AU KAKAV DAN ZA SRBIJU! Đoković se plasirao u FINALE US Opena

Novak savladao Šeltona u tri seta i 10. put će se boriti za trofej koji je tri puta do sada osvajao

Najbolji srpski teniser Novak Đoković plasirao se u svoje 10. finale US Opena, pošto je u polufinalu bio bolji od Amerikanca Bena Šeltona - 6:3, 6:2, 7:6 (7:4)!

Novak i Ben se nikada do sada nisu sastali, sam izlazak na teren doneo je Srbinu ulazak u istoriju US Opena, da bi posle dva i po sata igre dominantno, uz, doduše, neočekivane trzavice u trećem setu, došao do 31. uzastopnog trijumfa protiv nekog američkog igrača. Zanimljivo, poslednji put je izgubio od Sema Kverija 2016. na Vimbldonu.

Trijumfom protiv Šeltona, Nole je treći put u karijeri uspeo da u jednoj godini uđe u sva četiti finala Grend slemova. Podsetimo, to mu je pošto za rukom 2015. i 2021. godine, a ukoliko dobije i finale, osim 24. GS trofeja, po četvrti put će u sezoni uzeti najmanje tri najveće titule (2011, 2015, 2021.).

A to finale će igrati u nedelju veče protiv boljeg iz duela Karlos Alkaraz - Danil Medvedev. Finale koje će biti kruna sjajnog sportskog dana kada je u pitanju srpski sport. Najpre će košarkaši u 14.30 igrati finale Mundobasketa, zatim odbojkaši osminu finala EP, pa fudbaleri Srbije protiv Litvanije važan kvalifikacioni meč. Za kraj - spektakl i tenis!

Tenis koji je Đoković maestralno igrao u Njujorku i protiv Šeltona je imao vođstvo u sertovima već posle 35 minuta. Prvu brejk loptu uopšte videli su u 6. gemu, Nole je uzeo servis rivalu i poveo sa 4:2, zatim potvrdio brejk i umalo nije uzeo novi.

U tom 8. gemu je propustio čak četiri set lopte, Šelton se nekako izvukao, potom i sam imao brejk šansu da se u potpunosti vrati u meč - ali je nije iskoristio (6:3).

Bodrio je Šeltonov otac svog sina iz lože i pokušavao da ga podigne tokom čitavog meča, pogotovo u tom prvom i drugom setu kada su se igrali ključni poeni.

Taj u drugom, taj ključni, viđen je takođe sredinom seta. Nole je propustio prvu brejk loptu već na startu, Šelton se izvukao i "vukao" do 2:2, da bi Đoković uzeo servis protivniku i poveo sa 4:2.

Ono što je Šeltona generalno držalo u igri jeste taj njegov dobar servis. Upravo on ga je izvukao u 7. gemu, u kom je Nole opet došao do brejk prilike. Zatim i do nove, ukupno 11. do tada na meču, koju nije propustio - 5:2. Svoju prvu set loptu u drugom setu dobio je posle asa, da bi posle 78 minuta zaokružio savršen meč i poveo sa 2:0!

Statistika u ta prva dva seta nije bila nešto preterano na strani Novaka. Ono što je pravilo prevagu jesu poeni na prvom servisu (88 odsto - 61 odsto) i ritern na taj prvi servis (39 odsto - 12 odsto). Kao i neiznuđene greške Šeltona koji je imao čak 17 više od Noleta.

Kada je Novak na startu trećeg seta uzeo brejk i poveo sa 2:0, činilo se da će to biti rutinsko odrađivanje posla. Bio je Šelton na ivici i da izgubi 5. gem prilikom svog servisa, da bi mu upravo taj servis doneo spas. Spas koji je prigrabio kada je uzeo brejk Novaku i izjednačio na 4:4, a potom i sa dva moćna servisa stigao do trećeg vezanog brejka (5:4).

Imao je Šelton i set loptu, mogao je u potpunosti da se vrati. Novak se izvukao, izjednačio na 5:5, uzeo brejk i servirao za finale. Ali je tamo morao preko taj-brejka, uprkos meč lopti, jer je i Šelton još jednom uzeo servis Srbinu. Ipak 7:6 za Noleta na kraju.

Vredi pomenuti i to da je Đoković do finala savladao Aleksandera Milera, Bernabea Zapatu Miraljesa, Lasla Đerea, Bornu Goja, Tejlora Frica i sada Šeltona. Ali i to da će od ponedeljka zvanično biti prvi na ATP listi. Nadamo se sa krunom iz Njujorka, ukupno četvrtom u karijeri...