima 5/5 iz igre i Mega je ponovo u prednosti. Tajmaut Zvezde.

5. minut (36:34) - Lojd ovoga puta neuspešan, loše dodavanje Momirova i kontra Zvezde koju domaći ne koriste. Onda su usledili koraci Simonovića. Zbog čitave konfuzije tajmaut moraju da zatraže iz stručnog štaba Mege. Loše dodavanje Hola posle ovog minuta odmora, a Petrušev je fauliran od strane Lendrija Noka i imaće bacanja. Ljut je Zvezdin košarkaš, a Megin talenat pogađa samo jedno.

4. minut (36:33) - Konfuzija kod ubacivanja lopte u igru za Megu, ali je lopta ostala u njihovom posedu. Gosti nisu uspeli da ponovo pređu u prednost, a Džordan Lojd je iskoristio slobodan prostor i pogodio. Cerovina promašuje, a onda pravi faul nad Dobrićem.

3. minut (34:33) - Novi prekršaj nad Petruševim, ali bacanja neće biti, kaže Sreten Radović. Ali bez obzira na to Mega poentira preko Simonovića. Sada konačno promašaj neke od ekipa - kratak je Kuzmić, a gosti gube loptu. Ni Duop Rit nije precizan za tri.

2. minut (34:31) - Prvi poeni Petruševa tek sada i to sa linije za slobodna bacanja. Međutim ne dozvoljava Lojd da se Mega u potpunosti povrati i ponovo postiže dvojku, ali je Momirov uzvratio sa distance. Nastavlja se sjajna napadačka serija obe ekipe, pošto je uspešan i Kuzmić.

1. minut (30:26) - Dobar pas Koloma za Dobrića, a onda lepa akcija Mege koju završava Kazalon. Međutim, Kolom u narednom napadu nakon dobrog protoka lopte nije uspeo da pogodi za tri, pa gosti mogu da smanje prednost.

1/4

10. minut (28:24) - Mega ponovo gubi loptu, Kino Kolom sjajno dodaje i to je novo izjednačenje. Onda ponovo gosti gube loptu, a sudija sudi nesportsku ličnu grešku. Lojd je na liniji za bacanja, pogodio je oba puta. Kolom je u narednom napadu kaznio lošu odbranu Mege i pogodio je novu trojku, ali je gostujuća ekipa izborila faul Lojda u poslednjim sekundama. Momirov je na liniji penala. Promašio je prvo slobodno bacanje, a drugo je pogodio, pa Zvezda na prvu pauzu ide sa +4.

9. minut (21:23) - Davidovac je pogodio jedno slobodno bacanje, a Tepić je sam na 45 stepeni i pogađa za tri poena. Sjajan šut Mege sa distance (5/9), a onda je Radanov izblokiran.

8. minut (20:20) - Kino Kolom se sada odlično snašao i pogodio za novu prednost Crvene zvezde. Mihailo Jovičić sada pravi prekršaj u napadu, pa će posed preći u ruke crveno-belih, koji promašuju za tri poena. Odlično odigrano na kraju za Megu i Matković je zakucao na ziceru.

7. minut (18:18) - Dobra odbrana Zvezde, a onda trojka Marka Simonovića i Mega prelazi u vođstvo. Umalo Zvezda da izgubi loptu pod košem, pošto se tu upetljao Jagodić-Kuridža, ali je na kraju dosuđen faul u korist košarkaša Dejana Radonjića. Sjajno se oslobađa Lojd i to je novo izjednačenje, pošto Amerikanac pogađa sa distance. Simonović je bio tri sekunde u reketu.

6. minut (15:15) - Ništa od pogotka Kina Koloma za tri, a Tepić ponovo šuta sa istog mesta i promašuje. Međutim, nakon toga dve dobre stvari za Megu - pogodio je trojku Kazalon, a fauliran je Petrušev i posed ostaje za goste.

5. minut (15:12) - Mega ne koristi nijedan napad, a Kino Kolom ne postiže još jednu trojku. U produžetku napada lopta je ponovo došla do Španca koji poentira za dva, a Milenko Tepić sada ubacuje još jedan šut sa distance.

4. minut (13:9) - Odličan napad Mege, lepo je lopta kružila i Kazalon je pogodio iz ćoška za tri poena, pa samim tim smanjio razliku. Gubi Zvezda loptu, isteklo je vreme za napad. Međutim, Marko Simonović promašuje i ne uspeva da izjednači rezultat. Nema trojke ni Lojda, ali hvata loptu Noko i uspeva, pošto je dosuđena silazna putanja.

3. minut (11:6) - Poentira Lazić, pa onda druga dugačka trojka Branka Lazića nakon promašaja Simonovića i Zvezda prvi put pravi nešto ozbiljniju prednost.

2. minut (6:6) - Uzvraća Zvezda preko Lazića i to sa distance. Međutim, Marko Simonović odlično probija i uz to je fauliran, ali nije pogodio dodatno slobodno bacanje. Tim Dejana Radonjića preko Lengstona Hola uzvraća trojkom, a Dajšon Skuči Smit je fauliran u ekipi Mege. Potom idu poeni Tepića.

1. minut (0:2) - Mega je izgubila loptu odmah na startu, ali Ognjen Dobrić nije pogodio za tri na drugoj strani. No, ni Marko Simonović nije uspešan na drugoj strani sa distance. Dobrić gubi loptu, a prve poene postiže Mega preko Kazalona.

Startne postave:

Crvena zvezda: Hol, Lazić, Dobrić, Jagodić-Kuridža, Noko

Mega: Smit, Petrušev, Tepić, Simonović, Kazalon

Pre meča:

Vreme je za mali srpski derbi u okviru ABA lige! Po pozicijama na tabeli, moglo bi se reći da je ovo apsolutno najzanimljiviji meč 17. kola regionalnog šampionata. Košarkaši Crvene zvezde tako će pokušati da se protiv Mege Soccerbet oporave od loše nedelje u Evroligi i nastave svoj kurs ka jednoj od nekoliko vodećih pozicija pred početak plej-ofa na Jadranu.

Gostujući košarkaši na ovom meču biće oslabljeni u kadrovskom smislu, pošto se na klupi neće naći Vlada Jovanović i Vule Avdalović, koji su zaraženi koronavirusom. Momci u ružičastim dresovima su na poslednja dva meča upisali dve pobede protiv hrvatskih timova - Zadra i Cibone.

Sa druge strane, Crvena zvezda je nakon važne pobede u Baru protiv Mornara nastavila niz loših rezultata u Evroligi, gde je kako smo već pomenuli, upisala dva poraza od Anadolu Efesa i Asvela. Samim tim, ostala je "zakucana" na pretposlednjem mestu na tabeli ovog takmičenja.

Utakmicu će suditi hrvatska sudijska trojka koju će činiti Sreten Radović, Luka Kardum i Krunoslav Peić.